Pěstování A Druhy Zeleniny
Na českých zahrádkách zdomácněly – pěstují se na záhonech, ve fóliovníkách či ve sklenících. Okurka setá je vedle rajčat, cuket a paprik nejčastěji pěstovanou zeleninou českých zahrádek. A má důvod. Plody okurek jsou zotavující letní zeleninou vynikající chuti. Poradíme, jaké tedy jsou výhody a jaké zásady bychom měli respektovat při pěstování okurek na síti. A znáte tzv. vertiko systém? Pěstování okurek nebude pro trošku zkušeného pěstitele žádný problém. Velice nízké procento hořkých okurek může zapříčinit málo suché a horké počasí v období sklizně, na druhé straně a také tak se hořkosti docela zbavíte zavařením. Na druhé straně pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Ledva lilek doroste do výšky 30 cm, uštípneme mu vršek, aby se strom rozvětvila. Rostlina je hodně vzrůstná, má hlavně samičí kvetení. Rostlina okurky se nenechá ležet na zemi, avšak navádí se po sobě do OK v síti.
Okurky plodí po dlouhou dobu dobrý plody, jsou díky síti čistější a o mnoho pohodlněji se sklízí. Má rozpustilý vzrůst. Plody jsou menší, sytě tmavozelené, štíhlé, takřka bez krčku, jen zřídka deformují, takřka nehořknou. Takže se pojďme podívat na to, která druh je pro vás ta pravá. Listy rostlin po dešti uschnou daleko rychleji a nebezpečí výpad plísní se snižuje. Listy výše nad zemí rychleji osychají (po dešti, rose) a suché listy plesnivina napadá potom a slaběji, než listy vlhké. To je preventivní ochrana proti plísni okurkové, která napadá především rostliny s dlouhodobě ovlhčenými listy. Není od věci sáhnout po odrůdách, které jsou více odolné vůči plísni okurkové, na trhu je jich dnes k dostání mnoho. Je odolný k CMV a černi okurkové, netrpí padlím. Netrpí deformováním plodů. Doporučujeme ji pro pěstování ve fóliových krytech, kde poskytuje nadmíru rané sklizně. Netrpí deformacemi. Plod váží průměrně 450 – 550 g. Nepřerůstající plod je středně dlouhý (22 cm ). Nepřerůstající plod je středně dlouhý, tupě zakončený, barva v tržní zralosti je tmavozelená s výrazným leskem a bílými, hrubými ostny.
- Chyby při sklízení
- Echinacea Chiquita – třapatka
- 8, Přihnojení – dusík nebo listová potrava
- Veronica Younique Baby White – rozrazil klasnatý
- 660Keře listnaté opadavé
- 10, Chemické ochrana – postřiky
Nechat se odstrašit ostny okurek může být někdy na škodu, jelikož tyto odrůdy bývají většinou odolnější a hodí se tedy do horších klimatických podmínek. Mezi ně patří všechny druhy okurek firmy ing. Odrůda je vhodná pro jarní taktéž letní rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Nová královna „baby“ okurek Někteří už mají vyseto, naproti tomu pro většinu těch, kteří časují výsadbu sazenic okurek salátovek k rychlení do skleníku či fóliovníku na konec dubna, nejvhodnější čas pro vysévání teprve přichází. V prvé řadě v kombinaci mnoha bylin, jež jsou při nakládání okurek spolu s kořením a zeleninou přidávány do sladkokyselého nálevu. Bohužel většinou jde o jemnoostné odrůdy, takže velká část pěstitelů má smůlu. Koření však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne. Rannější vysévání nebo ba i výsadba předpěstovaných sazenic uspíší sklizně, takže potřebné množství plodů získáme často ještě před plným nástupem plísně okurkové. Udržujte kyprou půdu kolem vzešlých sazenic. Půdu kolem vzešlých rostlin okurek udržujte kyprou a čistou. Musíme jim pomoci – ovíjením kolem provázků nebo naváděním do OK sítí. Pokud jednoho dne zjistíme, že je nám skleník malý, mohou nám pomoci polička či pěstební stoly (tedy pokud je už ve skleníku nemáme). Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Optimální je vysadit 2-3 rostliny na 1 m2 pěstební plochy a vyhradit jim celý „zadní“ záhon, kde budou držet poměrně dost prostoru.
Naložené okurky polní neboli nakládačky jsou obrovskou pochoutkou zvláště pro Čechy.
A jednotlivé druhy zeleniny jsou jako kosmonauté, kteří v tomto uzavřeném prostoru musí kolektivně žít. Vysévání zeleniny v červnu Karotka patří k zelenině, kterou vyséváme ještě v červnu. Semena vyséváme do kořeňovačů od poloviny března, hotové sazenice vysazujeme od dubna. Vhodnější je koupit si hotové rostlinky. Malé sazeničky můžeme ještě koupit hotové a sázet je přímo na jsoucí vně stanoviště. Stejně tak a řepu salátovou, u které nám narostou malé křehké bulvičky. Když nastane etapa plísně, tak ošetřené okurky rodí jen o něco málo déle. Máte rádi okurky a chtěli byste si je vypěstovat jakož i u vás n zahradě? Bez nich si nedovedou představit pěstování teplomilné zeleniny, exotických květů či jednoduché rozmnožování dřevin, díky příznivým klimatickým podmínkám, které v nich panují. Nakládačky se dají pěstovat „vertiko“ – na výšku na jednoduché konstrukci. Naložené okurky polní neboli nakládačky jsou obrovskou pochoutkou zvláště pro Čechy. Ve fóliovnících a sklenících se mohou vyskytnout škůdci (mšice, molice a svilušky).
Semena z loňského roku méně plodí.
Okurky mohou mít dvojí květy, a to samčí a samičí. Nejlepší je zalévat v dopoledních hodinách, do večera tak mohou pokropené části rostlin oschnout. V dolní části stonku (asi do výšky prvních pěti listů) vyštípejte všechny postranní výhony a příští výhony zaštípněte za prvním dokonce druhým listem. Původ okurky Okurka pochází ze severní části Východní Indie. Její zrod byste ovšem hledali dokonce ve vlhkých a teplých krajích Indie a Číny. Na vlhkých a studených půdách rostou a plodí špatně. Semena z loňského roku méně plodí. Také nenáročné miniaturní lilky a cukety plodí bez oddechového času. Také si předpěstovávám cukety a dýně. Já si okurky nakladačky a salátovky předpěstovávám ve své vlasti v kelímcích po 1 kuse. Já už papriky nepěstuji, neoplatí se to. Zrající rajčata, okurky a papriky lákají k ochutnání. Je určená pro přirychlování ve folnících a pěstování na poli.