Pěstování Rajčat Ze Semínek

, Pěstování Rajčat Ze Semínek Přehnojení dusíkem na začátku růstu vede k bujné tvorbě listů a působí nepříznivě na začátek dozrávání. Jakmile nastane čas na vysetí, přesuňte rajče z kelímku do velkého květináče a dejte kořenáč jinam. Postranní výhony, zálistky, které vyrůstají v úžlabích listů, je třeba vylamovat, jakmile je dá se dobře vzít. Často se doporučuje sazeničky rovnou přesázet do větších květináčů, které doplníte o 1-2cm hlubokou vrstvu zeminy. Sotvaže sazeničky trochu vyrostou, vyberte z nich tu nejsilnější, ostatní vytrhněte. Zvolit můžeme přesný vysévání do řádků vzdálených od sebe u kolíkových odrůd 100 ba i 120 cm, v řádku 60 dokonce 80 cm, u keříkových 50 až 80 cm, v řádku na 50 cm. Délka vegetačního období od výsevu po sběr se pohybuje podle odrůdy a způsobu pěstování v rozpětí 120 až 135 dnů. Minimální teplota půdy na klíčení semen v hloubce výsevu je 10 °C, nejvyšší 35 °C, nejvhodnější 20 až 25 °C. Nejvýhodnější teplota pro klíčení semen paprik je kolem 25°C. Této teploty v běžných místnostech nedosáhnete. Na který měsíc rostl paradajky na sazenicích?

  1. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
  2. Střední zrání s dobou dozrávání 111 dokonce 115 dní
  3. Vhodné stanoviště a umístění rajčete
  4. Postup sázení rajčat
  5. Příprava na sázení
  6. Prevence chorob rajčat
  7. Rajčata blbě snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě

Při pěstování ve skleníku či fóliovníku je příhodný na vedení sazenice provaz, který je v horní části přivázán k vodicímu drátu. Výsadba rajčat do půdy je určitě nejprve po začátek posledních mrazíků či rizik příchodu náhlých mrazíků, rajčata jsou velice citlivá. Pro to, abyste měli chutná a aromatická rajčata je však nutné zajistit jim slunné stanoviště, kompost, půdní kryt, vydatnou zálivku a doplňkové hnojení. Ovšem nebojte se, není to práce na kdekdo den, prostě ledva si všimneme, že je rajče vyšší, lehce hlavní stonek napasujeme tak, aby se nehýbal. Jakmile rostlinka vykoukne dovnitř, můžeme ji zalívat klasickým způsobem buď žádný den nebo obden, záleží na vlhkosti v místě stanoviště. Dalším zajímavým způsobem přesazení rajčete je užití pytle světlé nebo tmavé barvy. Tímto způsobem bude možné snižovat rušení v kořenovém systému. Pokud je avšak rajče napadeno plísní dokonce nadmíru, je možné že o něj přijdete. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit též speciálně vyšlechtěné odrůdy „skleníkové“ révy.

Hlavní výhon zaštípneme tři, maximálně čtyři květenství.

Tyčková rajčata jsou už z názvu známá tím, že se musí upoutat pro oporu k tyčce. Na vybírání je mnoho možností, jak tuto oporu rajčeti dopřát. Vzhledem k tomu, že substrát v nádrži, kde budou rajčata potápěna, je navlhčena předem, tato vlhkost bude trvat čtyři až pět dní. Hlavní výhon zaštípneme tři, maximálně čtyři květenství. Na začátku si ujasníme především dvě věci: způsob pěstování a využití plodů. Ze začátku není vhodné semínko zalít douškem vody, neboť by se mohlo vyplavit z prostředního místa květináče na kraj a rostlinka by špatně rostla. Do kelímku dejte ¾ zeminy, následně položte do hlíny semínko budoucího rajčete, a nakonec zasypte zeminou do zbytku kelímku tak, aby bylo semínko zasypáno zhruba 1-2 cm. Rostlinu vysazujeme křivě tak, že zeminou zahrneme ještě asi 10-15 cm lodyhy – houba na této části vytvoří další kořenový systém, který poté umožní lepší příjem živin a vody. Sklenice naplníme 10-15 cm pod okraj a uzavřeme. Kvalitní sazenice kolíkových rajčat má být vysoká 20-25 cm s asi osmi pravými listy, keříková asi 10-15 cm se čtyřmi pravými listy. Rajčata potřebují hojně a především rovnoměrné zásobování vodou, přitom jim však neprospívá vysoká vzdušná vlhkost. Rajče nezaléváme na listy, aby neshnily, jelikož jsou na přílišnou vlhko velice háklivé.

Nikdy nezalévejte rajčata na listy, avšak zásadně jen ke kořenům. Často se u rajčat odstraňují a spodní listy, především z toho důvodu, aby na nich nevznikla díky vlhkosti země nějaká druh plísně, a také pro příští argument, aby svítilo více pekáč na plody rajčat. Ty se dají znamenitě využít rovněž jako hnojivo pro rajčata, pokud z nich připravíte rajčatovou jíchu. Květináče umístěte na teplý okenní parapet nebo do skleníku a zeminu v nich udržujte neustále vlhkou. Vhodné je taktéž zeminu před výsadbou vydezinfikovat dusíkatým vápnem. Není vhodné používat shodnou zeminu opakovaně, tak jak tomu je a o všech ostatních plodin. Stejně jako u ostatních druhů pěstování přivážeme rajče se zřetelem typu k opoře. Sazenici přivážeme ke kolíku do tvaru vodorovné osmičky. Nízké odrůdy vysazujeme bez kolíků, vysoké na jižní stranu předem zatlučeného kolíku nebo k jiné opoře, k níž rostlinu za sebou během růstu přivazujeme. Kromě žloutnutí listů, které souvisí s nedostatečnou zálivkou, a kroucení listů, které souvisí naopak s nadměrnou zálivkou, existují ano i jiné choroby na které je třeba se připravit.