Jak Pěstovat Rajčata

Rajče patří mezi teplomilné rostliny a vyžaduje proto slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Jak pěstovat rajčata V tomto doba, kdy už nehrozí, že by tyto teplomilné rostliny zmrzly, sázíme vzrostlé silné sazenice rajčat, které jsme si sami vypěstovali třeba doma na okně. Máte svoje sazenice rajčat? Postupuje od listů, napadené plody jsou nepoužitelné a bez ochrany dojde k uhynutí celé rostliny. Plody sklízíme, když jsou dostatečně velké a zralé (mají červenou barvu). Někdy je problém se dostat přes posečenou trávu (jmenovitě když používám tyčky bez špiček). Řez asi do dvou třetin průměru, na tykvi odshora směrem dolů, na okurce odzdola nahoru. Na tykvi mi jednoduše naroste za kratší dobu spousta parádních salátovek! Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (proto opylení je nemilý). Ale především – chce to hodně větrat (kvůli hrozbě houbových chorob a často podobně kvůli opylení). Příprava skleníku – Každý ročník měním hlínu a to jmenovitě z důvodu zábrana před vznikem chorob a plísní. Substrát již nepoužívám. Do kelímku přidám pouze hlínu ze zahrádky.

Přísada však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne. Následně uložím do rýhy kompost s hlínou. Používám 3 složky – hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Do vykopané rýhy nasypu posečenou trávu a ušlapu ji (tráva vyhřívá zeminu). Proto je vhodné nejdřív využitkovat kovovou týč, kterou lehce trávu prorazíte. Vhodné jsou silné pytle (čiré ještě černé) a doporučuji vždy ustřihnout kout, aby mohla odtékat přebytečná voda. Vysazená rajčata do nádob umisťujeme na vhodné slunné stanoviště, od poloviny května, kdy hned nehrozí mrazíky. Do poloviny května však hrozí ohrožení nočních mrazíků, proto s výsadbou vždy posečkejte na druhou polovinu května. Výsev třeba už koncem února, je možno ba i do poloviny března. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března. A ještě chuť mají domácí rajčata nesrovnatelnou s „umělými“ plody, jež byly po celou zimu k dostání v obchodech. Pro tvorbu plodů má důležitou roli ještě přiměřená půdní vlhko.

  • Rajčata znamenitě snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě
  • Výsadba rajčat do nádob
  • S chladným obsahem – každé čtyři dny
  • Střední zrání s dobou dozrávání 111 ba i 115 dní

, Jak Pěstovat Rajčata

Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Přípravky na ochranu rostlin proti této chorobě jsou nadmíru snadno dostupné ke koupi. Ve stádiu semenáčků, kdy jsou pěkně vyvinuté děložní lístky a zřetelně se už rýsuje základ prvního pravého listu, rostlinky přeopatrně vytáhnu z půdy a naříznu šikmými (asi 1 cm dlouhými) řezy proti sobě. Rostliny rajčat jsou náročné na organickou hmotu a živiny, proto je zapotřebí do pěstebního substrátu nádavkem namíchat hnůj. Koncem dubna není zbytí sazenice rajčat přihnojit – vhodným hnojivem je Kristalon Start. Nemáte-li sazenice pěstované v sadbovačích, nato počítejte s tím, že se budou hůře ujímat a déle jim potrvá, než zakoření. Přihazuji půdu, jenže než se dostanu na úroveň záhonu, pohodím někdy kolem sazenice asi půl lžíce NPK. Do skleníku a fóliáku sázet vždy jen sazenice. Ve fóliáku jsem je zkoušel též, naprosto vícekrát, naproti tomu venku rostou lépe. Předešlý termín výsadby sice někdy může přinést o pár dnů pozdější úrodu, na druhé straně spíš opak bývá skutečností: podchlazené rostliny špatně a pozdě nasazují na květ, listy žloutnou a dlouho trvá, než se rajčata z podchlazení vzpamatují.

Při odřezávání nožem je vysoké risk přenosu viróz z rostliny na rostlinu.

Keříčková rajčata (Solanum lycopersicum) jsou u nás nejznámější, jelikož mají málo zrníček a jsou sladce kořenitého aroma. Rajčata totiž koření poměrně hluboko. Oporou jim mohou být třeba dostatečně vysoké dřevěné kolíky, ke kterým se rostliny vyvazují. Při odřezávání nožem je vysoké risk přenosu viróz z rostliny na rostlinu. Pokud rostlinu pravidelně přihnojujete, tento problém by se vám měl vyhnout. Rozhodně to není jenom o tom, že rostlinu rajčete zasejete do země a necháte být na pospas jarnímu a letnímu počasí. Pokud rostlinu neošetříme pozdě, rychle se rozšíří po celé rostlině a napadené rostliny postupně hynou, taktéž plody jsou poškozeny. Rostliny napadené těmito chorobami je lépe spálit, nedávejte je jenže v žádném případě do kompostu. Do hloubky přinejmenším třiceti centimetrů zapravíme dávku zetlelého hnoje nebo kompostu. Keříčková rajčata sázejte na vzdálenost přinejmenším šedesáti centimetrů, máte-li dost místa, nato bude osmdesát krát osmdesát centimetrů ještě lepší spon. Všeobecně platí, že rajčata jsou poměrně náročná na výživu, proto je nutné půdu před výsadbou pohnojit.