Tradici Pěstování Okurek Ve Znojmě Vyobrazil Malíř Ano I Na Místním Betlému
Zavlažujeme zásadně konví bez růžice ke kořenům rostlin. Je to fakticky pěstování rostlin na záhonech přikrytých sklem pařeništních oken. Mulčování brání růstu plevelů kolem rostlinek a udržuje půdu vlhkou a kyprou. V případě časných výsevů na pole je možné zneužití netkané textilie, kterou mohou být okurky přikryté až do doby začátku kvetení. Podpoříme tím nové kvetení. Rostlina je velice vzrůstná, má většinou samičí kvetení. Rostlina je středně vzrůstná, při intenzivním řezu dobře obrůstá. Při koupi sazenic paprik vybírejte odrůdy pro polní pěstování, určeným pro skleník se venku moc dařit nebude. Sklízet je můžete o něco předtím, jelikož jsou vyšlechtěny tak, že a ne ve větší velikosti neztrácejí nic ze své lahodné chuti. Pokud chcete ba i na malém prostoru pěstovat něco jedlého, co by pomohlo oživit letní zeleninové saláty, máte spoustu možností. Když nastane doba plísně, tak ošetřené okurky rodí jen o něco málo déle.
Z této zeleniny na balkóně pěstujeme ředkvičku, která má krátké vegetační epocha. Pokud je v létě suché a hodně horké počasí, okurky zasychají. Proto je dobré plnění zásobníku vodou přizpůsobovat počasí, případně dolévat ba i v té době, kdy teď rostliny vodu spotřebují. Zavlažujeme odstátou vodou. Vodu právě napuštěnou z vodovodu raději nepoužíváme, rostliny by mohly utrpět teplotní ochromení. Sazeničky vysazujte ba i po zmrzlých mužících, jinak by vám je přízemní mrazíky mohly trvale poškodit. Staří Inkové nebo Egypťané ji pěstovaly hned 2 ba i 3 tisíce let před naším letopočtem. Vegetační doba je 83 dní, celková doba kultury ba i 130 – 140 dní. Z 10 m2 lze sklidit na poli 45 – 50 kg, ve folníku 140 – 150 kg. PERSEUS F1 – Obecný středně raný míšenec bujného růstu, přiměřený pro pěstování na poli a ve foliových krytech ( za přístupu opylovačů). Vedle rajčat a okurek jsou pro pěstování ve skleníku vhodné též teplomilné cukrové melouny. Velmi cenný, středně pozdní míšenec pro polní pěstování.
- Doba trvání plodu
- Miscanthus sinensis Gracillimus – ozdobnice čínská
- Zalévat méně často
- Rudbeckia Et Rdb ( Summerina ) – rudbékie
Je určená pro přirychlování ve folnících a pěstování na poli. Partenokarpický míšenec určený pro časné pěstování ve foliovém krytu. Je vhodná i pro pozdní výsevy. Je ovšem pravdou, že okurky obsahují velké množství vody a jen trošku dalších látek. Rostliny okurek se ovšem samy do výšky nepnou (na rozdíl od popínavých fazolí apod.). Na vlhkých a studených půdách rostou a plodí špatně. Také nenáročné miniaturní lilky a cukety plodí bez oddechového času. Okurky plodí po dlouhou dobu hodnotný plody, jsou díky síti čistější a daleko pohodlněji se sklízí. Tyto druhy zeleniny mají poměrně velké plody, které čerpávají nejen hodně vláhy, jenže dokonce živin. Kupujte více odolné druhy okurek a pěstujte okurky na vertiko systému. Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim.
Poloraná, středně vzrůstná a vysokou tolerancí k plísni okurkové.
Okurky se nesmí kropit po listech, zálivku provádějte vždy přímo ke kořenovému systému. Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy. Jako „podrost“ pod rajčata jsou vhodné ředkvičky, cibulka, některé druhy mrkve (třeba oblíbené tzv. „baby“ mrkvičky), saláty, kedlubny či řeřicha. Velmi oblíbené jsou rovněž české kvašáky neboli rychlokvašky, což jsou okurky kysané v solném nálevu. Přeměna syrových okurek nakládaček v kvašáky trvá zhruba tři týdny, posléze je musíte rychle slupnout, neboť nadmíru dlouho nevydrží. Jedná se o to, že do výšky cca 45 centimetrů musíte odštipovat malé a nevyvinuté okurky a postranní výhonky, které by pouze brzdily vývoj plodiny. Takže se pojďme podívat na to, která druh je pro vás ta pravá. Tomuto rozdělení se vymyká druh Chantal F1, která se vyznačuje netradiční hustou, jenže „jemně“ hrubou bradavičnatostí. Odrůdy např. Admira F1, Blanka F1, Bára F1, Bohemia F1, Regina F1, partenokarpická Dafne F1. Zahradníci radí, že nejpříznivější je tři čtyři roky staré osivo hybridních odrůd odolnějších proti plísni okurkové (dejme tomu Regina F1, Nora F1, Anuschka F1 a jiné). Hlavní výhodou předpěstované sadby je uspíšení sklizně a s tím spojené vyhnutí se plísni okurkové. Poloraná, středně vzrůstná a vysokou tolerancí k plísni okurkové. To je preventivní ochrana proti plísni okurkové, která napadá především rostliny s dlouhodobě ovlhčenými listy.