Chov Králíků, Pěstování Paprik

Také výhony paprik by se měly občas zaštipovat, a to přes celé léto – ve spodní třetině ba i polovině rostliny vyštípejte všechny výhony a výhony v horní části zaštípněte za 4-6 listem. V dolní části stonku (asi do výšky prvních pěti listů) vyštípejte všechny postranní výhony a další výhony zaštípněte za prvním ba i druhým listem. Při teplotě kolem 12-14°C je možno plody skladovat ba i 2 týdny. Následně pokládám jednotlivá semínka vedle sebe, tak aby rozestupy činily kolem 0,5 ba i 3 cm. Na záhonek nebo do skleníku poté vzrostlé rostliny přesazujte ba i koncem května, kdy jim již nehrozí přízemní mrazíky. Výsadba (fóliák): začátek května, spon 80×40 cm. Sazenice papriky vysazujte dovnitř v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Optimální teplota pro klíčení semen paprik je kolem 25°C. Této teploty v běžných místnostech nedosáhnete. Důležitou podmínkou je dosažení teploty nad 25°C v prostředí, kde semena necháváme naklíčit. Má černá semena a dá se běžně koupit (někdy jako „podnož pro okurky“). Stejně tak je vhodná nová tykvová podnož Sprinter F1. Okurka (salátovka) se může roubovat na tykvovou podnož. Pozor – neutopit místo roubování do půdy, to by pustila kořínky též okurka – a proto jsme přece neroubovali! Dobré je nechat místo roubování pár cm nad zemí.

A dosáhneme delší doby vegetace rostliny.

, Chov Králíků, Pěstování Paprik Na konci července začíná okurka směřovat energii a živiny jmenovitě do tvorby a zrání plodů. Jak v době růstu, tak tvorby a zrání plodů jsou okurky náročné na výživu, proto je jednou týdně hnojíme hnojivy pro plodovou zeleninu s vyšším obsahem dusíku. Existuje trochu způsobů jak dokázat vysoké úrovně klíčivosti, musíme se však držet určitých pravidel. Takovéto klíčení dá se dosáhnout pouze v případě, že semínkům dodáte potřebné podmínky – 25 – 28°C po dobu 24 hodin. Na tykvi mi jednoduše naroste za kratší dobu spousta parádních salátovek! Kedlubny, mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. A dosáhneme delší doby vegetace rostliny. Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (jelikož opylení je nepříjemný). Pokud budete rostliny správně zaštipovat, zůstane pod nimi dostatek místa ba i světla, a vzhledem k tomu, že mají hluboké kořeny, nepoškodí se, byť mezi nimi budete pěstovat příští rostliny. Vzhledem k tomu, že papriky tvoří poměrně hustou „korunu“, nebývá pod nimi velmi světla, tedy a také ne velice místa pro pěstování dalších plodin. Nebývá taková úroda jako venku na záhoně, naproti tomu bývá dřív. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed.

  1. Alternariová skvrnitost
  2. Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
  3. Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
  4. Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
  5. Nezapomínám na pravidelné mulčování
  6. Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu

Semenáčky salátů a kedluben rozsázejte po ploše mezi rajčaty tak, aby měly kolem sebe prostor o průměru zhruba 20 cm. Vždy to vyjde tak, že do 15. května mám po ruce pěkné nevytáhlé sazenice (to je podmíněno dostatkem výživy a světla). Vysterilizujete ho tak, že ho před použitím důkladně propaříte, např. v troubě. Nejjednodušší se může zdát aplikace substrátu (z hlediska peněžní dostupnosti), který by měl být vždy sterilní (docílíme např. upečením v troubě při 200°C), zbaven škůdců, plísní a hub. Při přepichování dejte pod rostlinky nejprve několik kuliček NPK (ne víc než čtyři). Při zalévání papriky dejte pozor na smáčení listů, abyste tím nepodpořili houbovité choroba. Pokud máte možnost, dejte nádoby s výsevem na dřevěné prkýnko a ještě s tímto prkýnkem na topné těleso nebo jiné vyhřívané místo. Na dno dostatečně velké nádoby, ve které budete papriku pěstovat, dejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo polystyrenu, přes kterou bude odtékat přebytečná voda. Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky okolo 15-20 cm), nicméně rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu.

Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem, velké nároky na teplo, pekáč, vláhu). Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují pekáč, teplo a vodu. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem, slunné místo – zvláště jitřní slunce, aby keř po noci co nejdříve oschla). Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci. Sazenice papriky se lépe ujmou a budou odolnější, pokud je začnete otužovat, když teplota venku vystoupí nad 10 °C. Do skleníku a fóliáku sázet vždy jen sazenice. Sazenice papriky můžete pokrýt fólií a když zesílí, protřiďte je. Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Pravidelně je provlhčujte a podle návodu přihnojujte tekutým hnojivem. S výsevem začínám nejdříve v první půlce února, dá se však začít rovněž poté (se zřetelem odrůdy). Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit potom 5 – 6 den od vysetí! Koření však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne.