Pěstování Paprik Venku, Ve Skleníku Nebo Fóliovníku

, Pěstování Paprik Venku, Ve Skleníku Nebo Fóliovníku Veškeré potřeby rostlinek načež zajistí mechanismus sám a vy si budete potom moci dochucovat pokrmy čerstvým tymiánem či jinými bylinkami, které si sami vypěstujete v komfort domova, bez užití chemie či jiných neekologických přísad. Rozhodujeme se, jestli si sazenice pro první výsadbu sami předpěstujeme nebo zakoupíme. Pěkné vyrostlé sazenice papriček vysazujeme do zahrady do menších prázd-jamek do kterých jsme zapravili hnůj, kompost nebo a trochu hnojiva typu NPK. Takováto strom se musí semínka zbavit sama, naší pomocí bychom pouze odtrhli celý stonek. Nepochybně, stane se, že z rostliny rostou jiné plody, než očekáváme. Podívejme se tedy na to, jak by měly vysévání paprik a jejich následné pěstování vypadat. K rostlině přidáme vhodnou oporu, jelikož jak papriky, tak ba i rajčata jsou dosti vysoké a při větším větru by se nám mohly polámat. Správná doba na přesazení nastává, když má rostlinka dva lístky. V polovině února bude držet když ne jinak dva pravé lístky.

  • Semena okurek je nejlépe osévat naplocho přímo do květníků
  • Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
  • Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 až 1 cm
  • Fytoftorová hniloba
  • Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
  • Tabáková mozaika

Eventuálně můžeme do poloviny února tyto odrůdy ještě přímo vysévat a překrýt netkanou textilií. Pokud chceme držet jistotu, že vysazujeme odrůdu zeleniny, kterou jsme zvolili, je nutné si předpěstovat vlastní sadbu. V případě, že máme sadbu hodně vytáhlou, můžeme ji bez obav zasadit o něco hlouběji. Víte, že si můžete udělat hnojivo z popele? Co se stane, kdybychom seli koncem dubna, tedy o 3 měsíce předtím? Vysévání semínek probíhá koncem února nebo začátkem března do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety. Humózní a vzdušná půda by měla být od podzimu, nebo nejpozději časně z jara, vyhnojená koňským nebo kravským hnojem. Volná půda na záhonech, ale jakož i truhlíky se už nemůžou rajčat a paprik dočkat! Půda by měla být vlhká, jenže nikoli přemokřená. My se tady sice vlastní odrůdy šlechtit naučíme, ale cíleně, ne nechtěně. Odrůdy Marcelka nebo Marietta poskytují vysoce jakostní přísada. Výhodou u přísada z C. frutescens je, že se aroma krásně rozline do celého pokrmu a dá mu tak úplně jiný nuance.

Takto lze pěstovat jakož i cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky.

Capsicum frutescens je typické pro své kořeněné aroma, intenzivní pal a jedinečnou chuť. U C. annuum, C. baccatum a C. frutescens se pohybuje od 1 do 3 týdnů, u C. chinense a C. pubescens většinou okolo 2-4 týdnů, avšak ano i více. Nejčastěji se setkáme z 5 domestikovanými druhy, kterými jsou Capsicum annuum, C. baccatum, C. chinense, C. fritescens a C. pubescens. Pal je nejčastěji střední, ovšem pocitově může být jakož i hodně vysoký (např. Madre de Rios). Tímto způsobem můžete pěstovat čerstvé papriky, rajčata anebo bylinky. Takto lze pěstovat jakož i cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky. V únoru, ledva pominou největší mrazy, připravíme si ve skleníku půdu, abychom mohli osévat ranou zeleninu: ředkvičky, případně i salát a špenát. Z tohoto výsevu budeme držet na jaře první lahůdkový špenát. Jak to tak bývá, rovněž při sebelepší péči se během výsevu můžeme setkat s různými problémy. Zevrubný postup je avšak vždy vyobrazen rovněž počítaje v to grafiky v příbalovém manuálu. Důležité je si však uvědomit, že v našich podmínkách je tento postup vhodný pro papriky standardizovaného osiva a běžné druhy u nás pěstovaných paprik. Ve výsledku se tedy setkáme se dvěma typy osiva. Kolíky můžeš zatlouct do zeminy ihned po zasazení a rostliny k nim přivazovat dokonce dosáhnou výšky okolo 1 m.

Po zasazení (platí pro všechny doposud zmíněné možnosti) přiložíme dekl minipařeniště (pokud používáme) a nadobro uzavřeme větrání. Do minipařenišť můžeme umístit přímo vyráběná plata, která naplníme substrátem pro výseb, nebo můžeme plata vyndat (případně koupit minipařeniště bez gáže) a umístit Rockwool nebo tablety Jiffy. Lze zakoupit přímo hotové sadbovače s Rockwoolem nebo tzv. minipařeniště. Pokud jsou navíc semínka diamterálně odlišná co do velikosti, jedná se s největší pravděpodobností o tzv. kukačky (nechtěné bastardní osivo, povíme si předtím). Zelených paprik sníme nejvíc – tedy po dosažení tzv. technické zralosti. Speciálně pro žně v botanické zralosti je určena sorta Hamík s mimořádně chutnými plody. Do dvou třetin nádoby nasypeme substrát zvlášť určený pro pěstování plodové zeleniny. Speciálně rajčata velice trpí při nedostatku vzduchu a světla. Tip: Při zaštipování nebudeš potřebovat žádné speciální náčiní, stačí se výhonků zbavit ručně zhuštěně! Do skleníku si můžeme předpěstovat rovněž kvadratické papriky jako je Rubika F1 (zelená do červena) nebo Oreny (zelená do oranžova).