Jak často Se Sázení Rajčat Na Okenní Parapet V Různých Fázích Kultivace
V dolní části stonku (asi do výšky prvních pěti listů) vyštípejte všechny postranní výhony a další výhony zaštípněte za prvním dokonce druhým listem. Dorůstají až dvou metrové výšky! Řezat by se salátovka F1 měla nějak jinak: Když rostlina doroste asi 60 cm vysoko, odříznout listy asi do výšky 40 cm (na druhé straně ponechávat kousky řapíků, kvůli vysýchání). Na záhon (spon 100x25cm) je sázím, ba i když mají 4 – 5 listů. Pěstování na parapetu má stejně jednu nevýhodu v přerůstání sazeníc – nedostatek světla (sazenice šplhají za světlem) a velmi tepla. Nebojte se zasadit je hlouběji (klidně rovněž jednu třetinu). Do zeminy, do níž sazenice přesazujeme, přidáme asi třetinu rašeliny. Předpěstované sazenice rajčat, které kupujete, jsou pěstovány při vyšších teplotách, a okamžitá výsadba na venkovní záhon je pro ně šokem. Do hlubší jamky nalijte nejméně litr vody, nechte vpít a rajče zasaďte dokonce po děložní lístky. Koncem léta zastřihněte rajčata nad posledním hroznem vyvinutých plodů a nechte je dozrát.
Spon při výsadbě tyčkových rajčat ve skleníku je 100x50cm. Výsadba do skleníku už koncem dubna nebo začátkem května. Při výsadbě rostliny přimáčkněte, aby se ke kořenům dostala vláha. Při výsadbě nezapomeneme vysypat poklad nádoby drenážní vrstvou, která poslouží k lepšímu odvodu přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu. Odpar vody je nižší a na udržení půdní vlhkosti stačí zavlažovat dvakrát týdně podmokem, aby se co nejvíc vody dostalo na listy. Od července objevují na rajčatech vodnaté skvrny, které se rychle šíří (zasahují listy, lodyhu i plody) a potom hnědnou. Všeobecně platí, že rajčata jsou poměrně náročná na výživu, proto je nutné půdu před výsadbou pohnojit. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme zvláště na začátku růstu rostlin, ledvaže začnou rostliny kvést, můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. KRISTALON Plod a květ (pro etapa kveteni a tvorby plodů).
Vysazuji během dubna, v květnu sázím do fóliáku.
Pro tvorbu plodů má důležitou roli podobně přiměřená půdní vlhko. Proto je nutné během vegetace rostliny přihnojovat vápenatými hnojivy. Je proto důležité, dobře si promyslet osazení skleníku během celé sezony a předem si nakreslit půdorys skleníku s osazovacím plánem. Vysazuji během dubna, v květnu sázím do fóliáku. Semena dávám do kelímků 20. dubna, nejpozději do malých, načež do velkých kelímků od jogurtů či piva. Když mají první pravý list, přesazuji je do kelímků od jogurtů a pod. Semenáčky přepichuji s 2-3 pravými listy do propíchnutých plastových kelímků (od 150 g jogurtů) nebo květináčů. Semenáčky salátů a kedluben rozsázejte po ploše mezi rajčaty tak, aby měly kolem sebe prostor o průměru asi 20 cm. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru písmene U a s cestičkou uprostřed. Bývalý termín výsadby sice někdy může přinést o pár dnů minulý úrodu, avšak spíš opak bývá skutečností: podchlazené rostliny špatně a pozdě nasazují na květ, listy žloutnou a dlouho trvá, než se rajčata z podchlazení vzpamatují. Vzhledem k tomu, že papriky tvoří poměrně hustou „korunu“, nebývá pod nimi velmi světla, tedy ani přespříliš místa pro pěstování dalších plodin.
- Rané a středně zralé odrůdy rajčat – 13. března 2016
- Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
- Vysazení na jsoucí vně stanoviště
- Z popela: postupujte jako při strouhance,
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- S chladným obsahem – každé čtyři dny
- Kvalitní osivo je základ – stojí rovněž pár desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Výsadba rajčat do nádob
K tomu, aby byla rajčata opravdu podřadný, je nutné, aby se o ně pěstitel dostatečně staral. Kromě základních prvků, jako jsou dusík, fosfor a draslík, je pro rajčata závažný mikroelement bór. Papriky v mých podmínkách (blízko Prahy a Rokycansko) tedy rozhodně ve skleníku či fóliáku a to tak, že nejlépe hybridy F1. A jednotlivé semena pokládám (ručně nebo pinzetou) do řad tak, aby mezi nimi byla v obou směrech vzdálenost 1-1,5 cm. Rostlinu vysazujeme křivě tak, že zeminou zahrneme ještě asi 10-15 cm lodyhy – houba na této části vytvoří další kořenový systém, který předtím umožní lepší příjem živin a vody. Pokud máte sadbu, kterou jste pěstovali za oknem vašeho bytu opravdu hodně vytáhlou, můžete spodní listy otrhat a rostlinu nasadit na ležato, přičemž pouze vrchol opatrně ohneme a nejméně 3 listy ponecháme nad povrchem substrátu, zbývající stonek zahrneme zeminou. Nicméně musí se to udělat opatrně, daleko pohodlnější a jistější bude koupit tzv. klipsy – širší kolíčky, které mají větší vykrojení pro tlustší stonek tykve.