Paprika, Pěstování Papriky, Sazenice Papriky
Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plesnivina, odstraníme jí a dekl pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhko. Když je klíček dlouhý asi patnáct dokonce dvacet milimetrů a na jeho konci se objeví dva pravé, vyvinuté lístky, přepíchejte, třeba dlouhou pinzetou, rostlinky do samostatných nádobek. Ve stádiu semenáčků, kdy jsou pěkně vyvinuté děložní lístky a patrně se teď rýsuje základ prvního pravého listu, rostlinky přeopatrně vytáhnu z půdy a naříznu šikmými (asi 1 cm dlouhými) řezy proti sobě. V místech, kde chci sázet, fólii naříznu do kříže. Půda, do které budete papriky sázet, by už měla být dostatečně humusná. Pěstování papriky zvládnou dokonce začátečníci v zahradničení. Existuje trochu způsobů jak docílit vysoké úrovně klíčivosti, musíme se však držet určitých pravidel. Ten je vhodný jak pro klíčení semen, tak ještě pro přepichování vzešlých rostlinek. Klíčení semínek se dá urychlit. S vyséváním semínek papriky a předpěstováním vlastních sazenic začněte v únoru a skončete do druhé třetiny toho samého měsíce.
Hodnotu klíčivosti vyžadujde od dodavatele semínek. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Na postřiky v době, kdy už rajčata sklízím, používám Ridomil GOLD MZ 68 WP s krátkou OL (asi jen 3dny) – čili na pozdější postřiky rajčat též okurek velice přiměřený. Zralé plody rajčat na rozdíl od okurek dále nepřirůstají a nemusí se proto občas otrhávat. V dolní části stonku (asi do výšky prvních pěti listů) vyštípejte všechny postranní výhony a příští výhony zaštípněte za prvním dokonce druhým listem. A potom vyrůstající postranní výhony řezat za 1. listem. Výhony pak tak bujně nerostou a zaštipování nemusí být tak časté. Okurky poměrně rychle a bujně přirůstají a je nutné je asi jednou za týden zaštipovat, aby místo plodů nevytvářely plané výhony. Přihnojujte je jednou týdně stejným hnojivem jako okurky. Okurky ve fóliáku (skleníku) vedu po drátech (s oky nebo prohnutými esíčky) ke stropu – jednotlivě. Teplo jim nevadí, navíc jsou chráněny před houbovými onemocněními z deštivého počasí.
- Fytoftorová hniloba
- Kvalitní osivo je základ – stojí jakož i mnoho desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- V listopadu poté ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
- Nezapomínám na pravidelné mulčování
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
- Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
Papriky jsou během vegetace ohroženy několika onemocněními. A dosáhneme delší doby vegetace rostliny. Kedlubny, mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. A jednotlivé druhy zeleniny jsou jako kosmonauté, kteří v tomto uzavřeném prostoru musí společně žít. Aby se jim dobře dařilo a skleník jako komplex bezproblémově fungoval, musí každá strom růst na vhodném místě a držet zajištěnu „osobní“ péči. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem, slunné místo – nejvíce jitřní slunce, aby strom po noci co nejprve oschla). Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují pekáč, teplo a vodu. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem, velké nároky na teplo, slunko, vláhu). Jak skloubit rozdílné nároky těchto druhů zeleniny v jednom skleníku?
A NPK zasypu půdou, utemuji a vyrovnám jamku na úroveň záhonu.
Pokud budete postupovat podle určitých pravidel a seznámíte se s nároky jednotlivých rostlin, dočkáte se bohaté úrody. Na chvíli se z vás stane designér, jehož úkolem bude naplánovat rozdělení skleníku do zón s podmínkami vhodnými pro různé druhy zeleniny podobně, jako byste plánovali třeba zařízení pokojů podle potřeb jednotlivých členů rodiny. Domestikované druhy Capsicum Annum mohou začít klíčit nyní třetí den od vysetí. Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit teď 5 – 6 den od vysetí! Vzhledem k tomu, že papriky tvoří poměrně hustou „korunu“, nebývá pod nimi hodně světla, tedy a ne příliš místa pro pěstování dalších plodin. Ze zkušenosti vím, že taktéž v chladnějších pokojích (kolem 21°C) semena vzklíčí. Přihazuji půdu, nýbrž než se dostanu na úroveň záhonu, pohodím někdy kolem sazenice asi půl lžíce NPK. A NPK zasypu půdou, utemuji a vyrovnám jamku na úroveň záhonu. Při přepichování dejte pod rostlinky nejdříve pár kuliček NPK (ne víc než čtyři). Do každého kelímku s rozsazenými rostlinami přidám 3 – 4 granule NPK.