Pěstování Ve Skleníku: Okurky, Rajčata, Papriky, Réva, Salát, Kedlubny

, Pěstování Ve Skleníku: Okurky, Rajčata, Papriky, Réva, Salát, Kedlubny

I kdybysme jen chtěli 2 rostliny, vysejme 10 semen a 8 nejmenších ustřihneme. Větší rostlinu později necháme a malou ustřihneme. Každou rostlinu označit štítkem s názvem této odrůdy. Prvotní drobné kořínky ubrouskem nebo vatou prorostou a při naší snaze je vysvobodit a semenáček přesadit do substrátu může dojít k takovéu defekt kořenového systému, že to pro rostlinu bude vlastnit fatální následky. Připravíte se ale o malý zázrak, kdy se z drobného semínka vyklube pěkný semenáček. Pro pěstování zeleniny v truhlících nebo velkých květináčích na parapetech, balkónech a terasách je nutné zvolit k tomu vhodné odrůdy, které nepotřebují zakořenit hluboko a nevadí jim malý prostor. Na druhou stranu vás odmění stovkami, někdy jakož i tisíci plody a odpustí vám spoustu začátečnických chyb, zejména přelití nebo naopak přílišné suché místo, malý květináč, nedostatečnou přípravu na plné pekáč a stejně tak pobyt na nedostatečně osvětleném stanovišti. Než začnete se sázením, na tři dny přiložte na záhon černou mulčovací fólii, která slouží k tomu, aby pekáč zem dostatečně vyhřálo.

  • Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
  • Kvalitní osivo je základ – stojí též trochu desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  • V listopadu pak ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
  • Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
  • Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci

Když ale chceme pěstovat třeba na jižním okně a bez světel, sázíme později, když má slunce vyšší intenzitu a svítí delší část dne. I na jižním okně je však v zimních měsících a začátkem jara poměrně málo světla. Při domácím předpěstování je proto vhodné sazenice během teplých dní časně z jara v řadě zvykat na balkoně, ve skleníku atd. na sluneční svit. Proto to nepřehánějme – mějte vždy na memoáry, že papriky pocházejí z přírody, ne z laboratoře, a tam vždy funguje dejme tomu noční snížení teplot, změna klimatu atd. No a papriky tam furt rostou lépe, než v květináči. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák dokonce po Kavkaz), odkud se některé druhy za sebou rozšířily a také do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Z druhu Chinense pocházejí ty nejpálivější odrůdy. U tohoto druhu dá se říct, že drtivá většina jsou divoké variety, protože cílené šlechtění druhu C. pubescens je vzácné.

Takto dá se pěstovat i cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky.

Květy jsou nejčastěji bílé, vzácněji růžové nebo fialové u okrasných odrůd. Pokud je nějaké bílé, následující hněté, terciární skoro černé, jedno malinké, druhé obrovské, říká nám to docela jasně, že takové osivo už zase nekoupíme. Důležité je zejména cenný osivo (to neznamená drahé), konstantní podmínky (teplota, vlhkost), dostatečné světlo a vhodné načasování. V únoru, ledva pominou největší mrazy, připravíme si ve skleníku půdu, abychom mohli vysévat ranou zeleninu: ředkvičky, popřípadě jakož i salát a špenát. Takto dá se pěstovat i cibuli, ředkvičky, saláty a bylinky. Kromě ředkviček a jarních hlávkových salátů můžeme jinak brzy vysadit dokonce ledové nebo listové saláty či oblíbené druhy bylinek, jako je oregano, bazalka, meduňka, řeřicha nebo pažitka. Milovníci ředkviček mohou pro zpestření sortimentu vyset podobně bílou odrůdu Blanka či dvoubarevnou Duo. Okno směřované na východ, západ nebo nadto sever má nedostatečné dokonce nulové osvětlení. Pokud máme okno směřované na jih, potom je to jediné vhodné místo, kde nemusíme používat dalšího umělého přisvěcování. Pokud jižní okno nemáme, nebo se nám na něj sazenice nevejdou, musíme svítit.

Řešením je přenést sazenice do chladnější místnosti s větším množstvím světla (např. prosklenné zádveří). Na konečné stanoviště je třeba papriky zasadit dokonce v květnu, kdy hned nebudou hrozit žádné mrazíky. Na uhlazenou výsevní zeminu poklademe semínka papriky a zasypeme pouze 1cm vrstvou lehké zeminy. Znovu použijte substrát se živinami. Většinou stačí netkaná textilie, naproti tomu jistější je stínící síť. Většina druhů může růst málo let, pouze nesmějí zmrznout. Netkaná textilie bude výsevy ba i rostliny chránit při nižších teplotách a podobně urychlí růst a tím i úroda a v závažný řadě způsobí vyšší křehkost listů špenátu a salátu. Naroste jen minimálně a to většinou skrze slabé boční větve. Tyto superhoty jsou atraktivní pro svůj zjizvený vzhled, který navozuje bolest v ústech jen při letmém pohledu. Můžete však sít jen po jednom.

Svoji nejdůležitější roli však hrají při pěstování zeleniny, a to zejména rajčat. Pořízení zahradního fóliovníku každopádně mnohonásobně prodlouží vegetační perioda pěstovaných rajčat. V případě rajčat nejlépe uděláš, budeš-li je sázet do půdy s hnojivem a kompostem. Přihnojujeme na začátku hnojivem s přebytkem dusíku – na vytváření zelené hmoty – může být např. rovněž kristalon start. A pokud chceme též pálivou papriku, přidáme ještě např. Ostrý nebo Pálivec. Pokud chceme vysadit všechna semena, sázíme je do výplata, tablet nebo Rockwoolu po jednom. Pokud chceme mít jistotu, že vysazujeme odrůdu zeleniny, kterou jsme zvolili, je nutné si předpěstovat vlastní sadbu. Co si právě teď předpěstovat a jaké triky vám pomůžou? Z dalších plodin si můžete předpěstovat třeba saláty, kedlubny nebo květák. Letos jsem se rozhodla vyzkoušet předpěstovat papriky v toaletních ruličkách.

Pokud hledáte více informací o Sázení semínek na našich webových stránkách.