Pěstování Okurek – Jak Vybrat Vhodnou Odrůdu
V nevětraném fóliovníku jsou listy dlouho vlhké, a to velice podporuje výpad plísní. Nová královna „baby“ okurek Někteří pak mají vyseto, nýbrž pro většinu těch, kteří časují výsadbu sazenic okurek salátovek k rychlení do skleníku či fóliovníku na konec dubna, nejvýhodnější čas pro vysévání teprve přichází. Na českých zahrádkách zdomácněly – pěstují se na záhonech, ve fóliovníkách či ve sklenících. I salátové okurky vyžadují oporu, nejčastěji síť s většími oky. Vlastní okurky nakládačky, salátovky ještě hadovky se s těmi kupovanými většinou nedají srovnávat. Zatím se můžeme vesele ládovat těmi ze supermarketů. Záhon můžeme na jaře pohnojit Cereritem. Ochranu proti větru můžeme snadno vytvořit např. z tyčkových rajčat, kukuřice nebo jiných vyšších rostlin. Pěstování venkovních okurek Kde pěstovat venkovní okurky Hlavní zásadou při pěstování venkovních okurek je stanoviště – pěstujeme na slunných záhonech chráněných proti větru. Při pěstování skleníkových okurek bychom měli omezit větrání na nejmenší možnou míru. Ve skleníku udržujeme stálou teplotu vzduchu a zajišťujeme větrání. V příznivých oblastech stačí nízké foliové kryty, eventuálně odklápěcí(pro větrání).
Druhou oblíbenou odrůdou je míšenec Viola F1, což je vylepšení Reginy.
Jsou odrůdy, kterým po útok plísní uschnou listy, které stačí odstranit a okurka pokračuje v dalším zdravém růstu. Pokud pěstujeme bastardní odrůdy, nemusíme zaštipovat. Za pátým listem začněte rostliny zaštipovat a potom také vylamujte postranní výhonky. Pro dosažení optimálního výnosu doporučujeme do 3 – 4 nodu odstranit boční letorosty a od 4 – 5 nodu zaštipovat boční letorosty za 2. listem. Při přípravě optimálních záhonků pro vysetí okurek vytvořte uprostřed záhonku rýhu o šířce cca 40 cm. Okurka polní neboli nakladačka, která je s oblibou nakládána do sladkokyselého nálevu. Dlouhá partenokarpická salátová okurka se 100 % samičích květů. Hybridní, hodně raná, nepartenokarpická okurka polního typu High Mark II. Raná partenokarpická salátová okurka. Velmi oblíbené jsou též české kvašáky neboli rychlokvašky, což jsou okurky kysané v solném nálevu. Dnes už jsou na trh většinou dodávána semena s označením F1, což znamená, že jde o křížence mateřské a otcovské linie okurek. Druhou oblíbenou odrůdou je míšenec Viola F1, což je vylepšení Reginy. Bastard je určen pro pěstování ve vytápěných rychlírnách a fóliových krytech.
- Google +
- 7, Zálivka – méně často, a důkladně
- Do 4 – 5 nodu zaštipovat boční letorosty už za 1. listem
- 2012 21:20 | Nahlásit
- Přitom zem přihrneme ke kořenovým krčkům rostlin, čímž je chráníme před hnilobou
- Do 3 – 4 nodu odstranit boční letorosty
- Miscanthus sinensis Gracillimus – ozdobnice čínská
- Doba trvání plodu
STELA F1 – Středně raný kříženec určený pro pěstování na poli a také pod foliovými kryty. Nejvhodnější je používat osivo hybridních odrůd, které tvoří hned od počátku samičí květy. Trochu ledku (nebo zředěného drůbežího trusu) na počátku kvetení, případně ještě opakovaná listová výživa (HARMAVIT apod.) rovněž vydatně podpoří růst natě, tedy „regeneraci“ – viz ZÁLIVKA. Jejich bujarý růst a mohutný kořenový systém zajišťují rychlou regeneraci po klimaticky nepříznivém perioda. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Plod je středně velký, středně zelený, vřetenovitého až válcovitého tvaru. Plod je středně zelený, hladký, nehořký, delší. Poskytují dostatečnou vlahu pěstované zelenině delší dobu. Kedlubny, mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. I přes výrazné polní rezistence je během vegetace důležitá chemická ochrana proti plísni okurkové. Také výhony paprik by se měly zpravidla zaštipovat, a to přes celé léto – ve spodní třetině ba i polovině rostliny vyštípejte všechny výhony a výhony v horní části zaštípněte za 4-6 listem.
Při koupi sazenic paprik vybírejte odrůdy pro polní pěstování, určeným pro skleník se venku moc dařit nebude. Při nedostatku vláhy rostou okurky slabě a rovněž výnos je pak ovšem nízký. Vhodné je nato odkrýt netkanou textilií nebo igelitem a obhájit je tak před chladem. Záhon může být potažený černou netkanou textilií. Výsadbu na záhon provádíme v polovině května. Stanoviště před výsadbou zapravte hnojem, popřípadě proleženým kompostem. Dávám jí druhý sezóna po hnojení hnojem, na druhé straně je malá, nedá bezmála žádnou úrodu. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují pekáč, teplo a vodu. Rostliny potřebují k růstu dostatek světla a pravidelné redukce noční teploty, aby se zabránilo „vytahování“ rostlin. Pro dobrou násadu a vývoj plodů potřebují hnojit hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Jak v době růstu, tak tvorby a zrání plodů jsou okurky náročné na výživu, proto je jednou týdně hnojíme hnojivy pro plodovou zeleninu s vyšším obsahem dusíku. Svým značným obsahem zásadotvorných prvků, zejména draslíku, příznivě ovlivňuje činnost žaludku a střev.