Okurky, Rajčata, Papriky
Provázky rovněž tzv. „květinové sítě“ s oky 10 x 10 cm lze aplikovat opakovaně nemnoho let. Třetím preventivním opatřením je pěstovat okurky tzv. „vertiko“ systémem nebo různé postřiky. I v tomto případě zahrádkáři doporučují tzv. výsadbu na vodu. Tak kupříkladu okurky nakladačky se těší mezi zahrádkáři opravdu obrovské oblibě. V době, kdy zahrádkáři sejí semena přímo na záhon já už vysazuji sazenice. Na záhon okurky můžete osévat od poloviny května, tedy v době, kdy rostlinky nebudou hrozit
Vertiko systém je metoda pěstování okurek nakládaček, který se osvědčil zejména u malých pěstitelů. Vhodná předplodina je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, koštáloviny, cukrovka a jetelotravní směsky. Vhodnou předplodinou je řepa, jetelotravní směsi, hrách, pór, cibule a fazole. Jinými slovy je můžete nechat plazit po zemi nebo je uchycovat na vhodnou konstrukci. Nakládačky se dají pěstovat „vertiko“ – na výšku na jednoduché konstrukci. Okurky nakládačky mohou být buď hruboostné nebo jemnoostné. Okurky nakládačky jsou vyšlechtěny tak, že jejich plody nejsou málem nikdy hořké. Komu by hořkost přece jenom vadila, může zvolit některou ze celkově vyšlechtěných odrůd označovaných jako „geneticky nehořké“, které hořké opravdu nikdy nejsou. Hořkost nakládaček je problémem pouze v případě, že je chcete konzumovat v čerstvém stavu, jelikož zavařením se hořkost úplně vytrácí. V případě, že jenže začnete, musíte být důslední a kropit je zpravidla v ranních hodinách. Okurky se zavlažovat nemusí, pokud s tím však začnete, potom už je musíte pravidelně v ranních hodinách ba i nadále polévat. Musíte zvolit výživný substrát a mírnou zálivku, neboť přemokřený substrát semenům nesvědčí.
Semena z hybridů (přesevy) nebrat, málo by rodily.
Na malá semínka a semenáčky dejte mírnou zálivku, proto přemokření jim moc nesvědčí a mohly by vám načež snadno chcípnout. Musíme jim pomoci – ovíjením kolem provázků nebo naváděním do jasně sítí. Každá strom má své požadavky na prostor, vláhu, výživu, osvětlení či vlhko vzduchu a jeho pohyb. Ve skleníku udržujeme stálou teplotu vzduchu a zajišťujeme větrání. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Semena z hybridů (přesevy) nebrat, málo by rodily. Semena sázejte nejlépe v květnu do mělkých řádků či jamek. Sazenice vysazujeme, když mají mimo děložních lístků přinejmenším jeden pravý list a dobře prokořeněný bal. Hlídáme kořeny – ledva je kořenový bal dost pevný, musíme rostlinky ihned vysadit, nebo přesadit do většího květináče.
- Rudbeckia Et Rdb ( Summerina ) – rudbékie
- Coreopsis verticillata Moonbeam – krásnoočko přeslenité
- Chyby při sklízení
- Lupinus Gallery Yellow – lupina, vlčí bob
- 4, Přirychlení – nízké fóliové kryty či folníky
- Vyaznikovský okurky jsou dobré a dlouhé ovoce. Zelentsy lze upotřebit k moření v sudech
- Zdravé osivo vybrané odrůdy
Ledvaže rostlinka dostatečně vzroste, odstraňte staré kořeny sazenice okurky a přesaďte ji do zahrady. Okurky sklízíme ihned, jakmile dosáhnou spotřební velikosti. Plody jsou vřetenovité, střednězelené, se světlými pásy od vrcholu do čtvrtiny plodu, bezmála bez krčku, v spotřebitelský zralosti dosahují hmotnosti 400 – 600 g. Délka plodů je 16 cm, průměr okolo 5 cm, barva plodu v tržní zralosti je středně dokonce tmavě zelená. Netrpí deformováním plodů. Doporučujeme ji pro pěstování ve fóliových krytech, kde poskytuje velice rané sklizně. Roubování okurek chrání rostlinu před půdními houbovitými chorobami. Sklízet je můžete o něco potom, ježto jsou vyšlechtěny tak, že a také ne ve větší velikosti neztrácejí nic ze své lahodné chuti. Podle velikosti pletiva zatluču do zěmě trubky (2 – 3) a k tomu přidrátuji to pletivo asi 20 cm od země. Plody sklízíme při jejich nejpříhodnější velikosti dva dokonce třikrát do týdne. Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. V první řadě si dobře připravte záhon pro výsadbu. V polovině května, tedy po přechodu pozdních jarních mrazíků, můžete začít s výsevem semen okurek přímo do záhonu.
Některé druhy zeleniny můžeme na záhony sít a také v průběhu června.
Postupným výsevem ve dvoutýdenních intervalech získáme pravidelnou úrodu chutných bulviček. Kopr z postupného výsevu od dubna přináší pravidelnou čerstvou nať. Výsev se provádí od poloviny dubna. Roubování se provádí do rozštěpu nebo se dělá jazýčková kopulace, která je spolehlivější. Roubování se provádí buď do rozštěpu, častěji se však používá jazýčkové kopulace, která je spolehlivější. Nejvhodnější je černá netkaná textilie, která lépe propouští vzduch a vodu než černá folie. Při pěstování na venkovních záhonech vyžadují teplou, slunečnou a proti větru chráněnou polohu. Základem zdárného pěstování okurků je jejich pravidelná zálivka, nýbrž též celková kontrola. Salátová okurka se středně dlouhými plody (18-24 cm), bez krčku, tmavozelená,raná určená pro celoroční pěstování ve sklenících a fólnících. Jemnoostné okurky se vzpamatovávají hůře nebo vůbec, proto je vybírejte pouze pro pěstování v teplejších oblastech. Některé druhy zeleniny můžeme na záhony sít a také v průběhu června. Odstraníme je do poloviny června.