Co Se Týká Pěstování Paprik

, Co Se Týká Pěstování Paprik

Povrch zvlhčím rozprašovačem a semena zakryji vrstvou substrátu tloušťky 0,3 ba i 0,5 mm a opětně jej zvlhčím. Na něj semínka rozmístěte a nato zasypte maximálně centimetr vysokou vrstvou tohoto substrátu. Malá rostlinka se tak daleko lépe adaptuje, než při běžném pikýrování ze substrátu. Alternativní postup: vysetí do hrubého AGROperlitu. Výsev třeba už koncem února, je možno až do poloviny března. V tom případě vysetí (do truhlíku dokonce s půdou nebo list. Vykopu jamku, do ní hodím tak půl lopaty kompostu, lehce přehodím pěknou půdou a na ni šikmo, hluboko položím sazenici rajčete. Réva i působí jako přirozené „stínění“ skleníku, proto se pod ní bude dobře dařit třeba rajčatům. Stačí ji jen položit na základ nějaké nádobky, dostatečně navlhčit vystydlou převařenou vodou a semínka na ní rozložit. Třešňová a jiná drobná rajčata, žlutá či červená, kuličky, hruštičky – ta pěstuji taktéž, teď už každým rokem, nic na tom není – a vždycky se po nich jen zapráší.

  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Fytoftorová hniloba
  • Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 ba i 1 cm
  • Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
  • Kvalitní osivo je základ – stojí ba i málo desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  • Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy

Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plesnivina. Okurky taktéž předpěstovávám, nedávám rovnou do půdy. Ve stádiu semenáčků, kdy jsou pěkně vyvinuté děložní lístky a výrazně se již rýsuje základ prvního pravého listu, rostlinky přeopatrně vytáhnu z půdy a naříznu šikmými (asi 1 cm dlouhými) řezy proti sobě. V místech, kde chci sázet, fólii naříznu do kříže. Místo víka můžeme aplikovat ještě děrovanou fólii. Naopak, na místo po paprice už papriku nesaďte přinejmenším 3 roky. A pozor – důležité je vše strčit pod mikrotenový pytlík, aby rostlinky srůstaly v co největší vzdušné vlhkosti. Na rozdíl od okurek jim neublíží zálivka „kropením“ a nestrádají ani při nižší vzdušné vlhkosti. Zralé plody rajčat na rozdíl od okurek dále nepřirůstají a nemusí se tudíž obvykle otrhávat. Pařník či malý skleník nám pomůže vypěstovat vlastní cenný sadbu rajčat i paprik. Spon při výsadbě tyčkových rajčat ve skleníku je 100x50cm. Výsadba do skleníku už koncem dubna nebo začátkem května.

Na začátek stačí pár hodin v garáži, na balkoně nebo na jiném chráněném místě.

Na záhonek nebo do skleníku načež vzrostlé rostliny přesazujte ba i koncem května, kdy jim teď nehrozí přízemní mrazíky. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března. Spojené rostliny se ještě přeopatrněji vysadí do nějakého květináče a nechají se někde na teplejším a vlhčím místě. Na začátek stačí pár hodin v garáži, na balkoně nebo na jiném chráněném místě. Pro první pčepichování stačí umístit rostlinky paprik stejné odrůdy do jednoho truhlíku nebo misky. Při přepichování sázecím kolíčkem do zeminy připravte jamky, rostlinky paprik zapusťte dokonce po děložní lístky a zeminu přimáčkněte. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Řez asi do dvou třetin průměru, na tykvi odshora směrem dolů, na okurce odzdola nahoru. Zkoušel jsem sázet rostliny po dvou také jednotlivě – když se vysadí po dvou, tak se víceméně vzájemně podrží. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna keř papriky potřebuje asi 4 litry vody. Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky.

Sazenice papriky můžete pokrýt fólií a když zesílí, protřiďte je. Když máte osivo ve své vlasti, můžete se pustit do výsevu. Klíčení je možno urychlit tak, že osivo namočíte na jeden den před výsevem do vlažné vody. A zapamatujte si, že čím více tepla a světla sazeničkám paprik dopřejete, tím lépe vám budou rozvíjet se. Dalším důležitým faktorem je, že výsevní substrát nebo rašelinové tablety JIFFY nesmí být přemokřené, stát ve vodě – klíčivost bude opětovně nulová, semínka tak utopíte a shnijí Vám! Prvním důležitým krokem je volba semen. Rychlost klíčení semen je závislá na teplotě, vlhkosti a odrůdě. Optimální teplota pro klíčení semen paprik je kolem 25°C. Této teploty v běžných místnostech nedosáhnete. V tom případě se mezi řadami paprik ve výšce asi 30 cm natáhnou provázky – kvůli opoře. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Výsevy paprik občas kontrolujte a vlhčete. Při nákupu věnujte podobně zvýšenou pozornost stáří osiva. Při jejich nákupu byste se měli spolehnout především na prověřené značky a pěstitele s tradicí. Na chvíli se z vás stane designér, jehož úkolem bude naplánovat rozdělení skleníku do zón s podmínkami vhodnými pro různé druhy zeleniny podobně, jako byste plánovali třeba zařízení pokojů podle potřeb jednotlivých členů rodiny. A jednotlivé druhy zeleniny jsou jako kosmonauté, kteří v tomto uzavřeném prostoru musí společně žít.