Pěstování Rajčat Není Nic Extra Složitého

, Pěstování Rajčat Není Nic Extra Složitého Přípravky na ochranu rostlin proti této chorobě jsou málo snadno dostupné ke koupi. Proti této chorobě je zapotřebí zasáhnou preventivně. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě rajčat doporučujeme zneužít též formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality soubor. Bohužel plísni jsem se nikdy nevyhnul. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března. V některých letech napadá porosty rajčat plesnivina bramborová, asi nejobávanější onemocnění rajčat. Většinou nepotřebují oporu, leč v některých případech je výhodou. Jejich výhodou je, že se mohou nechat růst bez jakýchkoli zásahů. Můžeme si koupit nakličovací lůžka s plastikovým krytem, opatřeným větracími otvory, případně i s vytápěním zeminy, a otázkou je, do jaké míry se nám taková náklad vyplatí. Z toho důvodu raději sazenice před výsadbou pár dní otužujte a zasaďte je, až je půda řádně vyhřátá. Jejich pěstování se v Evropě rozšířilo ba i v 18. století. Jestliže váš balkon není zastřešený, potom je zapotřebí vymyslet zastřešení pro sazenice tak, aby jim při dešti voda nestékala na listy.

Pěstování rajčat (Lycopersicon esculentum) je pro některé z Vás nejspíš velkou alchymií. Obsahuje nejlepší složení živin pro rovnoměrné vzcházení semen. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Velmi důležitá je pravidelná závlaha a ucházející přísun živin od začátku tvorby plodů. Na konci července začíná okurka směřovat energii a živiny jmenovitě do tvorby a zrání plodů. Rostliny napadené těmito chorobami je lépe spálit, nedávejte je a v žádném případě do kompostu. V opačném případě musíme brát na zřetel možnost příchodu pozdních mrazíků a chránit vysazené rostlinky rajčat. Okurky je dobré vysít asi o 4 dny dříve, rostlinky jsou menší, náskok jim jde k duhu. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme hlavně na začátku růstu rostlin, jakmile začnou rostliny kvést, můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Koncem dubna není vyhnutí sazenice rajčat přihnojit – vhodným hnojivem je Kristalon Start. Následně vyhloubím jamky (někdy je vhodné je prolít vodou, pokud je hlína nadmíru suchá) a vkládám do nich sazenice (po jednom nebo dvou kusech). Celer má stejné nároky na výživu a podle pravidel permakultury oběma plodinám „spolužití“ na jednom záhonu hodně prospívá.

Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle.

Jak spojit rozdílné nároky těchto druhů zeleniny v jednom skleníku? Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Nádoby pak naplníme substrátem asi dva centimetry pod okraj. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle. Pytle naplníme kvalitním substrátem, rostliny zasadíme stejným způsobem jako u vnější výsadby a během růstu je vyvazujeme k opěrnému kůlu. Vhodné jsou silné pytle (čiré a černé) a doporučuji vždy ustřihnout okraj, aby mohla odtékat přebytečná voda. Před samotným sázením rajčat na zahradu nebo truhlíků z fóliovníku je vhodné rajčata nejprve podpořit lignohumátem, určeným k namáčení kořenového systému rajčat před výsadbou. Odrůdy venkovních rajčat jsou určeny pro pěstování na záhonech, proto by se jim hodně nedařilo ve fóliovém krytu či ve skleníku. Jakmile naproti tomu počasí dovolí, nechte je růst volně, jsou určené pro pěstování ve volné půdě. Za vlhkého počasí se na spodní straně napadeného listu může vypátrat bílý povlak. Na horní straně listů, nalezneme patrné žluté skvrny a na rubové straně se objevuje osobitý sametově olivově hnědý povlak. Vyhýbejte se především kropení listů, které k rozvoji plísní značně přispívá.

  • Rajčata potřebují vodu, proto je zalévejte každý den, ideálně večer
  • Příprava na sázení
  • Kořenový bal sazenice namočte do vody
  • Vysazení na vnitřní stanoviště
  • Předčasně, doba zrání je od 105 do 110 dnů
  • Prevence chorob rajčat

Postupuje od listů, napadené plody jsou nepoužitelné a bez ochrany dojde k uhynutí celé rostliny. Optimální je vysadit 2-3 rostliny na 1 m2 pěstební plochy a vyhradit jim celý „zadní“ záhon, kde budou vlastnit poměrně dost prostoru. Přerostlé, a pěkné sazenice není zbytí sázet hodně „naležato“ do hlubší brázdy. Dnes už vím, že pro hodnotný úrodu není vyhnutí pár zásadních předpokladů. Pozor – neutopit místo roubování do půdy, to by pustila kořínky a také okurka – a proto jsme přece neroubovali! Dobré je nechat místo roubování pár cm nad zemí. Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Okurka (salátovka) se může roubovat na tykvovou podnož. Má černá semena a dá se běžně koupit (někdy jako „podnož pro okurky“). Stejně tak je vhodná nová tykvová podnož Sprinter F1. Už počátkem května bývají dny teplé a slunečné, a zdálo by se, že doba je vhodná pro výsadbu rajčat. Bez tohoto procesu budou rostliny rajčat velice neforemné, což se pochopitelně projeví zejména na sklizni, která nebude tak kvalitní, jak by měla být.