Okurky, Rajčata, Papriky
Jakmile se oteplí a skleník, fóliovník nebo pařeniště jsou dostatečně zahřáté, papriky přemisťujeme dovnitř. V současné době je u nás povoleno kolem 70 odrůd papriky roční (Capsicum annuum). S přihnojováním je vhodné začít za 2 týdny po výsadbě. Používám 3 složky – hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Hlínu si připravím ještě před nástupem zimy. Následně si připravím požadovaný počet semínek. Po volbě vhodné odrůdy papriky přichází čas pro výsev semínek. Takový substrát je ideální pro klíčení semen také pro následné přepichování vzešlých rostlinek. Skleník ještě fóliovník je důležité umístit na jižní nezastíněnou stranu zahrady, čímž zajistíme rostlinám teplo a také světlo. Hned když se oteplí a sluníčko zahřeje skleník či pařník, přesazuji podruhé. Každá strom má své požadavky na prostor, vláhu, výživu, osvětlení či vlhko vzduchu a jeho pohyb. Každé semínko by mělo kolem sebe mít postačující prostor, když ne jinak 1 cm.
Přihazuji půdu, naproti tomu než se dostanu na úroveň záhonu, pohodím někdy kolem sazenice asi půl lžíce NPK. Rostlinky je vhodné ještě před samotnou výsadbou otužovat dejme tomu větráním nebo je dáte jinam, avšak pouze pokud je teplota kolem 10-15°C ne nižší. Plody jsou značně vhodné i ke sterilaci, kdy se chovají jako pravé kapie. Papriky můžete pěstovat na zahradě, ve skleníku nebo taktéž v truhlíku na parapetu. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem, velké nároky na teplo, slunko, vláhu). Pokud budete postupovat podle určitých pravidel a seznámíte se s nároky jednotlivých rostlin, dočkáte se bohaté úrody. Pomůže vám pár pravidel pro správnou volbu. Existuje nemnoho způsobů jak docílit vysoké úrovně klíčivosti, musíme se však držet určitých pravidel. Jak připravit půdu ve skleníku na začátku sezóny? Kromě pravidelné zálivky je třeba zelenině dopřát čas od času přihnojení vícesložkovými kapalnými hnojivy. Nebojte se kromě klasických kvadratických, jehlancovitých paprik a kapií vyzkoušet také některé netradičnější odrůdy.
Na podzim je v prodeji červená kapie za 20 kč za kilo.
Některé květy odpadnou přirozeně – není potřeba se kvůli tomu podnikat žádné zásadní kroky. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), odkud se některé druhy v řadě rozšířily taktéž do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Lungy F1: Velmi raný hybrid, plody jsou delší jehlance, v technické zralosti zelené, v botanické tmavě červené. Z pohledu druhů jsou charakteristické zvláště klasické kapie červené barvy, které jsou hodně oblíbené pro svou nasládlou lahodnou chuť. Na podzim je v prodeji červená kapie za 20 kč za kilo. Pokud jste s výsevem paprik počítali, připravili jste si půdu nyní na podzim přidáním kompostu. Má ráda slunečnou polohu a záhřevnou půdu. Alespoň jednou týdně rostlinky přihnojte listovými hnojivy. Při přepichování sázecím kolíčkem do zeminy připravte jamky, rostlinky paprik zapusťte dokonce po děložní lístky a zeminu přimáčkněte. Pro kvalitnější opylování jednotlivých rostlinek není rozhodně na škodu jimi zatřást, případně štětečkem přenést pyl.
- Semena okurek je nejlépe sít naplocho přímo do květníků
- Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
- Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 ba i 1 cm
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
- Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
- Hnojení a péče o papriku
- Krok: sazeničky musí mít dost místa a světla
- V listopadu potom ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
Pro předpěstování těch druhů zeleniny, které ba i po vyklíčení potřebují vysokou teplotu (papriky, rajčata), je hodně vhodný vytápěný sadbovač s termostatem nebo vskutku teplý okenní parapet. Rostlinným přípravkem tak stimulujeme lepší zakořenění, bohaté nasazení květů a vysokou úrodu. Jéžovo tip: Pokud počasí nepřeje a papriky už jsou při přemisťování do skleníku přerostlé, nejprve je zapotřebí zbavit je květů a malých plodů. Při propařování se naruší mikrobiélní rovnováha, proto s patogeny zničíme a také běžné,potřebné mikroorganismy. První ročník jsou nákladem cena za sadbovače a substrát, předtím už jen za substrát a trocha svého času. Je proto důležité, dobře si promyslet osazení skleníku během celé sezony a předem si nakreslit půdorys skleníku s osazovacím plánem. Substrát nyní nepoužívám. Do kelímku přidám pouze hlínu ze zahrádky. Do každého kelímku s rozsazenými rostlinami přidám 3 – 4 granule NPK. A NPK zasypu půdou, utemuji a vyrovnám jamku na úroveň záhonu. Papričky totiž mají různou úroveň klíčivosti a nedá se očekávat, že exotické druhy chilli budou vlastnit stejnou klíčivost jako dlouholetě kultivované druhy pro velkopěstitele.