Pěstování Zeleniny V První, Druhé A Třetí Trati

, Pěstování Zeleniny V První, Druhé A Třetí Trati Vše pěstováno odděleně pro geneticky čisté osivo. To vše dělám v obci za oknem. Okrasné odrůdy (většinou z druhu Annuum) jsou značně estetické a je možno je úspěšně pěstovat v květináči za oknem. Tyto papričky je proto vhodné pěstovat spíše ve skleníku – za oknem – nebo předpěstovat v bytě tak, abyste využili celou možnou pěstitelskou sezonu. Kedlubny, mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. Pokud máte rádi pálivá jídla, zkuste si vypěstovat některý druh chilli papričky – plody můžete po usušení používat jako odvar. Z pohledu druhů jsou charakteristické jmenovitě klasické kapie červené barvy, které jsou hodně oblíbené pro svou nasládlou lahodnou chuť. Jako „podrost“ pod rajčata jsou vhodné ředkvičky, cibulka, některé druhy mrkve (například oblíbené tzv. „baby“ mrkvičky), saláty, kedlubny či řeřicha. Mezi nejčastěji pěstované plodiny ve skleníku patří salátové okurky, rajčata, papriky, saláty, ředkvičky či kedlubny.

Papriky patří taktéž mezi „teplomilnou“ zeleninu a vyhovuje jim pořád vlhký substrát. Tulipány patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. V roce 1593 se Clusius stal ředitelem botanické zahrady v Leidenu, kam s sebou přivezl ano i sbírku tulipánů; odtud se rychle rozšířily po celém Holandsku, kde byly pro jejich pěstování velice výhodné podmínky. Paprika se pěstuje po celém světě a je těžko si představit, že se z Ameriky začala rozšiřovat pouze před několika sty lety. Chilli papričky jsou rostlinky spojované s pěstováním v relativně teplých oblastech Jižní Ameriky a oblastí Asie. Během svého vývoje nemá ráda střídání teplých a studených éra, a ne výraznější výkyvy teplot v průběhu dne. Pouze v teplých oblastech je možné pěstování jsoucí vně. Výsev keříčkových odrůd je možné provádět přímo na zahrádku, lepší je však rajčata předpěstovat. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit a specificky vyšlechtěné odrůdy „skleníkové“ révy. Všechny odrůdy mají však jedno společné, vyžadují dlouhé a teplé vegetační údobí. Postup, který používám pro vysetí semen rajčat – Do menšího truhlíku nebo plastové kulaté/hranaté misky nasypu jakostní substrát pro množení. Nejkvalitnější plody salátovek jsou obvykle z partenokarpických hybridů (F1)(partenokarpické rostliny tvoří plody bez opylení a bez semen) – ideální ve skleníku (protože opylení je nemilý). Půda pro pěstování rajčat a její složení.

Do skleníku a fóliáku sázet vždy jen sazenice.

To lze vybírat v několika rozličných variantách podle samotného uspořádání hnojiva a také pochopitelně podle ceny. Abyste při vysazování nemuseli smiřovat se s propletenými kořeny několika rostlin a jemné sazenice nepoškodily, vyplatí se vysévat semena paprik do takzvaných sadbovačů. Však pozor na následné okopávání, můžete poničit kořeny. Rajčata hnojíme speciálním tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu 1x týdně. Pod rajčaty tak můžete vysadit „drobnou“ zeleninu. Můžete jim tam přídavkem udržovat vyšší humidita substrátu a tím, že budete větrat pouze přední část skleníku, budou mít jakož i vyšší teplotu a vlhko vzduchu. Ledva mladé sazenice vzejdou, přeneste je na světlé místo, ideální na okenní parapet na jižní straně, kde neprotahuje. Okurky ve fóliáku (skleníku) vedu po drátech (s oky nebo prohnutými esíčky) ke stropu – jednotlivě. Ve fóliáku jsem je zkoušel podobně, až vícekrát, nýbrž venku rostou lépe. Do skleníku a fóliáku sázet vždy jen sazenice. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete. Na postřiky v době, kdy už rajčata sklízím, používám Ridomil GOLD MZ 68 WP s krátkou OL (asi jen 3dny) – čili na příští postřiky rajčat rovněž okurek málo případný.

  • V listopadu poté ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
  • Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
  • Hnojení a péče o papriku
  • Nezapomínám na pravidelné mulčování

Sazenice okurek jsou náročné taktéž na půdní teplotu, ta by měla být při výsadbě na záhony shodná s teplotou vzduchu nebo rovněž vyšší. Zapíchnuté špejle a jemné upevnění paprik k nim částečně řeší tento problém, lépe je na druhé straně udržovat nižší teplotu, když je málo světla. Pokud chcete být „fajnšmekrem“ a vypilovat pěstování chilli papriček k dokonalosti, tak dá se nedostatek světla rozřešit prostřednictvím využití umělého osvětlení zvlášť určeného pro pěstování. Jakékoli choroby paprik je možno pochopitelně řešit prostřednictvím hnojiva. K jejich potlačení se používají selektivně aficidy, olejové preparáty nebo biologická ochrana prostřednictvím mšicomarů. Ochrana zatím není vypracována, chemická ochrana proti svilušce chmelové na druhé straně podle pozorování praktiků snižuje i populaci tohoto záškodník. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro nepřítel a ti tyto rostliny ani nenapadají. Zas používám substrát pro množení nebo mix 1:1 substrát s hlínou.

Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. Bez správné, a zvláště pravidelné péče nebudou výsledky odpovídat vašim představám a poté se domácí pěstování paprik a ne nevyplatí. Nicméně musí se to udělat opatrně, značně pohodlnější a jistější bude koupit tzv. klipsy – širší kolíčky, které mají větší vykrojení pro tlustší stonek tykve. Především kdekdo musí vybírat podle podmínek, které pro pěstování této teplomilné zeleniny má. Substrát okolo rostlinky musí být po celou dobu mírně vlhký. Takto nachystané semínka se vloží do igelitového sáčku na zip, který nám zajistí udržení vlhkosti po celou dobu klíčení. Důležitou prevencí pro bohatou úrodu je i časté rosení a zvyšování vlhkosti vzduchu. Je možno použít ano i perlit, Specifika pěstování paprik venku a ve skleníku (Klikněte na následující internetovou stránku nejzahradnictvi.cz) který vám zaručí absenci choroboplodných zárodků a míchá se se zeminou bohatou na živiny. A jak se o ně starat, aby daly bohatou úrodu šťavnatých plodů? Hnojivo dodá rostlině energii, která je nutná k jejímu zdravému růstu a tvorbě kvalitních plodů.