Pěstování Ve Skleníku: Okurky, Rajčata, Papriky, Réva, Salát, Kedlubny
V takovýchto nádobách bude potřeba dávat mnohem větší pozor na zálivku – strom bude rychleji vysychat a tak bude muset být zálivka pravidelná. Zálivka v tomto stádiu růstu nemusí být tak velká, bohatě postačí 2-3x do týdne. Velká nádoba o rozměrech 50 x 50 cm je vhodná kupříkladu pro pěstování dvou rajčat, menší s rozměry např. 35 x 35 cm postačí zase dejme tomu na jednu papriku (na rajče je třeba o něco větší). V amatérských podmínkách postačí rovněž mikrotenový pytlík nebo kryt z průsvitného velkého sáčku. Ideální mikroklima vytvoří rostlinám průhledný plastový kryt sadbovače. Plevele ubírají rostlinám živiny, stíní je a vytvářejí prostředí vhodné pro růst^1 nemocí. Skleník dokonce fóliovník je důležité umístit na jižní nezastíněnou stranu zahrady, čímž zajistíme rostlinám teplo i světlo. Pěstují se v Taktéž. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují pekáč, teplo a vodu. Pokud se s tímto problémem přesto setkáte, je možné rostliny ošetřit přípravky pro výživu vápníkem, jako je např. přípravek InCa.
Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro ničitel a ti tyto rostliny a ne nenapadají. Ochrana zatím není vypracována, chemická ochrana proti svilušce chmelové ale podle pozorování praktiků snižuje rovněž populaci tohoto nepřítel. Tykev totiž více roste a je odolnější proti chorobám, chladu, suchu. Z postřiků proti hned zmiňovaným sviluškám volte přípravky založené na základu z řapíkatého oleje. Samozřejmě bez aplikace chemických postřiků. Co se postřiků týče, osvědčil se mi Acrobat MZ – velmi dobrý na první postřiky rajčat (OL 21 dní!) jenže a okurek (OL jen 7 dní). Semena okurek je nejlépe sít naplocho přímo do květníků. Rajče je na mrazíky velmi citlivé, pokud náhodou hlásí predikce mrazíky, je možno celé nádoby na temnota uschovat do domu či bytu, rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají. Do dvou třetin nádoby nasypeme substrát zvlášť určený pro pěstování plodové zeleniny. Sazeničky zeleniny a okrasných květin se v předjaří na okenní parapety často ani nemohou vejít.
- Fytoftorová hniloba
- Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
- Alternariová skvrnitost
- Nezapomínám na pravidelné mulčování
Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme jmenovitě na začátku růstu rostlin, ledvaže začnou rostliny kvést, můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Zatímco na začátku pěstování si můžeme tolerovat postřik přípravkem s delší ochrannou lhůtou, ve fázi kdy hned sklízíme plody, volíme přípravek s ochrannou lhůtou co nejkratší. Nakonec zalijte. Ze začátku dejte truhlíky do stínu, aby rostlinky mohly lépe zakořenit. Velmi důležitá je pravidelná závlaha a postačující přísun živin od začátku tvorby plodů. Papriku zařaďte v osevním postupu jako plodinu druhé tratě, před výsadbou půdu pohnojte průmyslovými hnojivy s obsahem mikroprvků a poměrem hlavních živin 1,2 N: 1 P2O5: 1,4 K2O. Teď od výsadby papriky potřebují pravidelné přihnojení, jsou poměrně náročné na živiny. Když bychom mněli jmenovat některé abiotické, tedy fyziologické poruchy paprik, tak zjistíme, že asi nejhorší poruchou je nekróza, tedy odumírání květních finále plodů. Zapomenout bychom měli ale též na nadbytečnou zálivku a další poruchy plynoucí z ne málo vhodného pěstování. Poruchy mohou být avšak též vyvolány třeba nedostatečným opylením či přílišným teplem v perioda květu. Je tomu tak hlavně kvůli tomu, že v tomto epocha potom ve skutečnosti nehrozí přízemní mrazíky.
Druhy jako jsou Apache nebo Jalapeno klíčí většinou v etapa kolem 1-3 týdnů.
Sáček se semínky nebo uzavřenou plastovou nádobu je později vhodné umístit na teplé místo. Pro to jsou zvlášť vhodné odrůdy se slabší stěnou. Typické je pro domácí pěstování paprik mimo jiné stejně třeba deformování plodů v závislosti na genetické výbavě rostliny papriky. Tyto papričky je proto vhodné pěstovat spíše ve skleníku – za oknem – nebo předpěstovat v bytě tak, abyste využili celou možnou pěstitelskou sezonu. Nejvyšší teplotu vyžadují okurky salátovky (ba i 35 °C), potom vyklíčí během tří dokonce pěti dnů. Semínka paprik vysévejte ještě v zimě, nejpozději do 10. března, poněvadž mají dlouhou vegetační dobu (od výsevu do botanické zralosti 110 až 120 dnů). Po výsevu truhlík nebo hrnek zakryjte fólií a substrát udržujte přiměřeně vlhký při teplotě 26-30 °C ve dne a kolem 22 °C v noci. Druhy jako jsou Apache nebo Jalapeno klíčí většinou v etapa kolem 1-3 týdnů. Teplota by se měla hýbat kolem 15°C. Většinou však umísťuji misky do místností s pokojovou teplotou kolem 17-21°C a nemám s vzcházením problémy. Teplo a humidita. Optimální teplota pro klíčení se liší podle druhu pěstované papričky.