Chov Králíků, Pěstování Paprik
Velmi vhodné jsou odrůdy Safír, Tyrkys, Neferin či Děvín.
Tip: Pokud si s hnojením lámeš hlavu, vyzkoušej hnojiva určená přímo pro rajčata a papriky, se kterými to rozhodně nepohnojíš! Máte-li jakékoli obavy týkající se toho, kde a co nejlepší způsoby použití Pěstování paprik, můžete nás kontaktovat na webové stránce. Ještě o něco náročnější jsou papriky, které pro svůj vysévání vyžadují teploty až kolem 30°C. Podobně jsou na tom i salátové okurky. Takto je možno pěstovat ještě cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky. Kromě ředkviček a jarních hlávkových salátů můžeme podobně brzy vysadit i ledové nebo listové saláty či oblíbené druhy bylinek, jako je oregano, bazalka, meduňka, řeřicha nebo pažitka. Velmi vhodné jsou odrůdy Safír, Tyrkys, Neferin či Děvín. Střídmé zalévání platí po celou dobu vegetace veškerých paprik. Třeba druh Pubecsenc zvaný stejně Rocoto se může dožívat dokonce 15 let. Celkově je pro tento druh osobitý jednoduchý růst a nutné vyvazování, jelikož větve v důsledku váhy desítek ba i stovek plodů rády praskají. Za nepatrnou investici tak získáte skvělého pomocníka, díky kterému Vám budou úrodu Vašich rajčat jakož i další zeleniny pociťovat závist všichni sousedé. V případě malých semenáčků pěstovaných v květináčku okolo 5 cm v průměru tak lampa zvládne plnohodnotně osvítit hnedle tisíc sazeniček.
Také u nás známe nejen tyčková a keříčková rajčata s velkými barevnými plody, naproti tomu rovněž malá cherry rajčátka o průměru pouhých 2 cm. Rajčata ve formách odrůd s menšími plody, jako keříčková cherry rajčata. Aby měla strom plody, umístěte ji na slunné místo. Samozřejmě, stane se, že z rostliny rostou jiné plody, než očekáváme. Rozhodujeme se, jestliže si sazenice pro první výsadbu sami předpěstujeme nebo zakoupíme. Pěkné vyrostlé sazenice papriček vysazujeme do menších prázd-jamek do kterých jsme zapravili hnůj, kompost nebo jakož i trochu hnojiva typu NPK. Dočkáte se tak někdejší a snad také větší úrody, než by tomu bylo při vysazení paprik přímo venku na záhonu. Nicméně to opravdu hodně předesílám, více si o problému povíme v tomu určeném článku. To však nevadí. I polovina nebo třetina děložních lístků rostlině stačí na otevření fotosyntézy.
- Tabáková mozaika
- Nezapomínám na pravidelné mulčování
- Přepichování papriky
- Kvalitní osivo je základ – stojí rovněž mnoho desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
- Krok: sazeničky musí mít dost místa a světla
- Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
Zhruba čtyři měsíce trvá paprikám dosáhnout velikost, kdy jsou schopny samostatně existovat, proto je první polovina ledna u nás ideálním leckdy na jejich vysévání. Případně uschne polovina kytky, a znovu obrazí. Pokud nám nýbrž uschne semenáček, můžeme sázet nový. Do skleníku si můžeme předpěstovat ano i kvadratické papriky jako je Rubika F1 (zelená do červena) nebo Oreny (zelená do oranžova). Toto předpěstování může proběhnout řekněme v pěstebním setu, domácím skleníku nebo jednoduše za oknem. U nás je ideální pěstování papriky roční (Capsicum annuum) ve skleníku nebo fóliovníku, kam můžete vysadit vlastnoručně předpěstovanou sadbu již v dubnu. Jak zvládnout pěstování zeleniny ve Vašem fóliovníku, abychom se mohli radovat z opravdu bohaté úrody? V okamžiku, kdy tyto rostliny přesadíme dovnitř na záhon, získáme ve fóliovníku ucházející prostor pro pěstování všech odrůd rajčat, kapií, dýní, paprik, okurek, cuket a dalších druhů zeleniny. K nadmíru oblíbeným patří podobně baby papričky pro děti v oranžové barvě v odrůdě Hamík. Bohužel prodejci sadby často prodávají např. jen „sadbu salátu“ bez možnosti zjišťovat údaje o konkrétní odrůdě.
Tak, a to jsme sázeli koncem ledna.
A pokud chceme rovněž pálivou papriku, přidáme ještě např. Ostrý nebo Pálivec. Výhodou je ještě skvělé aroma a pocitově vyšší pal, takže tohoto přísada budete do jídla dávat též o špetku méně, než je tomu i jiných druhů. Na omáčky a vařená jídla je jich škoda – pal sice v pokrmu zůstane, avšak luxusní chuť se (často spolu s aromatem) naprosto vytratí. Pro C. annuum je typický střední dokonce nízký pal, vysoký pal je u tohoto druhu poměrně vzácný (dejme tomu Squash Jamaican, často mylně řazená do druhu C. chinense). Pro komparace, C. chinense má sice vysoké SHU, naproti tomu pocitově má spíše milý a hřejivý pal. Tak, a to jsme sázeli koncem ledna. Více si povíme zejména v článku o interference a šlechtění, kde tento problém probereme (možná dokonce přespříliš?) podrobně. Někdo přesazuje přímo do rašelinových květináčků, až budete vysazovat ven můžete vysadit papriku i s květináčem – ten se v půdě pěkně rozloží.