Jak Na Vysévání A Pěstování Paprik
Postup opakujeme pro všechna ostatní semínka. Pro pěstování většího množství sazenic se pak hodí spíše výbojky. Dá se také užít rašelinové tablety Jiffy nebo médium pro klíčení Rockwool. V případě výsevu do rašelinových tablet (JIFFY), kde obvykle dáváme po jednom semínku, je času na přesazení dost. Semínka můžete vložit po jednom do malých rašelinových květníků, s nimiž se snadno pracuje, ježto je při přesazení můžete celé vložit do větších květináčů. Až vytáhnou, a bude to dříve než u paprik, za nějaké tři ba i čtyři týdny, přesaďte je do větších nádob. Semena druhu Chinense klíčí průměrně 10 dní, na druhé straně rostliny mají velice dlouhou vegetační dobu, kdy plody zrají ba i 120 dní od nasazení květu. Pokud hodláte papričky dále zpracovávat především na sušené mleté odvar, je pro vás tento druh jasnou volbou. Embrya totiž zahnijí a odumřou nejčastěji v případě sběru semen z nezralých plodů nebo z plodů, které zrály mimo rostlinu a nebo v případě, že plod v průběhu sušení nebo zrání zplesniví.
Jistě, stane se, že z rostliny rostou jiné plody, než očekáváme.
Takže bych doopravdy doporučil získat prvotní zkušenosti u jiných druhů a posléze dokonce vyzkoušet C. pubescens. U C. annuum, C. baccatum a C. frutescens se pohybuje od 1 do 3 týdnů, u C. chinense a C. pubescens většinou okolo 2-4 týdnů, jenže též více. Osobně bych jako nejvhodnější odrůdy pro začátek volil druhy C. frutescens z důvodu vysoké úrody a prostorově nenáročným rostlinkám a divoké kultivary C. annuum, C. baccatum a C. chinense. Capsicum frutescens je typické pro své kořeněné aroma, intenzivní pal a jedinečnou chuť. Výhodou u odvar z C. frutescens je, že se aroma krásně rozline do celého pokrmu a dá mu tak naprosto jiný náznak. Jistě, stane se, že z rostliny rostou jiné plody, než očekáváme. Naopak vysejeme-li velmi brzy, může se stát, že vzrostlé sazenice začnou trpět ještě před tím, než budeme mít možnost je umístit na jejich finální stanoviště. Semínka nato zasypte vrstvičkou substrátu, však ne vyšší, než je tloušťka semínek.
Tomu se můžeme vyhnout, když vysázíme-li rostliny do samozavlažovacích truhlíků. Pokud k tomu dojde, strom to přežije, nýbrž mírně se zpozdí v růstu. Nejvíce vláhy potřebuje keř zejména v době, kdy začíná tvořit plody. Papriky, jako sorta Amy mohou být sladké a pálivé. Nic se nestane, pokud budeme vysévat do konce března. Nezapomínej proto regulérně svou milou zeleninu polévat, aby měla z čeho růst. Rajčatům se zase nadmíru dařit nebude, zasadíš-li je na půdu, která původně sloužila pro brambory nebo lilkovitou zeleninu. Hned když mají rostliny 2-3 patra pravých lístků nastává vhodná doba k přesazení do větší nádoby (většinou cca 0,5l), do doby než je možné sazenice vysadit na venkovní záhon, foliáku nebo skleníku. Rostliny na okně mohou zůstat dokonce do jejich přesazení v květnu. Kolíky můžeš zatlouct do zeminy ihned po zasazení a rostliny k nim přivazovat až dosáhnou výšky zhruba 1 m. Při výpad parazitem je třeba zneužití těžkou chemii (Vermitec 1.8 EC) nebo napadené rostlinky rovnou zlikvidovat a zbytek ošetřit preventivní dávkou. Pokud jsme vysevali nahusto do výsevního substrátu, tak je vhodné rostlinky přepikýrovat (rozsadit) před tím než se objeví první pravé lístky, abychom moc nepoškodili kořenový systém.
- Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
- V listopadu pak ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
- Kvalitní osivo je základ – stojí ještě málo desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 až 1 cm
- Přepichování papriky
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- Alternariová skvrnitost
- Tabáková mozaika
Proto to nepřehánějme – mějte vždy na memoáry, že papriky pocházejí z přírody, ne z laboratoře, a támhle vždy funguje například noční poklesnutí teplot, změna klimatu atd. No a papriky támhle furt rostou lépe, než v květináči. Naopak dobrý osivo by mělo vlastnit zlatohnědou barvu (v případě C. pubescens, C. lanceolatum a C. rhomboideum černou), všechna semínka by v rámci jedné odrůdy měli vlastnit obdobnou velikost a svým způsobem rovněž tvar a neměla by být jakkoli poškozená. Na těžších půdách a při mulčování černou netkanou textilií poškozuje přemokření rostliny výrazněji než nedostatek vláhy. Vyplatí se osivo nechat klíčit co nejdéle, než ho vyhodíme. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina z fóliovníku v biokvalitě má výrazně lepší chuť než ta kupovaná, o obsahu vitamínů a dalších cenných látek a ne nemluvě. Skleník se vyplatí vybavit automatickým otvíračem oken, který pracuje na principu roztažnosti látek a zajistí dostatečné větrání. Větráním se stejně zajistí dostatečné a potřebné opylení rostlin rajčat.