Okurky, Rajčata, Papriky
Keříkové odrůdy dorůstají do výšky 50 až 70 cm. Větší zahrádka umožňuje pěstovat vysoké – kolíkové odrůdy, pro pěstování v malém záhonku nebo na balkoně jsou vhodné spíše nižší keříkové odrůdy. Není to však nic náročného, pěstování rajčat zvládne ano i zahrádkář – elév. Rostliny není nutné sázet velmi hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 10 cm, jelikož v době výsadby je ještě zem nevyhřátá a studená. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně. Jak na správné umístnění rajčete? Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 dokonce 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Skleníková rajčata, vysazená koncem dubna, by měla v poslední květnové dekádě dostat první dávku hnojiva. Nejlépe se jí daří na středně těžké, propustné, humusem a živinami bohaté půdě. Pravidelné mulčování rajčatového záhonu udrží v půdě vláhu a dodá jí živiny.
Nejvyšší požadavky na živiny má květák, přinejmenším náročná je kapusta. Rajčata jsou náročná na úrodnou humózní půdu, dobře zásobenou přijatelnými živinami, spíše lehčí, hlinitopísčitou. Rajčata jsou náročná na půdu, neboť pro správný a spokojený růst vyžadují záhřevnou půdu, která bude bohatá na živiny. Také dnes jsme si pro Vás připravili čistě pěstitelské téma, neboť následující řádky budou patřit pěstování rajčat ze semínek, která můžete volně koupit v obchodu. Nízké odrůdy vysazujeme bez kolíků, vysoké na jižní stranu předem zatlučeného kolíku nebo k jiné opoře, k níž rostlinu po řadě během růstu přivazujeme. Sazenice vysazujeme během zamračeného počasí nebo v podvečer, aby lépe odolaly šoku z přesazení. Běžně se výsev provádí až po „zmrzlých mužích“, tedy v druhé polovině května, však není vyhnutí brát ohled na stav sazeničky a předpověď počasí. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Půda by měla být propustná, humusná, s dostatkem organických látek a s pH 5,5 – 6,8. Keříčková rajčata vysazujte ve vzdálenosti 40 cm, tyčková ve vzdálenosti 60 cm. Sazenice rajčat,které mám v obci,začínají kvést a já bych je rád vysadil venku(Brno),zvláště když dlouhodobé pranostiky berou zasvé(globální oteplování).Poradil by někdo,jestli spodní hranice venkovní teploty musí být vyšší než bod mrazu a o kolik(ev.další problémy s časnější výsadbou rajčat).Děkuji.
Abychom dobře využili pěstitelskou nádobu, můžeme před ně vysadit nízké a dříve rodící odrůdy (nepochybně nádoba musí být dostatečně široká); po jejich odrození sem můžeme vysadit například salát. Vhodnými sousedy rajčat jsou všechny druhy košťálové zeleniny, celer, pórek, špenát, lichořeřišnice, petržel a listový salát. Pekingské nebo taktéž čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Uskladnění pekingského zelí Pekingské.. Nevyvážená výživa, silné pekáč a vysoké teploty jsou příčinou zelených prstenců na vrchní části plodů a zavinování listů nebo zhnědnutí a zpevnění slupky. Aby rajčata vzklíčila, vyžadují teplotu zhruba okolo dvaceti stupňů v minimu. K pravidelné péči o rajčata patří taktéž jejich vyvazování k tyčkám a vylamování přebytečných výhonů, vyrážejících z paždí listů. Kromě toho se snažíme rostliny při zálivce velmi nepostříkat. Pařník či malý skleník nám pomůže vypěstovat vlastní podřadný sadbu rajčat také paprik. Nakonec pařník zakryji víkem a uložím jej do místnosti s konstantní teplotou. Rostlinky se dvěma – třemi pravými listy přesaďte do rašelinových zakořeňovačů nebo do květináčů a dejte je na světlé a teplé místo s teplotou 23 – 25 °C. Kvalitní sazenice kolíkových rajčat má být vysoká 20-25 cm s asi osmi pravými listy, keříková asi 10-15 cm se čtyřmi pravými listy. Pokud na zahradě v blízkosti rajčat (avšak ano i okurek) vysázíte bazalku, říká se, že je tato aromatická bylinka ochrání před padlím.
- Pokud je světnice horká – nejméně každé dva dny
- Vysazení na venkovní stanoviště
- Postup sázení rajčat
- Rané a středně zralé odrůdy rajčat – 13. března 2016
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
- Rajčata potřebují vodu, proto je zalévejte všichni den, ideálně podvečer
U této odrůdy rajčat, jež jsou vhodná do skleníků nebo na vnější záhony, musíme vylamovat boční výhony. V den sadby rajčete je důležitá venkovní teplota, případný déšť a slunko. Skleníky a fóliovníky proto při vhodný venkovní teplotě hodně větráme. Uralu a na jižní Sibiři se sadby pro skleníky vysazují koncem února – začátkem března. Obecně se jenže semínka rajčat sázejí na konci března. Než se rozhodnete pro odrůdu, měli byste vědět, že odrůdy rajčat se dělí na kříženecký a nehybridní. Z hybridních odrůd si semínka do dalšího roku neodkládejte, nejsou vhodná pro následující pěstování ze semen. Ze začátku není vhodné semínko zalít douškem vody, jelikož by se mohlo vyplavit z prostředního místa květináče na kraj a rostlinka by špatně rostla. Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března. Ruska a Ukrajinyčas na výsev raných odrůd koncem února a pro střednědobé odrůdy – koncem února – začátkem března.