Hydroponická Rajčata – DIY Sazenice

Vysazovat nové sazenice je možné jak na jaře, tak na podzim. Josta plodí jak na jednoletých, tak taktéž starších výhonech – až osmiletých. Potíže mohou dělat patrně pouze mšice, které rády napadají listy na mladých, vyvíjejících se výhonech. Pro ty, kdo chtějí hustší živý plot, mohou zasadit jakož i sazenice do trojsponu. Srstka obecná, neboli angrešt, je oblíbená pro vynikající chuť na drobné ovoce poměrně velkých plodů. Zalévání je obzvláště důležité během kvetení (květen) a plodů (od poloviny června). V našich sklenících je najdete už od poloviny března. Dozrávají postupně, asi od poloviny července do poloviny srpna. Na jaře, po 2 letech, se podává dusičnan amonný: pro mladé sazenice angreštu je potřeba 15-20 g, pro dospělého keře – ba i 30 g. Tato pochoutka se tradičně podává v létě na britské soukromé škole Eton College. Před tím můžete osivo ještě ošetřit stimulanty růstu nebo je umístit na jeden den do vodného roztoku dřevěného popela (několik polévkových lžic popela v litrové nádobě s převařenou vodou).

Zpracování půdy pomocí křídy, suchého vápence nebo dřevěného popela pomáhá neutralizovat půdu. Pro sadbu by měla podmíněný vlhkost dosahovat přibližně 50 %. Zvyšovat ji je možno rosením a pomocí odpařovačů. Purpurea Pendula je krásným příkladem takového pro zahrady vyšlechtěného buku. Jejich výjimečný klad pro nemoc však zůstává zachován. Plody jsou oválné, vyrůstají po několika v malých hroznech, vzhledově jsou podobné černému rybízu – černé a lysé, jsou však větší (kolem 1,5 cm). Vzhledově se josta podobá černému rybízu – je beztrnná, s rozložitými, prutovitými větvemi a laločnatými, leskle zelenými listy. Prvními pokusy s křížením angreštu a rybízu se začali pěstitelé zabývat ve třicátých letech 20. století a za sebou vzniklo několik typů těchto kříženců. Plody černého rybízu jsou zase bohatým zdrojem bioflavonoidů (tzv. vitamin P), působících jako antioxidanty, a vitaminu C, však jejich specifická chuť není každému příjemná. Plody josty v sobě kombinují přednosti plodů obou rostlin a eliminují jejich nedostatky – jsou velké, chutnají sladkokysele po angreštu a mají vysoký obsah vitaminu C (zhruba 100-120 mg) a bioflavonoidů jako černý rybíz. Protože josta je bylina částečně cizosprašná, je vhodné vysazovat kolektivně dvě nebo více rostlin. Vezměte prosím na vědomí, že strom musí růst vzpřímeně.

Květy jsou malé, avšak hodně intenzivně zbarvené se žlutým středem.

Růst je polovzpřímený ba i napřímený, hustý. Jostu můžeme množit polodřevitými až dřevitými řízky, které je nejpříznivější odebírat na konci léta kromě začátku podzimu. Množit jostu můžeme rovněž hřížením (průběžně po celou sezonu) nebo dělením starších, rozrostlých keřů (nejlépe po sklizení plodů na konci léta ba i začátku podzimu). Letní zalévání keřů angreštu se provádí 2-3krát týdně, 1-2 kbelíky vody. Po 15 letech bohatých plodů potřebuje keř angreštu regenerační prořezávání. Pokud bylo hnojení provedeno během výsadby, pak se v příštích několika letech s tím nemůžete starat. Kontakt s kovem během mrazu povede ke zmrazení výhonků. Kvete během května, drobné květy jsou vítaným zdrojem nektaru pro mnoho opylovačů. Květy jsou malé, avšak hodně intenzivně zbarvené se žlutým středem. A zase se budete mást: protože sazenice jsou malé, míra jejich přežití je úplný. Blízký výskyt podzemních vod je nezvaný, ježto tato sorta netoleruje hojnost vlhkosti. Odrůda Angreštu Captivator je skoro beztrná, středně raná odrůda. Odrůda ruská žlutá toleruje reprodukci dělením keře. Ačkoli na konkrétním plodu z infikovaného keře nejsou žádné známky porucha plísní, neznamená to vůbec, že je zdravé. Některé čelí konkrétním nemocem lépe než jiné. Tento neobvykle užitečný keř dává tmavé plody větší než černý rybíz a trochu jemnější chuti.

Vzhledem k značně brzkému nástupu plodnosti u angreštu se pěstitel prvních sklizní dočká za nadmíru krátkou dobu (často se první plody objeví pak v 1. roce po výsadbě). Přezrálé plody neopadávají a na keři za sebou zasychají. Nádoba se promyje čistou vodou a osuší se ručníkem, půda se dezinfikuje zahřátím v troubě. Rostliny jsou velmi odolné vzhledem k čemu chorobám a škůdcům. Jako vysoce odolné proti padlí angreštovému byly v posledních letech zapsány do Státní odrůdové knihy odrůdy: ´Invicta´, ´Prima´, ´Remarka´, ´Rixanta´, ´Rokula´ a ´Rolonda´. Po 3 letech se na podzim do angreštu přidá síran draselný (20 g), superfosfát (15 g) a shnilý hnůj (6-7 kg), aplikovaný na 1 m2. Výhony prostokořenných sazenic sestřihněte na 1/3. Prostokořenné sazenice se sází na jaře a na podzim. Na jaře vás odmění bílými hustými květy. Velké květy zajímavě červené barvy jemně voní. Pro amatéry jsou vhodná rajčata s 10-12 semeny v obal a pro profesionální pěstování je třeba koupit velké množství – od 500 do 1000 kusů v balení. Je obtížné najít silné potomky některých odrůd, které by se staly základem pro pěstování malin.