Sazenice Připravené K Přesazení Do Země, Napojené Včas
Při zalévání bylo dodrženo pravidlo – kdejaký týden 10 l vody do vyhloubeného „lavoru“ okolo sazenice a co 14 dnů přihnojení cereritem a ledkem vápenatým ve čtyřech opakování, také do lavoru a ten zaplněn odkopanou půdou po pak uvedené zálivce. Hlavními prvky, které hrají při výživě révy důležitý roli, jsou dusík, fosfor, draslík, hořčík, kalcium, bor, zinek, molybden, měď, železo a mangan. Účastníci kurzu obdrželi též písemný materiál o řezu a výživě révy vinné. Po tříhodinovém sejití vyplněným nejen novými informace, ochutnávkou a příjemnou atmosférou rozvinula se beseda nad problematikou pěstování révy vinné v utvrzení, že tato houba v boskovickém regionu zakořenila a má velkou šanci pro roznášení. Řadí se navíc mezi málo nenáročné a mrazuvzdorné rostliny, rozhodně se nemusíte bát, že by zimu v našich podmínkách nepřežil. Doporučená intenzita přihnojování je maximálně 1x za týden v éra vegetace (duben-srpen) v závislosti na půdních podmínkách. Odebírají se řízky v zimním stadium – nenarašené cca 45 cm dlouhé, ve spodní části odstraníme očko, případně i následující, ostatní ponecháme. Přednášející pan Zdeněk Křehula se tentokrát zaměřil na mnoho podstatných bodů, které nelze v právě probíhajícím a následujícím roční stadium pominout. Dále se semena okurky umístí na několik minut do nádoby s vodou.
Sazenice Jahod Prodej
Okurky lze pěstovat ve speciálních kazetách, zasazené do květináče nebo semena této rostliny rázem vysadit na zahradní postel. Podle způsobu vedení révy (nízké, střední, vysoké) se potom pro rostliny vytvářejí podpůrné konstrukce, po kterých se od třetího roku začnou pnout. Lektorem je zkušený pěstitel pan Zdeněk Křehula, který zájemce při prvním shledání seznámil se základním názvoslovím, výběrem vhodného materiálu pro pěstování vinné révy, způsoby vedení výhonů, jejich ošetřování, zastřihování a požadavky na oporu pro upevnění počítaje v to umístění u pergoly. Různé způsoby vedení a opor najdete zevrubně popsané například na těchto stránkách: způsoby vedení a opor. Sazenice těchto tulipánů dorůstají ve druhé polovině dubna ba i do výšky 50 cm a v první polovině 5. měsíce se na nich objevují květy různých barev s matnými lístky s jasnými okraji. Pro následující rok, rok 2019 se počítá s rozšířením individuálního kontaktu přednášejícího s návštěvníky kurzu, nýbrž i ostatních zájemců v různých vegetačních obdobích révy vinné. „Má ostrý peprný pach a chuť, je bohatý vitaminem C, plný esenciálního oleje, využívá se při léčení různých chorob,“ dozvěděli jsme se. Proti sviluškám je částečně účinný Kumulus, potom Nissorun 10 WP – aplikuje se v úrovni 4 – 6listů do bobule hrášku, spojovací, 2x ročně s odstupem 30 dnů, nebo Masai – při rozkvétání, jen 1x za ročník, ničí všechny svilušky.
Proti škůdcům – hálčivec révový, vlnovník révový, svilušky, obaleči -první zásah ve vinici je proti hálčivci a vlnovníku révovému – Kumulus, Síra 80 při rašení rozevírání šupin oček za teplého – slunečného počasí. Nutné první ošetření proti padlí a plísni při prvních 3-5 listech Kumulus, Dithan. Ošetření fungicidy bylo provedeno v průběhu vegetace 3x, z toho 2x proti plísni a 2x proti padlí. Křehula s podrobným popisem od původů odrůdy ( byly vystaveny odrůdy s původem na Slovensku, Ukrajině, USA, Rusku, Itálii, Egyptě, Maďarsku, Německu a příští), přes ošetřováním v průběhu vegetace i mimo ni, době sklizně využití v domácnosti (mošt, kompotování , sušení, na druhé straně ba i burčák) , nýbrž především jako zdravé čerstvé ovoce. Jde o rozmnožování v domácnosti téměř nepoužívané, však jde to. Přednášející Zdeněk Křehula důkladně rozebral rozmnožování révy vinné v domácích podmínkách. Další pokračování kurzu – kolektivní řez vinné révy – se bude konat v sobotu 16. března 2019 ve 14 hodin – na zahradě ZO ČZS Boskovice, Kpt. Termín výsadby je odlišný , nejprve v půli března po řezu.
Sazenice vysazujeme na podzim na trvalé stanoviště nebo vyryjeme a před zimou dáme do sklepa a načež vysazujeme na jaře v dubnu na stálé stanoviště podle pravidel jarní výsadby suchých sazenic. Byl zdůrazněn způsob výsadby a ošetřování sazenic, zejména doplňování vody a přihnojování. Předvedl způsob vegetativního množení a ukázal zakořeněnou vinnou révu s prvními listy. Hřížením – patří mezi nanejmíň náročný způsob a přitom patří mezi nej a nejvhodnější. Před výsevem semen ať již do hrubozrnného perlitu, zeolitu či výsevního substrátu, je lépe první saturace vlažnou vodou spojit s dezinfekcí (řekněme roztokem PREVICUR 607 SL), doporučuji ještě namíchat přípravky proti tzv. “padání klíčících rostlin“ (POLYVERSUM, nebo SUPRESIVIT). Pokud však nechcete sázet ze sazenic (třeba kvůli špatné zkušenosti), zkuste to ze semen. Ze semen a následné přeštěpování – semena révy vinné z vyzrálých hroznů značně dobře klíčí, na druhé straně vypěstování sazenice je poměrně náročné /nemnoho let/ – roubování. Byla připravena výstavka některých vypěstování hroznů v Boskovicích. Zvýšený obsah draslíku příznivě ovlivňuje délku skladování hroznů po sklizni, obsah hořčíku zlepšuje chuťové vlastnosti hroznů. Sazenice má stejné vlastnosti jako mateřská strom.