Okurky, Rajčata, Papriky
Na výsadbu do volné půdy je čas, když odezní jarní mrazíky (zhruba ve druhé polovině května). Už počátkem května bývají dny teplé a slunečné, a zdálo by se, že doba je vhodná pro výsadbu rajčat. Výsadbu keříčkových rajčat na stanoviště provádíme po 15. květnu. Výsev do truhlíku provádíme v únoru. Postup, který používám pro výsev semen rajčat – Do menšího truhlíku nebo plastové kulaté/hranaté misky nasypu hodnotný substrát pro množení. Výsev keříčkových odrůd je možné provádět přímo na zahrádku, lepší je však rajčata předpěstovat. Kedlubny, Hloubka sázení rajčat mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (jelikož opylení je nezvaný). Řezat by se salátovka F1 měla nějak jinak: Když keř doroste asi 60 cm vysoko, odříznout listy asi do výšky 40 cm (jenže ponechávat kousky řapíků, kvůli vysýchání). Výsadba by neměla být dříve než po 20. květnu.
Výsadba probíhá asi v polovině května (a dříve) ve sponu 70×40 cm.
Do skleníku a fóliáku sázet vždy jen sazenice. Výsadba (fóliák): začátek května, spon 80×40 cm. Výsadba probíhá asi v polovině května (a dříve) ve sponu 70×40 cm. Další růst už je zbytečný, ještě kdyby počasí v polovině září vypadalo sebelépe, krátký den a chladné noci ukončí rajskou sezonu tak jako tak. Nezapomínejte na vydatnou zálivku nejen v den výsadby – rajčata pravidelně zalévejte. Předpěstovaná rajčata mnohdy v době výsadby nyní nakvétají. Pytle naplníme kvalitním substrátem, rostliny zasadíme stejným způsobem jako u vnější výsadby a během růstu je vyvazujeme k opěrnému kůlu. Vzhledem k nízké vrstvě zeminy jsou vhodné pro pěstování tímto způsobem keříčkové odrůdy, a to jak velkoplodé tak cherry. Vzhledem k vysoké vrstvě zeminy a možnosti vyvázání rostlin, jsou záhony vhodné pro pěstování klasických tyčkových odrůd. Zasypeme je slabou vrstvou (asi 1-2 cm vysokou) zeminy a zavlažíme rozprašovačem.
Rostlinným přípravkem tak stimulujeme lepší zakořenění, bohaté nasazení květů a vysokou úrodu. Pokud budete postupovat podle určitých pravidel a seznámíte se s nároky jednotlivých rostlin, dočkáte se bohaté úrody. Zralé plody jsou bohaté na beta karoteny, vitamín C a v menší míře jakož i na vitamín B. Obsahují 90-95% vody. Rajčata obsahují vitamín C, beta-karoten (provitamin A), vitamíny řady B, PP, fosfor, železo a kalcium. Vitamín C je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného fyzický stav, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Dostatek vzduchu a přístup slunko je podmínkou udržení dobrého zdravotního stavu rostlin. Odpar vody je nižší a na udržení půdní vlhkosti stačí zavlažovat dvakrát týdně podmokem, aby se co nanejmíň vody dostalo na listy. Na rozdíl od okurek jim neublíží zálivka „kropením“ a nestrádají a ne při nižší vzdušné vlhkosti. A pozor – důležité je vše strčit pod mikrotenový pytlík, aby rostlinky srůstaly v co největší vzdušné vlhkosti. Okurky je dobré vysít asi o 4 dny dříve, rostlinky jsou menší, náskok jim jde k duhu.
- Výsadba rajčat do nádob
- Pozdní zrání s dobou dozrávání od 116 do 120 dnů a více
- Přesazení rostlinky
- Prevence chorob rajčat
- S chladným obsahem – každé čtyři dny
- Rajčata, která budou v dubnu 13, 14, 15, 18 února 2016 přemístěna do skleníku
Pokud je počasí deštivé a vlhké není vyhnutí zahájit obsluha už dříve, tedy začátkem června, posléze ošetřujeme v pravidelných intervalech. Tímto přípravkem ošetřujeme porost při kvetení a pak opakujeme každé tři týdny, nebo častěji při vysokých teplotách. Také můžeme každé spodek květináčku opatřit drenáží – do výše asi dvou centimetrů nasypeme vypraný štěrk. Můžeme si koupit nakličovací lůžka s plastikovým krytem, opatřeným větracími otvory, popřípadě rovněž s vytápěním zeminy, však otázkou je, do jaké míry se nám taková investice vyplatí. V některých teplejších oblastech (jižní Moravy) je možné osévat semena přímo na stanoviště. Nenapadá však plody, takže je možné sklidit přinejmenším nějakou úrodu. Koření však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne. Rostlinu poté zahrňte přemokřenou zemí, přimáčkněte (na druhé straně s citem, jelikož rajčata jsou křehká) a na povrchu zasypte sušší zeminou, čímž zamezíte odparu vody. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, půda by tedy měla být neustále vlhká. Semena rajských jablíček klademe nejlépe po dvou do nádobek nebo je sejeme na větší plochu naširoko a do substrátu je mírně zatlačíme prkénkem nebo jen rukou. Rané odrůdy vyséváme již v půlce února do předem připraveného/koupeného substrátu. Hrozí-li jakož i v druhé půlce května noční ochlazení, můžete rajčata zakrýt netkanou textilií nebo pro ně vytvořit dočasný fóliový kryt. Než je vysadím do fóliáku, natáhnu za zem černou netkanou textilii – nemusím načež plít a také ne okopávat a to mají papriky rády (neboť mělce odvar).