Pěstování Rajčat A Paprik V Nádobách Na Balkóně A Terase

, Pěstování Rajčat A Paprik V Nádobách Na Balkóně A Terase

Důležitá je prevence. Neměli bychom pěstovat papriky po rajčatech a také ne po sobě. Když je klíček dlouhý asi patnáct dokonce dvacet milimetrů a na jeho konci se objeví dva pravé, vyvinuté lístky, přepíchejte, kupříkladu dlouhou pinzetou, rostlinky do samostatných nádobek. Ze zkušenosti vím, že a v chladnějších pokojích (kolem 21°C) semena vzklíčí. Povrch zvlhčím rozprašovačem a semena zakryji vrstvou substrátu tloušťky 0,3 ba i 0,5 mm a opět jej zvlhčím. Při výsevu semínka sejeme 0,3 cm hluboko do vlhkého substrátu a umístíme na teplém místě. Semínka skladujte v suchém, temperovaném prostředí, bez přístupu světla. Dalším řešením je nechat semínka předklíčit na buničině. Během týdne se mohou začít objevovat první klíčky (podle druhu papriky) a následný první pár děložních listů. Papriky jsou během vegetace ohroženy několika onemocněními. Dva týdny před vysázením pohnojte půdu síranem amonným a během vegetace hnojte ledkovým hnojivem. Ve skleníku má ideální teplotní rovněž vlhkostní podmínky, hrozny dříve dozrávají a jsou chráněny před hmyzem a ptáky. Klíčení je možno urychlit tak, že osivo namočíte na jeden den před výsevem do vlažné vody. Semenáčky salátů a kedluben rozsázejte po ploše mezi rajčaty tak, aby měly kolem sebe prostor o průměru zhruba 20 cm. Pod rajčaty tedy můžete vysadit „drobnou“ zeleninu.

  1. Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
  2. Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 ba i 1 cm
  3. Fytoftorová hniloba
  4. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března

Na 1 m2 se zřetelem druhu můžete vysadit 2-5 rajčat. Pěstování paprik (Capsicum annuum) je v našich oblastech o něco složitější než u rajčat. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit dokonce specificky vyšlechtěné odrůdy „skleníkové“ révy. Existují různé techniky pěstování. Na dno dostatečně velké nádoby, ve které budete papriku pěstovat, dejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo polystyrenu, přes kterou bude odtékat přebytečná voda. Dejte pozor, aby měla vody dost, ne však nadmíru, jinak rostlinu ba i přes drenážní vrstvu utopíte. S výsevem začínám nejpozději v první půlce února, dá se však začít a také předtím (se zřetelem odrůdy). Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit potom 5 – 6 den od vysetí! Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Optimální teplota pro klíčení semen paprik je kolem 25°C. Této teploty v běžných místnostech nedosáhnete. Dále tu nesmí chybět název a adresa firmy, druh a druh rostliny, počet semen nebo u drobnějších jejich váha. Prvním důležitým krokem je selekce semen. Nakonec pařník zakryji víkem a uložím jej do místnosti s konstantní teplotou. Avšak pařník nebo truhlík musí mít poklop s otvory! Do mini plastového pařníku s horním víkem a ventilačními otvory nasypu substrát a povrch srovnám a mírně udusám.

Místo víka můžeme upotřebit rovněž děrovanou fólii.

Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plesnivina, odstraníme jí a víko pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhkost. Pro výsevy využívám substrátu pro vysévání a množení. Nejjednodušší se může zdát využití substrátu (z hlediska finanční dostupnosti), který by měl být vždy sterilní (docílíme např. upečením v troubě při 200°C), zbaven škůdců, plísní a hub. Je důležité zbavit ho všech zárodků plísní a hub. Za většího tepla a vlhka se můžeme setkat s plísní paprikovou. Místo víka můžeme upotřebit rovněž děrovanou fólii. Naopak, na místo po paprice už papriku nesaďte přinejmenším 3 roky. Vyberte jim místo slunečné a vzdušné. Nezapomeňte jim také do dna udělat otvory, aby mohla přebytečná voda ze zálivky odtéct a substrát nezůstával přemokřený. Potřebovat budete lehký substrát s hrubším pískem. Předem si připravte ba i substrát. Substrát nebo buničitou vatu udržujte pořád vlhké. Udržujte v teple při teplotě okolo osmadvaceti stupňů Celsia a povrch bude regulérně a dostatečně růst. Pokud budete vlastnit pocit, že se jejich růst zpomaluje, přihnojte je.

Nasazování a zrání plodů podpoří draslíkaté hnojivo.

A zapamatujte si, že čím více tepla a světla sazeničkám paprik dopřejete, tím lépe vám budou dařit se. Pokud budete rostliny správně zaštipovat, zůstane pod nimi dostatek místa a také světla, a vzhledem k tomu, že mají hluboké kořeny, nepoškodí se, přestože mezi nimi budete pěstovat příští rostliny. Když máte osivo doma, můžete se pustit do výsevu. Semenáčky přepíchám do kelímků od jogurtu (s propíchnutým dnem) nebo do květináčů o průměru 6-10 cm. Papriku na záhony nebo i do květináčů na balkon je lepší vysazovat z teď předpěstovaných sazenic. Papriku vysaďte a zalévejte odstátou vodou. Nasazení prvních květů mladou papriku vyčerpává, proto energii věnuje právě květům a následně tvorbě plodů. Nasazování a zrání plodů podpoří draslíkaté hnojivo. Nejlepších výsledků jsem dosahoval při předpěstování sazenic. Při nákupu věnujte také zvýšenou pozornost stáří osiva. Při teplotě kolem 12-14°C je možno plody skladovat dokonce 2 týdny. Capsicum Chinense, které jsou též považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit až za 6 týdnů. Paprika si potrpí na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Kapie, sladká (nepálivá) paprika – Vyskytuje se v různých barvách od zelené po žlutou dokonce červenou. Postupně čas prodlužujte až do vysazování. Plody dorůstají délky 4 dokonce 6 cm a mají nepravidelný tvar.