Pěstování Chilli Papriček Ve Svém Rodišti

Na tykvi mi jednoduše naroste za kratší dobu spousta parádních salátovek! Řez asi do dvou třetin průměru, na tykvi odshora směrem dolů, na okurce odzdola nahoru. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Zkoušel jsem sázet rostliny po dvou ještě jednotlivě – když se vysadí po dvou, tak se víceméně vzájemně podrží. Do velkého pytle umístěte dvě rostliny. Skleník se dá do určité míry srovnat ke kosmické lodi – podobně se jedná o relativně malý uzavřený prostor, který musí plnit mnoho funkcí. Jakmile se oteplí a sluníčko zahřeje skleník či pařník, přesazuji podruhé. Pařník či malý skleník nám pomůže vypěstovat vlastní cenný sadbu rajčat dokonce paprik. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Chilli papričky (feferonky) – malé papričky se silnou vůní a pálivou chutí. Nedostatek vláhy způsobuje nedostatečně vyvinuté, malé plody a zasychání jejich špiček. Skleníkovým a fóliovníkovým paprikám dopřejte dostatek vláhy a odvděčí se vám bohatou úrodou.

Musím semena koupit a tykvičky předpěstovat hromadně s okurkami.

, Pěstování Chilli Papriček Ve Svém Rodišti

Okurky rovněž mnoho vláhy odpaří velkými listy. Má to velkou výhodu – takhle narostlé okurky nechutnají slimákům. Avšak pařník nebo truhlík musí držet víko s otvory! Nicméně musí se to udělat opatrně, mnohem pohodlnější a jistější bude koupit tzv. klipsy – širší kolíčky, které mají větší vykrojení pro tlustší stonek tykve. Asi po deseti dnech (to už jsou rostlinky srostlé – okurkce zase roste list) se odřízne vrch tykve. Tykev totiž více roste a je odolnější proti chorobám, chladu, suchu. Vypadá to divně, jenže rajče se za pár hodin samo narovná, potom začne pouštět ze stonku pod zemí spoustu nových kořenů a roste jedna báseň. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna bylina papriky potřebuje asi 4 litry vody. Vzhledem k dlouhé vegetační době je třeba předpěstovat sadbu ve svém rodišti na okně pěkně v teple. Musím semena koupit a tykvičky předpěstovat hromadně s okurkami. Chcete si předpěstovat letničky?

  • Nezapomínám na pravidelné mulčování
  • Hnojení a péče o papriku
  • Kvalitní osivo je základ – stojí též několik desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  • Krok: sazeničky musí mít dost místa a světla

Takovéto klíčení dá se dosáhnout pouze v případě, že semínkům dodáte potřebné podmínky – 25 – 28°C po dobu 24 hodin. Kedlubny, mrkve a cibulka mají delší dobu vegetace a je tak možné za sezonu vypěstovat pouze jednu úrodu. Papriky jsou během vegetace ohroženy několika onemocněními. Dva týdny před vysázením pohnojte půdu síranem amonným a během vegetace hnojte ledkovým hnojivem. Během týdne se mohou začít objevovat první klíčky (podle druhu papriky) a následující první pár děložních listů. Jejich výhodou je, že se mohou nechat růst bez jakýchkoli zásahů. Capsicum Chinense, které jsou dokonce považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit dokonce za 6 týdnů. Za dva ba i tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování dovnitř. Má příznivé účinky na zažívání, naproti tomu při větším množství působí dráždivě. Je však důležité nenechávat plody přerůst – začnou totiž tvořit semena a ztratí svěží, plnou chuť a spolu spotřebují nadměrné množství živin a tím omezí růst a zrání dalších plodů.

Nasazení prvních květů mladou papriku vyčerpává, protože energii věnuje právě květům a následně tvorbě plodů. Jak skloubit rozdílné nároky těchto druhů zeleniny v jednom skleníku? Ten je vhodný jak pro klíčení semen, tak též pro přepichování vzešlých rostlinek. Semínka ze zralých papriček, správně nasušená a pečlivě přebraná mají vysokou klíčivost – mezi 80 – 90%, která může být při dodržování optimálních podmínek pro uskladnění semen rovněž nemnoho let. Pro lepší využití závlahy je výhodnější zalévat jitro. Semenáčky přepíchám do kelímků od jogurtu (s propíchnutým dnem) nebo do květináčů o průměru 6-10 cm. Opět do kelímků – teď už s propíchnutým dnem a jen po jedné sazenici. Papriky pěstuji v mých podmínkách jen ve fóliovníku, rajčata zas jen venku, potřebují čerstvý zadutí vzduchu. Můžete jim támhle přídavkem udržovat vyšší vlhko substrátu a tím, že budete větrat pouze přední část skleníku, budou mít a vyšší teplotu a vlhkost vzduchu. Každá houba má své požadavky na prostor, vláhu, výživu, osvětlení či vlhkost vzduchu a jeho pohyb. Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plesnivina, odstraníme jí a poklop pařníku pootevřeme a snížíme tak humidita.