Okurky, Rajčata, Papriky

Ze začátku není vhodné semínko zalít douškem vody, neboť by se mohlo zaplavit z prostředního místa květináče na kraj a rostlinka by špatně rostla. Sazeničky je zprvu důležité pouze kropit rozprašovačem, nikoliv zalévat – mohlo by totiž dojít k vyplavení semínek. Asi v půlce května by měli být sazeničky už viditelně povyrostlé, a pakliže nehrozí jitřní mrazíky a obecně jsou teploty přes den vyloženě jarní, můžete je vyskládat na balkon. Na výsadbu do volné půdy je čas, když odezní jarní mrazíky (zhruba ve druhé polovině května). Sazenice vysazujte pryč v druhé polovině května, když už nehrozí přízemní mrazy. Pěstování rajčat není nic extra složitého, při základních znalostech na jejich požadavky to zvládne kdokoli a bude následně plně potěšený nad úrodou. Při větším množství je vhodné papriky zavařit do sladkokyselého nálevu. Při výsadbě do nádoby nebo pytle platí stejná pravidla, pouze sazenici rajčete do jamky křivě nepokládejte, na druhé straně vyhlouběte hlubokou jamku a sazenici zapusťte co možná nejhlouběji – tak, aby vykukovala jenom špička. Rajčata potřebují humózní a živnou půdu, a proto je dobré přidat při výsadbě sadařský substrát.

Pokud si chceme rajčata sami vypěstovat, semínka zasadíme nyní v únoru. Výsev semen je nejlépe začít někdy v únoru (jak je výše uvedeno podle podmínek, buď v teple ve své vlasti nebo ve skleníku), sazenice rajčat přendáme do květináčků okolo po čtyřech týdnech od výsevu. Kromě toho jsme vzali čas určený pro klíčení semenáčků, a získat konečné vročení výsevu semen. Teplota: 14-16 stupňů při výsevu semínek rajčat (proto je ideální skleník nebo pěstování sazenic ve své vlasti), pro růst rostliny je ideální 25 stupňů přes den a 17 v noci. Ty se dají výborně využít taktéž jako hnojivo pro rajčata, pokud z nich připravíte rajčatovou jíchu. V době květu a během dozrávání plodů jsou nebezpečné taktéž teploty přes 32 °C, neboť snižují nasazení plodů a mají za následek tvorbu žlutých skvrn na plodech. Během přesazování jsme si zavzpomínali na zahrádky našich klientek, vyslechli jsme si rady, co se kdy a jak sází. Sazenice vysazujeme během zamračeného počasí nebo v podvečer, aby lépe odolaly šoku z přesazení. Dalším zajímavým způsobem přesazení rajčete je aplikace pytle světlé nebo tmavé barvy. Rostlinky se dvěma – třemi pravými listy přesaďte do rašelinových zakořeňovačů nebo do květináčů a dejte je na světlé a teplé místo s teplotou 23 – 25 °C.

  1. Pravidelná péče se vyplatí
  2. S chladným obsahem – každé čtyři dny
  3. Kořenový bal sazenice namočte do vody
  4. Pozdní zrání s dobou dozrávání od 116 do 120 dnů a více
  5. Vhodné stanoviště a umístění rajčete
  6. Tyčkové odrůdy

Světlé nastýlací materiály jako sláma či bílá textilie mohou vést k ochlazení půdy. Skvěle se mi pod okurky osvědčila černá netkaná textilie. Okurky také předpěstovávám, nedávám rovnou do půdy. V dubnu/květnu si můžeme koupit malé sazenice, které zasadíme do skleníku do půdy promíchané se zahradnickým substrátem, ve vzdálenosti asi půl metru od sebe. Jiné odrůdy jsou vhodné k přímé konzumaci, jiné na sušení či přípravu kečupu. Hodné rostliny, vždyť máme dost jiné práce! Papriky jsou tropické až subtropické rostliny, které vyžadují vysokou poměrný humidita vzduchu 70-75% a teploty nad 21°C. Nejlépe se jí daří ve vinařské oblasti v Čechách a na Moravě. Rajčata vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku, ne však přemokření. V současné době se rajčata pěstují vlastně po celém světě. Tyčková rajčata jsou už z názvu známá tím, že se musí připoutat pro oporu k tyčce. 2. Do jámy nalijte odstátou vodu s teplotou podobnou půdě.

Časově jsou papriky náročnější než rajčata – kdy sklízíme rajčata.

, Okurky, Rajčata, Papriky

3. Z rostliny odstraňte spodní listy a vložte ji rovně do jámy. Sazenici vložíme mírně rovně a pomocí lopatky přihrneme půdu ke kořenům a stonku. Z rajčete kouká jen vrchol s listy – a ještě leží nebo spíš trčí šikmo nad záhon. Pokud jste lajk a váháte, nechte spíše keříčkovou odrůdu rajčete růst volně a pokud dojde k problému, na následující sezónu se z toho poučíte. Obvykle je jenže zapotřebí rajčata uchycovat k nějaké konstrukci, aby rostliny a její části neležely na zemi. Časově jsou papriky náročnější než rajčata – kdy sklízíme rajčata. Na postřiky v době, kdy už rajčata sklízím, používám Ridomil GOLD MZ 68 WP s krátkou OL (asi jen 3dny) – čili na následující postřiky rajčat ano i okurek nadmíru příhodný. V ojedinělých případech se dají oddělat listy a vedlejší stonky i tu, naproti tomu to jen pokud je rostlinka slabá a z pohledu na ni víte, že by více vedlejších stonků nezvládla. Pokud používáte druhou možnost, určitě víte, jak je sadba citlivá na podmínky v místnosti. Mají možnost a všechny podmínky pro pěstování sazenic všech zahradních plodin, včetně rajčat. Nehybridní odrůdy často nejsou tak produktivní jako hybridy, ale většinou chutnají lépe a můžete uchovat jejich semena z jednoho doba do dalšího, popřípadě vypěstovat odrůdu, která se špatně hodí pro vaše podmínky. Osobně jsem si oblíbil klasický výsev do substrátu pro vysévání a množení.