Pěstování Okurek Na Hnoji
Z hruboostných nakládaček je asi nejčastěji pěstovanou a úplně osvědčenou odrůdou Regina F1, která při dobrém pěstování dává vysoké výnosy kvalitních plodů a je navíc hodně odolná vzhledem k čemu plísni okurkové. Proti plísni se používají chemické přípravky s postřiky preventivně už od začátku července a to v závislosti na počasí. I přes výrazné polní nepoddajnost je během vegetace důležitá chemická ochrana proti plísni okurkové. Podobně předpěstované okurky dříve rodí a sklízím úrodu ještě před příchodem okurkové plísně. To dokazovaly krasavice teď ve starověku, když se koupaly v okurkové šťávě. Když vyberete správnou odrůdu, můžete se potěšovat na bohatou sklizeň. Když už je málo listů naprosto žlutých a plných „pavoučků“, to už je pozdě též na chemii. Velmi vhodná je taktéž tráva, kterou jsme nechali nemnoho dní po posečení zapařit na hromadě nebo v jutových pytlích. Vegetační doba je 66 dní, celková doba kultury 130 – 160 dní.
Mezi ně patří všechny druhy okurek firmy ing.
Základem zdárného pěstování okurků je jejich pravidelná zálivka, nýbrž také celková kontrola. Základem je vybrat vhodnou odrůdu a zasadit ji na správné stanoviště. Základem úspěchu při pěstování jsou opylovači květů nebo partenokarpní odrůdy okurek nakládaček. Řešením jsou tzv. partenokarpní odrůdy okurek, které dokáží nasadit plody a také bez opylení. Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (neboť opylení je nežádoucí). Řešit se to dá pomocí partenokarpních odrůd okurek, ty jsou schopny nasadit plody taktéž bez opylení. Komu by hořkost přece jenom vadila, může zvolit některou ze zvlášť vyšlechtěných odrůd označovaných jako „geneticky nehořké“, které hořké opravdu nikdy nejsou. A dělat si vlastní osivo z F1 hybridních odrůd – to vede v naprosté většině případů k neúspěchu. Všechno osivo firmy ing. Mezi ně patří všechny druhy okurek firmy ing. Kupujte více odolné druhy okurek a pěstujte okurky na vertiko systému. Pokud je v létě suché a málo horké počasí, okurky zasychají.
- 2012 14:04 | Nahlásit
- Přitom zem přihrneme ke kořenovým krčkům rostlin, čímž je chráníme před hnilobou
- 300 ml šťávy z rybízu • 1 l vody • 2 st. l. sůl • 1 art. l. cukru
- Okopávat opatrně
Při přízemních mrazících -1 °C rostliny hynou. Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci. Zajistěte rostlinám dostatek světla a v noci jim snižujte teplotu. Rostliny okurek vyžadují k růstu opravdu dostatek světla a následně občas snižujte noční teploty, jinak může docházet k vytahování a skomírání rostlin. Rostliny potřebují k růstu dostatek světla a pravidelné redukce noční teploty, aby se zabránilo „vytahování“ rostlin. Při šlapání do příkopu ji pohodíme menším množstvím cereritu, aby rostliny měly zásobu živin. Na záhon okurky můžete vysévat od poloviny května, tedy v době, kdy rostlinky nebudou hrozit
Druhou oblíbenou odrůdou je míšenec Viola F1, což je vylepšení Reginy. Třetím preventivním opatřením je pěstovat okurky tzv. „vertiko“ systémem nebo různé postřiky. Plody okurek opatrně vylamujeme, dáváme pozor, abychom nezničili výhony a listy. Okurky můžete pěstovat buď horizontálně, nebo vertikálně. Choroba se šíří za deštivého počasí, je podporována ranními rosami. Na záhon je vysazuji podle počasí, většinou po zmrzlých mužích. Na jinak připravené záhony vysazujte mladé sazeničky nejlépe dokonce po zmrzlých mužích, aby je nepoškodily přízemní mrazíky. Sazeničky vysazujte ba i po zmrzlých mužících, jinak by vám je přízemní mrazíky mohly trvale poškodit. Musíme ovšem brát ohled na pozdní jarní mrazíky v polovině května ano i na možnost zálivky. U zálivky okurek je třeba jako ochranu před plísněmi okurek zalévat ke kořenům, nikoli na list. Mám větší náskok, většinou sklidím dost velkou úrodu ještě před příchodem plísně. Na hnůj nebo trávu přihrneme zem vykopanou z příkopu a upravíme ji do podélného mírně prohloubeného „hrobku“. Do něj našlapeme zapařený hnůj. Na tento nosný tlačit se uchytí vlastní síť z polypropylenu s velikostí OK nejlépe 15×15 cm nebo se na něj upevňují vodící motouzy.