Tradici Pěstování Okurek Ve Znojmě Vyobrazil Malíř A Také Na Místním Betlému

Je určena pro přirychlování ve fóliovnících, pod netkanou textilií a pro pěstování na poli. Na záhon se semena vysévají dokonce od poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by čerstvě vyklíčené rostliny mohly docela zničit. Zahrádkáři doporučují tzv. vysetí na vodu. Tak dejme tomu okurky nakladačky se těší mezi zahrádkáři opravdu obrovské oblibě. Okurky můžete jíst jak v syrové podobě (obrovské využití nacházejí především ve studené kuchyni), tak je můžete nakládat do sladkokyselého nálevu. Za celou dobu získal obrovské množství zkušeností ať ze své vlastní činnost, tak ano i z nepřeberného množství rad a zkušeností ostatních pěstitelů – zahrádkářů. V tomto případě můžeme nechat na záhonu přikrývku, která brání růstu plevelů pod ní, po celou dobu vegetace. Poskytují dostatečnou vlahu pěstované zelenině delší dobu. Plod je středně zelený, hladký, nehořký, delší. Plod je středně velký, středně zelený, vřetenovitého ba i válcovitého tvaru. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Pařeniště Pokud nepotřebujeme velký vnitřní prostor skleníku, nabízí se nám jeho zjednodušená varianta – pařeniště. Police a stoly jsou hodně vhodnou možností, jak zvětšit využitelnou plochu pro pěstování rostlin ve skleníku, který jinak není nafukovací. Réva ještě působí jako přirozené „stínění“ skleníku, proto se pod ní bude dobře dařit třeba rajčatům.

V případě sucha zavlažujeme, raději větší dávky vody méně často.

, Tradici Pěstování Okurek Ve Znojmě Vyobrazil Malíř A Také Na Místním Betlému Použijeme-li bílou folii (průhlednou), je dobře zasypat ji troškou hlíny, aby plevele pod ní nemohly růst (uděláme tak z bílé folie černou). Znamená to, že motyčkou uděláte do půdy mělkou rýhu, nalijete do ní vodu a teď, co se voda vsákne, nesypete semena okurek. Vyžaduje záhřevné, hlinité, humózní půdy. Na druhou stranu potřebujete cenný zeminu, která není nejlevnější a v počtu pěstovaných rostlin jste limitování velikostí balkonu, z čehož se pak odvíjí podobně množství úrody. V případě sucha zavlažujeme, raději větší dávky vody méně často. Při všech zavlažovacích opatřeních dáváme pozor, aby se dostalo co nejvíce vody na kořenový krček a na listy, respektive aby tyto části zase rychle oschly. Ze všech druhů zeleniny se na balkoně asi nejčastěji pěstuje plodová zelenina – paprika, rajčata a okurky. Některé druhy zeleniny můžeme na záhony sít a také v průběhu června. Pokud denní teploty klesnou pod 11 °C, nezaléváme vůbec. Při poklesu teplot na 5 ba i 7 °C, objeví se u okurek poruchy růstu. Hruboostné odrůdy se lépe vzpamatovávají z prudších poklesů teplot v epocha sklizně a brzo začnou zase plodit.

  • 2007 15:42 | Nahlásit
  • 169Trávy a traviny
  • 10, Chemické ochrana – postřiky
  • Zalévat méně často

Hlavní výhodou předpěstované sadby je uspíšení sklizně a s tím spojené vyhnutí se plísni okurkové. Z této zeleniny na balkóně pěstujeme ředkvičku, která má krátké vegetační etapa. Vegetační doba je 76 dní, celková doba kultury 110 – 120 dní. Vegetační doba do první sklizně je 73 dní, celkem 130 dní. Podobně se pěstuje ano i salát ledový, který má krátké vegetační období, jeho listy se seřezávají za sebou. Má velice krátké plody (do 15 cm).Je vhodná pro celoroční pěstování ve sklenících, fólnících a foliových tunelech. Salátová okurka se středně dlouhými plody (18-24 cm), bez krčku, tmavozelená,raná určená pro celoroční pěstování ve sklenících a fólnících. Je určená pro přirychlování ve folnících a pěstování na poli. Z 10 m2 lze sklidit na poli 39 – 42 kg, ve folnících 80 – 110 kg plodů. Jak v době růstu, tak tvorby a zrání plodů jsou okurky náročné na výživu, proto je jednou týdně hnojíme hnojivy pro plodovou zeleninu s vyšším obsahem dusíku. Okurky mělce odvar (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15-20 cm), leč rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu.

Na jedno místo vysazujte vždy tři semena.

Musíte zvolit výživný substrát a mírnou zálivku, proto přemokřený substrát semenům nesvědčí. Okurky se zavlažovat nemusí, pokud s tím však začnete, potom už je musíte obvykle v ranních hodinách i nadále polévat. Odrůd okurek nakládaček bylo vyšlechtěno mnoho, ne všechny se však hodí pro pěstování v chladnějších klimatických podmínkách. Jak pěstovat lilek nepoživatelný Lilek nepoživatelný je náročný na teplo jako jiná teplomilná zelenina – např. zelenina. A znáte tzv. vertiko systém? Kořenový systém je mělký. Výnosy z těchto hybridů jsou značně vyšší a vyrovnanější oproti původním nehybridním odrůdám. Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (proto opylení je nezvaný). Semena z hybridů (přesevy) nebrat, málo by rodily. Na jedno místo vysazujte vždy tři semena. Jednotlivá semena sypejte po 2 až 3 kusech do mělkých jamek.

Taková zálivka postačí a také v největším vedru jednou týdně.

Na venkovních záhonech můžete začít semena vysévat od poloviny května, ježto už nehrozí přízemní mrazíky. V přemokřené zemině semena shnijí. Záhon může být potažený černou netkanou textilií. Vhodné je poté zakrýt netkanou textilií nebo igelitem a uchránit je tak před chladem. Roubovat okurky nemusíte, avšak roubováním je ochráníte před půdními houbovitými chorobami. Navíc jsou plody z rostlin pěstovaných na síti čistější a pohodlněji se sklízí. Listy rostlin pěstovaných na síti po dešti rychleji usychají, takže hrozí menší nebezpečí útok plísní. Listy rostlin po dešti uschnou o mnoho rychleji a riziko útok plísní se snižuje. Výnosností ano i odolností proti plísní nad jemnoostnými okurkami výrazně vyniká novina s označením Karolina F1. V příznivých oblastech stačí nízké foliové kryty, popřípadě odklápěcí(pro větrání). Jemnoostné okurky se vzpamatovávají hůře nebo vůbec, proto je vybírejte pouze pro pěstování v teplejších oblastech. V suchých oblastech či obdobích se zálivka vždy vyplatí (pokud je snad). Taková zálivka postačí a také v největším vedru jednou týdně. Dodržíme-li opatření 1 – 9, poté většinou proti plísni „stříkat“ nemusíme nebo – chceme-li držet jistotu, že jsme nic nezanedbali – postačí 1 – 2 postřiky přípravkem ALIETTE, který je vrcholný.