Pro Pěstování Nejsou Důležité Kelviny
Na parapetech nato převislá rajčata, jako druh Tumbling Tom. Na parapetech na sever se bude dařit některým bylinkám, jako pažitce či petrželce. Okno směřované na východ, západ nebo ba ani sever má nedostatečné dokonce nulové osvětlení. Pokud máme okno směřované na jih, nato je to jediné vhodné místo, kde nemusíme používat dalšího umělého přisvěcování. Jediné přijatelné a normální poškození semínka je jizva na místě, kterým bylo připoutáno k platentě plodu. Navíc mohlo dojít k porucha embrya. Embrya totiž zahnijí a odumřou nejčastěji v případě sběru semen z nezralých plodů nebo z plodů, které zrály mimo rostlinu a nebo v případě, že plod v průběhu sušení nebo zrání zplesniví. Základem kvalitních plodů je mimo jiné dobré opylování rostliny. Při nedostatku světla je stonek slabý, patra daleko od sebe a rostliny jsou náchylné ke zlomení. Než začnete se sázením, na tři dny přiložte na záhon černou mulčovací fólii, která slouží k tomu, aby slunce zem dostatečně vyhřálo.
Dopřej jí však hnojiva přiměřeně, aby ti brzy plodila zdravou zeleninu!
Na ni položte netkanou fólii, aby substrát nepropadal do drenáže a na ni nasypte nejméně 20 cm substrátu, vhodného pro pěstování papriky. Později vyséváme již do volné půdy i s nakrytím netkanou textilií. Až se přes Česko přeženou v půlce května zmrzlí muži, můžete do půdy venku vsadit sazenice rajčat a paprik, pohodlně koupené v zahradnictví. Papriky milují teplo, takže jim dopřejte teplotu mezi 23 ba i 25 stupni Celsia. Pomalu potom začíná přicházet čas, kdy bude nutné zasadit semínka paprik, aby nám vyrostly ty správné sazeničky, jež lze pak umístit přímo do země. Doporučujeme vysít si salát, ranou kedlubnu a papriku. V únoru, ledvaže pominou největší mrazy, připravíme si ve skleníku půdu, abychom mohli vysévat ranou zeleninu: ředkvičky, eventuálně také salát a špenát. Pozor však na noční mrazy, které nesvědčí a také ne otužilejším salátům či brokolici. Dopřej jí však hnojiva přiměřeně, aby ti brzy plodila zdravou zeleninu! I na jižním okně je však v zimních měsících a začátkem jara poměrně málo světla. Vysévání semínek probíhá koncem února nebo začátkem března do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety.
- Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 dokonce 1 cm
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
- Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
- Kvalitní osivo je základ – stojí dokonce málo desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
S venkovními rajčaty počkejte klidně na začátek března. Pokud byly sazenice pěstovány bez přístupu UV záření, tedy pod umělým osvětlením bez UV spektra nebo za oknem (sklo pohlcuje UV) je vhodné při vysazení na přesně týden zajistit přistínění. Využijte bio hnojiv bez zbytečných chemických prostředků. Naopak se tam často setkáme také se docela sladkými kultivary (u paprik se termín sladká paprika používá pro odrůdy, které jsou docela bez palu). Oproti domestikovaným jsou totiž o poznání odolnější a nesou geneticky různé resistence vzhledem k čemu parazitům, virům atd. Nevýhodou je, že divoké kultivary jsou skutečně nejčastěji drobné kuličky do 1 cm v průměru středního ba i vyššího palu a chuťově žádná sláva. Chilli papriky zahrnují nemnoho tísíc odrůd, co do vzhledu, palu a nároků na pěstování. Menšina druhů může růst trochu let, pouze nesmějí zmrznout. Pro C. annuum je typický střední až nízký pal, vysoký pal je u tohoto druhu poměrně vzácný (kupříkladu Squash Jamaican, často mylně řazená do druhu C. chinense). Z divokých variet dá se jmenovat Hawaiian, Malaga Bird nebo Aji Bravo.
Tomu uzpůsobíme odrůdovou skladbu ba i aritmetika sazenic.
Setkáme se však také s málem nepálivými kultivary (Aji Criollo). Námi prodávané sazenice jsou teď plně otužilé a pěstované pod sluncem. Zapínání a vypínání topení způsobující opakované ohřátí a ochlazení substrátu a samotné kolísání teploty vzduchu má hodně špatný vliv na sazenice. Při přepichování dejte pod rostlinky nejprve trochu kuliček NPK (ne víc než čtyři). Existuje pár druhů obou variant. Současně můžeme vysít několik řádků špenátu. Eventuálně můžeme substrát odkrýt a zajet, jestli semínka už nemají kořínky a v takovém případě očekáváme během následujících dní první lístky. Tomu uzpůsobíme odrůdovou skladbu ba i aritmetika sazenic. Tip na kombinace paprik: např. žlutozelené papriky Amy nebo Anyka F1, světlezelené papriky Slávy F1, papriky na červeno – Lungy F1 nebo Rafaela F1 a k tomu Hamík. Pokud k tomu dojde, bylina to přežije, avšak mírně se zpozdí v růstu. Tento stav se také může zlepšit když bylina vytvoří dostatečně velký kořenový systém a dokáže zajistit lepší příjem vápníku. Semínko totiž obsahuje pro začátek opravdu mnoho živin a zaseknutá keř tak může přežívat klidně měsíc nebo dva, než uhyne. Což máme pro první květy nasazené na začátku července zralost začátkem října a květy nasazené na přelomu července a srpna na přelomu října a listopadu.
Toto pěstování nepřináší velké rozdíly, jen menší velikost plodů. Existuje mnoho druhů, nýbrž společné mají, že se velice rychle množí. Nestane se tak, že by kořínek začal klíčit neboře. Preventivně je možno mladé semenáčky pečovat