Pěstování Zeleniny V První, Druhé A Třetí Trati

Rozhodnete-li se pěstovat papriky venku na zahradě, tak ideální dobou pro vysazení nyní malých sazeniček je druhá polovina května. Rostlinkám můžete podobně pouze přisvicovat v průběhu noci a přes den je držet na parapetu na denním světle. Papriku není potřeba představovat, zahrnuje širokou škálu odrůd od drobných ostrých chilli přes jalapeno, alma papriku, kvadratické a jehlancovité papriky, kapie, ohromný papriky LAMUYO ba i po papriku kořeninové. Papriky potřebují dostatek vzduchu v půdě a nesnášejí půdu utlačenou. Rajčata se sází jinam na záhon po „zmrzlých“, tedy po půlce května. Většinou nepotřebují oporu, ale v některých případech je výhodou. Až papriky povyrostou, opatříme jim oporu, aby se snadno nezlomily a potom snesly hmotnost svých plodů. Což mělo za následek plesnivění rovněž plodů. V půdě se rozkládá a postupně uvolňuje dusíkaté sloučeniny, nádavkem je směs navlhlá vlivem skladování v kompostu, čímž podporuje růst mladých rostlin.

Rostlina musí totiž před založením plodů dostatečně zmohutnět a nabrat dostatek sil.

, Pěstování Zeleniny V První, Druhé A Třetí Trati

Vcelku je jedno, jestli rostliny pikýrujete do truhlíků, sadbovačů nebo květináčů, ale důležité je, aby měly pro svůj růst dostatek místa a světla. Pokud jenže této plodině zajistíte dostatek vody, kterou potřebuje, můžete ji pěstovat i na vysloveně lehkých a písčitých půdách. Rostlina musí totiž před založením plodů dostatečně zmohutnět a nabrat dostatek sil. Znamená to, že potom brzy se dočkáte svých vlastních plodů papriky. Dobře připravená, pohnojená a propustná půda a slunečné stanoviště chráněné před větrem patří k základním podmínkám pro dobrou úrodu paprik. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat teď koncem února. Časný vysévání je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu humidita potřebnou pro klíčení semen. Proto se pro vysetí i prodává zvláštní výsevní substrát. Kvalitním výsevním substrátem s pH v rozmezí 6-8 naplníme výsevní misky.

  • Krok: sazeničky musí držet dost místa a světla
  • Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
  • Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 ba i 1 cm
  • Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
  • Alternariová skvrnitost
  • K růstu potřebují podobně dostatek světla, jinak jsou vytáhlé a bledé
  • Přepichování papriky
  • V listopadu nato ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci

Až teprve na to navrstvěte výsevní substrát. Příliš jemný substrát by se rychle přemokřil. Záhonky mám hluboké 50cm a po obvodu v záhonech do hloubky 50cm na venkovní stranu mám daný polystyren o tloušťce 5cm proti prochladnutí zeminy. Papriky nato raději do větší hloubky a méně často. Pokud později nebudete vědět co s nimi, můžete vyzkoušet netradiční polévku z pečené papriky nebo papriky tradičně naplnit a zapéct či ogrilovat. Vaše papriky žel nejsou nesmrtelné. Pěstují se v A také. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují slunce, teplo a vodu. Papričky totiž mají různou úroveň klíčivosti a nedá se očekávat, že exotické druhy chilli budou mít stejnou klíčivost jako dlouholetě kultivované druhy pro velkopěstitele. Skleník se vyplatí vybavit automatickým otvíračem oken, který pracuje na principu roztažnosti látek a zajistí dostatečné větrání. V nádobě s výsevem musí být dostatečné vlhko a teplo, což zajistí také přikrytí nádoby fólií. Vysévá se do připravené nádoby s hlinitou až hlinitopísčitou zeminou. Postupem času jak naše rostlinky chilli papriček budou dozrávat, budou se po řadě květy měnit v plody. Zakrslé odrůdy můžete s lehkostí pěstovat na balkónu, však dokonce pod přístřešky, v pergolách, jak dekorativní doplněk.

Na vnější záhon vysazujte až po zmrzlých v polovině května.

Někdy je problém se dostat přes posečenou trávu (nejvíce když používám tyčky bez špiček). Do vykopané rýhy nasypu posečenou trávu a ušlapu ji (tráva vyhřívá zeminu). Zeminu udržuji vlhkou, ne přemokřenou. Každý ročník z jara si připravuji zem pod sazenice podobně: nikde tady, kam má přijít sazenice, ať papriky nebo rajčete, vyhloubím až na spodek díru o průměru 20cm, kterou ze 3/4 naplním hnojem, důrazně udusám a zaleji vodou. Tyto květináče mohou být v průměru například kolem 10 centimetrů vysoké. Tyto truhlíky musí mít průměr nejméně 25 centimetrů a měly by být dostatečně hluboké. Vysazujte papriky v rozestupu od 40 do 60 centimetrů. Na vnější záhon vysazujte až po zmrzlých v polovině května. Do studeného skleníku vysazujte v druhé polovině dubna. V nevytápěných sklenících začínáme s přípravou zhruba v polovině března, kdy vysejeme ředkvičky a salát. Výsadba probíhá asi v polovině května (ještě dříve) ve sponu 70×40 cm. Spon při výsadbě tyčkových rajčat ve skleníku je 100x50cm. Výsadba do skleníku už koncem dubna nebo začátkem května. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Podívejte se na některý z našich článků o nemocích a škůdcích rostlin.

Důležité je si však dát zprávu , že v našich podmínkách je tento postup případný pro papriky standardizovaného osiva a běžné druhy u nás pěstovaných paprik. Přilišné teplo z těchto zářivek však rostlinkám neprospívá – vysouší je a spaluje. Přesto se však může stát, že se začnou tíhou lámat. Když semena začnou klíčit, papír sejměte. Velmi pálivá (až 2miliony SHU) Trinidad Scorpion Moruga patří chuťově, vzhledově a výnosností k těm nejzajímavějším a hafo často pěstovanou odrůdou . Vypadá to divně, avšak rajče se za pár hodin samo narovná, potom začne pouštět ze stonku pod zemí spoustu nových kořenů a roste jedna báseň. Bez milosti je důležité odstranit žádný list, který se začne zbarvovat do hněda. Když mají první pravý list, přesazuji je do kelímků od jogurtů a pod. Jakmile se oteplí a sluníčko zahřeje skleník či pařník, přesazuji podruhé. Pokud vysévám semena hned v únoru přesazuji rajčata ještě jednou (podruhé) a to do plastových kelímků uříznutých z PET lahví. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března.