Pěstování Paprik Ze Semínek: Poradíme Vám, Jak Na To

Mnozí kolegové nedají dopustit na fóliovník a s tím souvisejícím vlhkým klimatem, mně naopak velice dobře prosperují ve volné půdě na přímém slunci v relativně suchých podmínkách. Centrofix se sice nesmyje, a na slunci může vyblednout. Důležité je zejména podřadný osivo (to neznamená drahé), konstantní podmínky (teplota, vlhkost), dostatečné světlo a vhodné načasování. Teploty doporučujeme od výsevu do vzejití 26-30 °C, taktéž v noci je pro dobré klíčení papriky nutná vyšší teplota, okolo 22-24 °C. Takové papriky dají dokonce slabší úrodu feferonek. Jak to tak bývá, jakož i při sebelepší péči se během výsevu můžeme setkat s různými problémy. Do příliš suchého substrátu opatrně přidáváme vodu a vždy pečlivě promícháme, aby nám nevnikla suchá místa a naopak mokré hrudky. Zaléváme regulérně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přesně stejnou dobu vlhká rovněž suchá. Vhodné jsou zářivkové lineární trubice, nebo LED zdroje s teplotou světla od 5000K do 6500K. Světlo je vhodné zajistit po dobu alespoň 12 hodin denně.

Poté se podíváme na vhodnou dobu výsevu a veškerý následující postup. Postup opakujeme pro všechna ostatní semínka. Pro vysetí použijte cenný výsevní substrát s nízkým obsahem živin a pH 6-8. Sejte zhruba jedno semeno na 1 cm čtvereční a do hloubky 0,5 dokonce 1 cm. Nemusíte je tedy vyklepávat a třást se, že poškodíte jemné kořínky. Samozřejmě, stane se, že z rostliny rostou jiné plody, než očekáváme. Také u nás známe nejen tyčková a keříčková rajčata s velkými barevnými plody, naproti tomu i malá cherry rajčátka o průměru pouhých 2 cm. V případě malých semenáčků pěstovaných v květináčku okolo 5 cm v průměru tak lampa zvládne plnohodnotně osvítit takřka tisíc sazeniček. Doba klíčení se pohybuje průměrně okolo 2 týdnů, však může trvat jakož i více jak měsíc. Papriky dejte do bezpečí terasy nebo parapetu dostatkem slunečních paprsků. Naopak se tamhle často setkáme ba i se úplně sladkými kultivary (u paprik se termín sladká paprika používá pro odrůdy, které jsou naprosto bez palu). Oproti domestikovaným jsou totiž o poznání odolnější a nesou geneticky různé nepoddajnost proti parazitům, virům atd. Nevýhodou je, že divoké kultivary jsou vskutku nejčastěji drobné kuličky do 1 cm v průměru středního dokonce vyššího palu a chuťově žádná sláva.

Plodům těchto odrůd chvíli trvá, než se změní jejich barva na požadovanou.

1 cm v průměru. Saví škůdci jsou větším problémem. Při výsevu se můžeme mimo jiné rozejít se škůdci. Musíme je chránit rovněž před škůdci. Pokud jsme vysevali nahusto do výsevního substrátu, tak je vhodné rostlinky přepikýrovat (rozsadit) před tím než se objeví první pravé lístky, abychom moc nepoškodili kořenový systém. Semena některých divokých druhů paprik mohou klíčit ba i 8 týdnů a ty je třeba osévat velmi brzy, ideálně na začátku ledna. U některých odrůd se vlivem počasí, pozdního výsevu, atd. může stát že část plodů nestihne dozrát do příchodu prvních mrazíků. Plodům těchto odrůd chvíli trvá, než se změní jejich barva na požadovanou. Jedním z největších problémů při výsevu je též lajdácké značení odrůd. Některé odrůdy paprik můžete bez problémů pěstovat v truhlíku na balkóně. Pokud byly sazenice pěstovány bez přístupu UV záření, tedy pod umělým osvětlením bez UV spektra nebo za oknem (sklo pohlcuje UV) je vhodné při vysazení na zhruba týden zajistit přistínění.

  • Fytoftorová hniloba
  • V listopadu načež ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
  • Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
  • Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Hnojení a péče o papriku
  • Semena okurek je nejlépe sít naplocho přímo do květníků
  • K růstu potřebují rovněž dostatek světla, jinak jsou vytáhlé a bledé

Dočkáte se tak původní a patrně taktéž větší úrody, než by tomu bylo při vysazení paprik přímo venku na záhonu. Rajčata v zahradním fóliovníku můžeme sklízet pak na jaře nebo dokonce koncem podzimu, přičemž keříčkové typy rajčat dozrají do sklizně kolem 8. týdne od jejich vysazení, tyčkové typy rajčat 10. – 12. týden od vysazení. Znovu se nic nestane, když budeme vysévat koncem března nebo do poloviny dubna. Venku je ještě skutečná zima, přesto leden a začátek února jsou opravdu ideálním obdobím, kdy by se měla semínka paprik zasadit. Tak, a to jsme sázeli koncem ledna. V polovině nebo koncem května bychom však hned měli držet vzrostlé sazeničky, které umístíme do volné půdy, popřípadě do finálního květináče. Štítek můžeme pořídit zapichovací, který umístíme do substrátu vedle stonku rostliny, nebo přivazovací, který přímo na stonek uvážeme. Do krabice umístíme sadbovač nebo květináče a otevřenou stranou postavíme k oknu. Postačí nám k tomu otevřená kartonová krabice a alobal. Z krabice vyřízneme jednu přední stěnu. Je to ovšem naprostý minimalismus, který v případě slabších papriček nestačí ani na jednu omáčku.

Nicméně to opravdu hodně předesílám, více si o problému povíme v tomu určeném článku.

, Pěstování Paprik Ze Semínek: Poradíme Vám, Jak Na To V tomto měsíci ovšem můžeme přímo vyset do skleníku též rané polní saláty, jako je Major, Deon, Maršálus či Merkurion. Samotnému zaseknutí lze jistou mírou dá se znemožnit namočením semínek na 24 hodin před samotným výsevem do vody. Zeminu prolejeme teplejší vodou s previcurem a přikryjeme vrchem miniskleníku, nebo když ne jinak novinovým papírem asi 10 cm nad výsevem papriky. Její konzumací povzbuzujete tvorbu žaludečních šťáv, pomáháte si proti kornatění cév a mnozí znáte náplasti proti revmatickým bolestem, které obsahují výtažky právě z papriky. Nicméně to opravdu hodně předesílám, více si o problému povíme v tomu určeném článku. Více si povíme zejména v článku o křížení a šlechtění, kde tento problém probereme (pravděpodobně dokonce přespříliš?) detailně. Ačkoli z takového křížení vyroste normálně vypadající plod, semínka z něj nesou zcela novou genetickou informaci – jedná se o bastardní F1 osivo. Variety dokonce rozlišujeme u druhu Capsicum baccatum, konkrétně se jedná o C. baccatum var. Konkrétně se jedná o následky kolísání teplot nebo pravidelného vysychání a zalévání půdy. Až se přes Česko přeženou v půlce května zmrzlí muži, můžete do půdy venku vsadit sazenice rajčat a paprik, pohodlně koupené v zahradnictví.