Okurky, Rajčata, Papriky

Pokud pozdě nezasáhnete, houba začne rozvíjet se, žloutnout a v paždí listů (potom též jinde) najdete jemné pavučinky. Další květy budou žloutnout a keř je pustí, poněvadž na ně už nemá další živiny. Při tomto opatření můžeme pěstovat a nad topením, proto polystyren všechno teplo nad topením pohltí a rozprostře do okolí. Pokud žudnou vodu nevidíme nebo substrát práší, je velmi suchý. Pokud budeme sázet málo pozdě, je pravděpodobné, že úroda nestihne dozrát a celé roční práce budou k ničemu. Pokud rostlinu neošetříme včas, rychle se rozšíří po celé rostlině a napadené rostliny za sebou hynou, rovněž plody jsou poškozeny. Nejvíce vláhy potřebuje keř zejména v době, kdy začíná tvořit plody. Semena některých divokých druhů paprik mohou klíčit až 8 týdnů a ty je třeba sít značně brzy, ideálně na začátku ledna. Papriku vyséváme do vlhkých výsevních substrátů 9-12 týdnů před předpokládaným termínem výsadby, kolem semeno na cm², hloubky 0,5-1 cm.

  • V listopadu později ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
  • Alternariová skvrnitost
  • Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
  • Přepichování papriky
  • Kvalitní osivo je základ – stojí jakož i trochu desítek korun (kontrolujte si počet semen)

Kořeny rajčat jsou opravdu dlouhé, proto kompost ve fóliovníku zapracováváme do hloubky cca 30 cm. Mysleme na to při pořizování vhodného zahradního fóliovníku! Správná doba na přesazení nastává, když má rostlinka dva lístky. Na konci března už to bude menší statná rostlinka. Na konci dubna může držet keř dokonce 20 cm a pár listových pater v závislosti na druhu a kultivaru. Tento druh se proto nechá sít ještě také na začátku dubna a určitě nějaká úroda bude. Mimo okrasných odrůd za okno, které se mohou sít taktak že po celý ročník. Do konce června budeme otrhávat květy, aby strom narostla. Optimální doba pro vysévání je od začátku ledna až do konce března. Takže jak jsem psal na začátku. Pro druh C. chinense je ideální doba výsevu od začátku ledna do poloviny února. Vysévání semínek probíhá koncem února nebo začátkem března do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety.

Přesto se však může stát, že se začnou tíhou lámat.

To jsme si řekli, do čeho sít. Nezapomínej proto regulérně svou milou zeleninu polévat, aby měla z čeho růst. Můžete jakož i přisvětlovat zářivkou, dokonce vzejdou rostlinky pro lepší růst. Na záhonu, pakliže můžete vybírat místo, kam papriky vysadit, volte místo, kde budou skryty před větrem. Z toho důvodu se mezi sebou mohou křížit, a to tak, že pyl jedné odrůdy se dostane na bliznu odrůdy druhé. Naopak kvalitní osivo by mělo držet zlatohnědou barvu (v případě C. pubescens, C. lanceolatum a C. rhomboideum černou), všechna semínka by v rámci jedné odrůdy měli držet obdobnou velikost a svým způsobem rovněž tvar a neměla by být jakkoli poškozená. Já jich prozatím osázela 16. Každou ruličku musíte z jedné strany uzavřít, aby vám nevypadla hlína. Musíte však respektovat prohibice kropení listů. Přesto se však může stát, že se začnou tíhou lámat. Nejobávanějším problémem je zaseknutí děložních lístků v semínku („efekt sloního ucha“). Samotnému zaseknutí lze jistou mírou dá se odvrátit namočením semínek na 24 hodin před samotným výsevem do vody. Komprimovaná rašelinová kapsle má průměr 5 cm a po umístění do vody zvětší svoji velikost do výšky 6 cm. Tyto truhlík by nýbrž měly držet průměr alespoň 25 centimetrů a měly by dokonce být dostatečně hluboké.

, Okurky, Rajčata, Papriky

Jinak totiž dojde ke spálení a opadu stávajících listů a papričky si budou muset vytvořit nové listy, které jsou už proti silnému slunečnímu svitu odolné. Pokud nám poschne dospělá bylina, po zalití se vzpamatuje a maximálně pustí pár listů. Pokud člověk plánuje pár sazenic pro nasušení nějakého toho přísada, je asi nejrozumější jít cestou bílé zářivky nebo LED světla. Pokud chceme vysadit všechna semena, sázíme je do výplata, tablet nebo Rockwoolu po jednom. Než začnete se sázením, na tři dny přiložte na záhon černou mulčovací fólii, která slouží k tomu, aby pekáč zem dostatečně vyhřálo. Rostlinkám jenže vadí příliš ostré pekáč – lepší je okno zakryté záclonou. Osobně bych jako nejvhodnější odrůdy pro začátek volil druhy C. frutescens z důvodu vysoké úrody a prostorově nenáročným rostlinkám a divoké kultivary C. annuum, C. baccatum a C. chinense. Zahrnuje původní divoké „kultivary“, což jsou 1-3 m vysoké keře dožívající se 35-50 let.