Pěstování Ve Skleníku :

Mohou vám jenže někdy pomoci odpovědět si na otázku, kvůli čemu vaše papriky nerostou a neplodí tak, jak by bylo nejpříhodnější. Rajče je na mrazíky značně citlivé, pokud náhodou hlásí předpověď mrazíky, je možno celé nádoby na den uschovat do domu či bytu, rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají. Vypadá to divně, jenže rajče se za pár hodin samo narovná, potom začne pouštět ze stonku pod zemí spoustu nových kořenů a roste jedna báseň. Zaseté papriky občas kontrolujte a substrát opatrně roste. V opačném případě roste houba dál a dál na úkor plodů. Rostlina musí před založením plodů dostatečně zmohutnět, aby ji tyto málo nevysilovaly. Této u nás tradičně skleníkové kultuře prospívá globální oteplování posledních let, její pěstování na záhonu se posouvá z Jižní Moravy dále na sever. Půda pro pěstování rajčat a její složení. Výsadbu keříčkových rajčat na stanoviště provádíme po 15. květnu. Sazenice týden před výsadbou na záhon otužujte.

Zapomenout bychom neměli a také ne na kozí rohy a také na chilli papričky.

, Pěstování Ve Skleníku : Málo pálivá (až 2miliony SHU) Trinidad Scorpion Moruga patří chuťově, vzhledově a výnosností k těm nejzajímavějším a málo často pěstovanou odrůdou . Rostlinky se 2 lístky přesaďte do výsevního substrátu do sponu okolo 6 x 6 cm. Pokud jste seli do perlitu, je zapotřebí naklíčené rostlinky přepíchat do kvalitního substrátu. Je třeba jim poskytnout vhodné podmínky pro růst. V tomto případě platí, že čím exotičtější druh papriček chcete pěstovat, tím lepší podmínky mu musíte poskytnout. Zvláštností je tu druh Pubescenc (paprika chlupatá) – nazývané rovněž Rocoto, který pochází z hory And v Jižní Americe. Chilli papriky jsou ještě nazývané jako “ feferonky “ nebo “ kozí paroží “ u odrůd podlouhlého tvaru. Zapomenout bychom neměli a také ne na kozí rohy a také na chilli papričky. Plody bychom neměli nechat na rostlině déle než udeří první zimní mrazíky. K rostlině přidáme vhodnou oporu, jelikož jak papriky, tak ano i rajčata jsou dosti vysoké a při větším větru by se nám mohly polámat. Hnojivo dodá rostlině energii, která je nutná k jejímu zdravému růstu a tvorbě kvalitních plodů.

Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky. Můžete se pokoušet napodobovat pohyb včely a přelétávat štětečkem z květu na květ. Poruchy mohou být však rovněž vyvolány třeba nedostatečným opylením respektive přílišným teplem v doba květu. Když keř jednoduše nemá dostatečné množství vápníku, tak se deformuje či vůbec neroste. Není totiž porézní, těžko se zpracovává, avšak především na sebe váže velké množství vody, čímž podporuje rychlé napadání rostlin houbovými chorobami. Doporučuje se použít stejně bylinkový odvar (zkuste třeba odvar z kozlíku nebo přesličky rolní), který paprikám pomůže k ochraně před chorobami. Papriky potřebují ke klíčení vysoké teploty, optimum je 26 – 30 ° C. V bytě se tyto teploty těžko dosahují, zkuste se jim proto alespoň přiblížit. V epocha sběru plodů se musíme vyvarovat vysoké vzdušné vlhkosti v skleníku či foliovníku. Tuto směs jsem smíchal dohromady a založil do záhonků ve foliovníku. V žádném případě mi nesmí jakákoliv chemikálie či jiné hnojení, než nefalšovaný kompost či hnůj do foliovníku a na zahradu přijít. Typické je pro domácí pěstování paprik mimo jiné taktéž třeba deformování plodů v závislosti na genetické výbavě rostliny papriky.

  • Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
  • Kvalitní osivo je základ – stojí dokonce pár desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  • Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Přepichování papriky
  • Krok: sazeničky musí držet dost místa a světla
  • Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů

Další nepříjemností, se kterou bychom se mohli při pěstování rajčete setkat, je tzv. černání pupku rajčete. Chilli papričky jsou rostlinky spojované s pěstováním v relativně teplých oblastech Jižní Ameriky a oblastí Asie. A teď, když už víte všechno podstatné, je nejvyšší čas vybrat si vhodná semínka paprik a začít s pěstováním. Kompletní průvodce pěstováním chilli papriček. Papričky totiž mají různou úroveň klíčivosti a nedá se očekávat, že exotické druhy chilli budou mít stejnou klíčivost jako dlouholetě kultivované druhy pro velkopěstitele. Pokud byste tedy chtěli set semínka z koupených paprikových lusků, namořte je. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Můžete si též usušit semínka z paprikových lusků, které jste si koupili v obchodě, a chutnaly vám. Na balkony, terasy taktéž lodžie můžete umístit malý přenosný fóliovník, nebo miniskleník z pevného plastu. Vyseté semínka zasypte několikamilimetrová vrstvičkou jemně přeosátého substrátu. Semínka potom zasypte vrstvičkou substrátu, avšak ne vyšší, než je tloušťka semínek. Na ni položte netkanou fólii, aby substrát nepropadal do drenáže a na ni nasypte když ne jinak 20 cm substrátu, vhodného pro pěstování papriky. Pokud máte rostlinky v substrátu, nemusíte přepichovat, dokud si rostlinky paprik nezačnou vzájemně překážet. Experimentovat a nemusíte jen v chutích, však také v barvách – černé nebo fialové papriky ve vašem skleníku určitě zaujmou nejednoho souseda. Nejvhodnější je skleník. V nevytápěném skleníku se vyplatí při hodně nízkých teplotách zapálit přes noc svíčky.

Sáček se semínky nebo uzavřenou plastovou nádobu je potom vhodné umístit na teplé místo.

Časný výsev je pro ně příhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhko potřebnou pro klíčení semen. Klíčení můžeme urychlit stejně máčením semínek. Můžeme využitkovat stejně uzavřenou plastovou nádobu. Sáček se semínky nebo uzavřenou plastovou nádobu je potom vhodné umístit na teplé místo. TIP: Na pytlík nebo plastovou nádobku si nalepte štítek obsahující název rostliny a počátek doby jejich klíčení. Pro vysévání použijte podřadný výsevní substrát s pH upraveným v rozmezí 6 – 8. Podmínkou je nižší obsah živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Jsou vyrobené bez chemie „z potravinářských surovin“, nejsou ale určené k likvidaci plísní, na druhé straně jako „přípravky určené ke zlepšení zdravotního stavu rostlin s výrazným vedlejším účinkem zejména proti chorobám ze skupiny padlí“. Já používám jak pro vysévání, tak pro dopěstování pouze substráty určené k tomuto ůčelu. Používám 3 složky – hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Někdy je problém se dostat přes posečenou trávu (nejvíce když používám tyčky bez špiček). Určitě není problém zvolit si papriky podle svého vlastního vkusu. Světlo je vhodné připojit k jednoduchému časovému spínači, kde dá se nastavit dobu osvětlení.