Pěstování Paprik: Bez Problémů Se Urodí Ano I V Pytli

Ale nejvíce – chce to hodně větrat (kvůli hrozbě houbových chorob a často dokonce kvůli opylení). Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (protože opylení je nepohodlný). Partenokarpických hybridů nakládaček tolik není. Semena z hybridů (přesevy) nebrat, málo by rodily. Ze zkušenosti vím, že ještě v chladnějších pokojích (kolem 21°C) semena vzklíčí. Následně pokládám jednotlivá semínka vedle sebe, tak aby rozestupy činily kolem 0,5 až 3 cm. Latě se zapíchnou dole asi metr od sebe, nahoře se jejich vršky svážou (vypadá to jako stan „áčko“). Při větším množství je vhodné papriky zavařit do sladkokyselého nálevu. Paprikami je vhodné osadit jeden z „postranních“ záhonů nebo jejich zadní části na obou stranách skleníku. Klíčení lze urychlit tak, že osivo namočíte na jeden den před výsevem do vlažné vody. Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Optimální je vysadit 2-3 rostliny na 1 m2 pěstební plochy a vyhradit jim celý „zadní“ záhon, kde budou vlastnit poměrně dost prostoru.

Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Nebývá taková úroda jako venku na záhoně, a bývá dřív. Spodní listy odstraňuji. Bývá na tom místě nejpozději znát plesnivina bramborová, a nádavkem – rostliny se tím provzdušní a to je v boji proti chorobám dobré. Když si vypěstujete vlastní sazenice, bude to pro vás vlastnit hned nemnoho výhod: Nejenže přesně budete vědět, jakou odrůdu opravdu pěstujete, a v rodině vypěstované rostlinky jsou daleko silnější, a tím pádem a odolnější proti případným chorobám dokonce škůdcům. Ve stádiu semenáčků, kdy jsou pěkně vyvinuté děložní lístky a patrně se potom rýsuje základ prvního pravého listu, rostlinky přeopatrně vytáhnu z půdy a naříznu šikmými (asi 1 cm dlouhými) řezy proti sobě. Okurky taktéž předpěstovávám, nedávám rovnou do půdy. Má černá semena a dá se běžně koupit (někdy jako „podnož pro okurky“). Pokud nechcete obcházet obchody a trávit v nich svůj drahocenný čas, vyberete si určitě z nabídky zásilkových obchodů na internetu. Rohy pytle odstřihněte, nebude se v nich držet voda a současně bude vlastnit přebytečná voda kudy vytékat.

Vysazuji během dubna, v květnu sázím do fóliáku.

Třešňová a jiná drobná rajčata, žlutá či červená, kuličky, hruštičky – ta pěstuji rovněž, teď už každým rokem, nic na tom není – a vždycky se po nich jen zapráší. Papriky v mých podmínkách (daleko Prahy a Rokycansko) tedy rozhodně ve skleníku či fóliáku a to tak, že nejlépe hybridy F1. Vysazuji během dubna, v květnu sázím do fóliáku. Během týdne se mohou začít objevovat první klíčky (podle druhu papriky) a následný první pár děložních listů. Je proto důležité, dobře si promyslet osazení skleníku během celé sezony a předem si nakreslit půdorys skleníku s osazovacím plánem. Také výhony paprik by se měly zpravidla zaštipovat, a to přes celé léto – ve spodní třetině až polovině rostliny vyštípejte všechny výhony a výhony v horní části zaštípněte za 4-6 listem. Na spodek dostatečně velké nádoby, ve které budete papriku pěstovat, dejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo polystyrenu, přes kterou bude odtékat přebytečná voda. Dejte pozor, aby měla vody dost, ne však příliš, jinak rostlinu také přes drenážní vrstvu utopíte. Ano, dá se. Je to sice náročné, ne však nemožné. S výsevem začínám nejprve v první půlce února, lze však začít ano i poté (se zřetelem odrůdy). Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit již 5 – 6 den od vysetí!

  • Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
  • K růstu potřebují rovněž dostatek světla, jinak jsou vytáhlé a bledé
  • Hnojení a péče o papriku
  • Fytoftorová hniloba
  • Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
  • Kvalitní osivo je základ – stojí ba i nemnoho desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Přepichování papriky

, Pěstování Paprik: Bez Problémů Se Urodí Ano I V Pytli Domestikované druhy Capsicum Annum mohou začít klíčit hned třetí den od vysetí. Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plíseň, odstraníme jí a poklop pařníku pootevřeme a snížíme tak humidita. To už dělám na zahradě v pařníku. Na postřiky v době, kdy už rajčata sklízím, používám Ridomil GOLD MZ 68 WP s krátkou OL (asi jen 3dny) – čili na příští postřiky rajčat rovněž okurek značně vhodný. Co se postřiků týče, osvědčil se mi Acrobat MZ – blbý na první postřiky rajčat (OL 21 dní!) však taktéž okurek (OL jen 7 dní). Do 20-ti dní maximálně vám vzejdou vždy všechna zasetá semínka chilli papriček. Chilli papričky (feferonky) – malé papričky se silnou vůní a pálivou chutí. Nedostatek vláhy způsobuje nedostatečně vyvinuté, malé plody a zasychání jejich špiček. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Chilli je považováno za afrodisiakum.