Papriky Pěstování, Pěstování Paprik Ve Skleníku

V éra sběru plodů se musíme vyvarovat vysoké vzdušné vlhkosti v skleníku či foliovníku. Nejtypičtějším poškozením plodů je jejich matný povrch až jemná korkovitost způsobena sáním predátora. Papriky nemají rády přemokření a hlína musí mezi poléváním čas od času proschnout. Rostliny vysaďte do řádku tak, abyste jim mohli poskytnout v průběhu vegetace oporu. Proto je právě nyní, na začátku února, nejvyšší čas začít s jejich předpěstováním, abyste se předtím mohli radovat z bohaté úrody. Je to i čas pro první péče proti plísním a chorobám. Semínka pravidelně kontrolujte. Tato metoda zajistí, že semínka mají dostatek vláhy a tepla a urychlí tak proces klíčení. Klíčení můžeme urychlit ještě máčením semínek. Rostliny pěstované ve skleníku se neobejdou ani bez pravidelného přihnojování, pokud mají přinést bohatou úrodu. Saví škůdci jako jsou např. mšice nebo svilušky, mohou při silném napadení výrazně zkrušit námi pěstované rostliny.

V této době je už delší den a více světla, což malým rostlinkám prospěje.

, Papriky Pěstování, Pěstování Paprik Ve Skleníku Rajče je na mrazíky hodně citlivé, pokud náhodou hlásí predikce mrazíky, je možno celé nádoby na den uschovat do domu či bytu, rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají. Asi týden před umístěním do venkovního prostředí se doporučuje papriky otužovat, aby nebyly vystaveny velmi silnému teplotnímu šoku. Doporučuje rostlinky za sebou otužovat, tak aby si zvykli na nové prostředí a rozdíl teplot – třeba pouze na par hodin denně. Doporučuje se zneužít rovněž bylinkový odvar (zkuste třeba lák z kozlíku nebo přesličky rolní), který paprikám pomůže k ochraně před chorobami. Nádavkem je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. V této době je už delší den a více světla, což malým rostlinkám prospěje. Tento park ve městě Lisse poblíž Leidenu je asi nejznámější zahradou v Holandsku, a zdejší rozkvetlé plochy jsou rovněž na poměry této země nevídané. Významné jsou podmínky, jejichž zajištění bude strom vyžadovat, a její umístění. Půda pro pěstování rajčat a její sestava. Dobře připravená, pohnojená a propustná půda a slunečné stanoviště chráněné před větrem patří k základním podmínkám pro dobrou úrodu paprik. Papriky potřebují ke klíčení vysoké teploty, optimum je 26 – 30 ° C. V bytě se tyto teploty těžko dosahují, zkuste se jim proto nejméně přiblížit.

Po vysetí udržujte substrát přiměřeně vlhký.

TIP: Na váček nebo plastovou nádobku si nalepte štítek obsahující název rostliny a počátek doby jejich klíčení. Prostě uložíme pytlík se substrátem dovnitř. Jednotlivé složky sadbovače naplňte substrátem a jemně ho upěchujte. V kombinaci s vlhkým substrátem může rovněž vést k tvorbě plísní. Příprava skleníku – Každý sezóna měním hlínu a to nejvíce z důvodu zábrana před vznikem chorob a plísní. Vyhýbejte se především kropení listů, které k rozvoji plísní značně přispívá. Musíte však respektovat prohibice kropení listů. V době sucha je musíte jakýkoli den polévat a v éra chladna a deště semena v zemi snijí. Tato doba by měla být mezi 16-18 hodinami za den. Po vysetí udržujte substrát přiměřeně vlhký. Po výsevu truhlík nebo hrnek zakryjte fólií a substrát udržujte přiměřeně vlhký při teplotě 26-30 °C ve dne a kolem 22 °C v noci. Chcete-li si vypěstovat vlastní sazenice, budete po výsevu muset zachovat určitá pravidla.

  • Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 ba i 1 cm
  • Semena okurek je nejlépe sít naplocho přímo do květníků
  • Tabáková mozaika
  • Kvalitní osivo je základ – stojí a mnoho desítek korun (kontrolujte si počet semen)

Díky brzkému výsevu načež sklízíme první úrodu pak ke konci dubna. Když je klíček dlouhý asi patnáct ba i dvacet milimetrů a na jeho konci se objeví dva pravé, vyvinuté lístky, přepíchejte, kupříkladu dlouhou pinzetou, rostlinky do samostatných nádobek. Když se objeví děložní lístky, začněte substrát opatrně zavlažovat přímo vodou, nýbrž tak, aby se voda nedostala na listy. Začněte výběrem vhodných odrůd. Následně si připravím požadovaný počet semínek. Úspěšným vyklíčením semínek chilli papriček péče zdaleka nekončí. Při nedostatku světla jsou rostlinky papriček protáhlé a mají slabé stonky. Samozřejmě můžete aplikovat jednodušší postup pro pěstovaní chilli papriček a to je zasít osivo přímo do kompostu na záhon. Vše pěstováno odděleně pro geneticky čisté osivo. Až rostlinky povyrostou, budou potřebovat více prostoru, proto je přesazujeme do větších nádob – můžeme užít řekněme plastové kelímky pro jednotlivé rostlinky. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák ba i po Kavkaz), odkud se některé druhy najednou rozšířily a do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka.

Takový substrát je ideální pro klíčení semen ano i pro následné přepichování vzešlých rostlinek. Pokud si nechcete zakoupit pěstební set a pokusíte si vytvořit pěstírnu samy je vhodné světlo umístit tak, aby bylo posunovatelné v závislosti na růstu vašich rostlinek chilli. Protože v zimních měsících je světla méně, než na jaře a v létě, přílišná teplota by způsobila příští vytahování se rostlinek a tenké křehké stonky. Zdejší park se, jakkoli v menším a skromnějším provedení, na jaře podobá rozkvetlým zahradám holandským. Na jaře zem zase obrátím, propracuji a postup sázení sazenic opakuji, jak hned jsem popsal. Zalitá zem pod suchou zemí se tak pomaleji vypařuje. Když jsem zakládal foliovník, tak jsem si navezl zem z lesa /listovou hrabanku/ a tu jsem smíchal se zemí ze zahrady. Každý ročník z jara si připravuji zem pod sazenice podobně: všude tady, kam má přijít sazenice, ať papriky nebo rajčete, vyhloubím až na poklad díru o průměru 20cm, kterou ze 3/4 naplním hnojem, důrazně udusám a zaleji vodou. Mírně jej srovnám, udusám případně navlhčím ručním rozprašovačem. Zakryjte je savým papírem nebo netkanou textilií a postříkejte rozprašovačem.