Sazenice Okurek Se Natáhly: Co Dělat, Jak Pěstovat
Takové sazenice bych nikomu nedala a také ne zadarmo. Bohužel doporučení je matoucí a předražené sazenice nesplňují očekávaní. Loňské suché léto tomu bylo příkladem, s výsadbou jsme čekali ba i do poloviny října, kdy konečně přišli srážky, sazenice se nám krásně přijaly a v tomto roce nám dali dobrou úrodu. 4. vysazování na záhony: sazenice rajčat vysazujeme na trvalé stanoviště zpravidla až po 20. květnu. Rostliny vyžadují plné slunce a proto je vysazujte jen na slunná stanoviště. Plně mrazuvzdorná. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. Někteří zahrádkáři přikrývají půdu slámou ba i pod černou fólií. V prvních týdnech potřebují dubová semena konstantní vlhkost, avšak po několika týdnech můžete půdu trochu zalévat. Po několika procedurách jsou rostliny vystaveny prosklenému balkonu nebo studené verandě. Podlouhlé klíčky mají velmi tenké buněčné stěny a je na nich závislá celá síla rostliny. Jednouplodící jahody – u nich je jasné, že odplodí podle toho, zda jsou rané (počátek června), polorané (koncem června), nebo pozdní (červenec). Dělají to tak, že z nich koncem léta spadnou semena do půdy, vyklíčí a přezimují. Nacházíte se tady: Domů SEMENA.
V tuto dobu máte poslední možnost obstarat si semena vodního nebo cukrového melounu a následně je vysít do lehkého výsevního substrátu s perlitem. Přidání kompostu či zahradnického substrátu (rašeliny) zlepší strukturu půdy. Přezrálé se nazývají „dřevina“ a i se používají k přípravě půdy. Sibiřská světla – od klíčení až po sběr bobulí trvá 70-80 dní. Potřebují hodně světla. Sazenice se natáhnou ba ani ano i na okenním parapetu, což znamená, že potřebují další zvýraznění. V praxi můžeme vybírat jen z toho, co je k prodeji v obchodech – což je podstatně menší množství odrůd. Jahody se vysazují do sponu, což v praxi vypadá jako pomyslný trojúhelník. Stáleplodící jahody – mají jméno trochu matoucí, protože jde o jahodník plodící dvakrát do roka, po sklizni nanovo nakvétá (remontuje) a plodí. Pnoucí jahody se nešplhají a neovíjí po opoře, vytvářejí ale velice dlouhé šlahouny, na kterých plodí. Plodí na konci srpna a září. Vhodnější termín výsadby je v nížinách od září do desátého října, ve vyšších polohách by měla být výsadba jahodníku dokončena do dvacátého září. Brzká srpnová výsadba nevyzrálých sazenic s sebou nese riziko velkých ztrát.
Před mrazem rostliny chraňte např. chvojím.
U sazenic rajčat nezáleží na jejich celkové délce, ale spíše na silném hlavním stonku, na němž jsou listy uspořádány hustě nad sebou. Následně je zalijete jako klasické rostliny a za pár dní se objeví už první listy. Nezapomeňte rostliny nakrmit 10 dní před výsadbou na otevřeném prostranství, pak rychle zakoření a začnou svazovat pupeny. Sazenice jsou pěstovány pouze ve 3 řadách na záhoně, aby sazenice dubu měly jako světlostní dřeviny dostatek prostoru pro silný krček, pevnou postavu s kvalitními pupeny a na paseku si přinesly dostatek zásobních látek a netrpěly. Ve úplně netypických lokalitách pro pěstování révy vinné se můžeme orientovat podle jiných teplomilných dřevin, např. meruněk a broskvoní. K opylení není zbytí samčí kultivar, např. Weiki. Před mrazem rostliny chraňte např. chvojím. Do země je možno před výsadbou zapravit některé z plných hnojiv – Cererit, NPK, Synfertu – v množství zhruba deset kilogramů na ar. Před sklizní je dobré naopak tři dny zavlažovat jen mírně. Z toho důvodu by se porost neměl nechávat déle jak dva tři roky: v té době je ještě zdravotní stav jahodníků dobrý. Porost se rychle zapojí a v příštím roce zjara dává jahodník vysoké výnosy. Nedosáhne-li kmínek v prvním roce žádané výšky, seřízneme letorost na jaře následujícího roku na 2 očka a postupujeme stejným způsobem, dokud se nepodaří zapěstovat cenný kmínek.
V příštím roce na jaře se jahody přihnojí ledkem, po sklizni znovu plným hnojivem, lehce zapraveným do země. Letos na jaře se do výsadeb zapojilo takřka 300 dětí, které vysadily přes 3 800 sazenic, na podzim se k nám přidalo asi 270 školáků, díky nimž v lesích přibylo 5 800 stromků. Nejlépe, když je na podzim vyndáte z květináče a vysadíte do záhonu či pařeniště. Tento způsob pěstování je přiměřený spíše pro velkovýrobu, třebaže zkusit si ho můžete podobně. Když jsou rostliny zasazeny v malých skleničkách, je třeba je trochu polévat a přesvědčit se