Pěstování Rajčat Ze Semínek
Výsev do truhlíku provádíme v únoru. Vysévání třeba už koncem února, je možno ba i do poloviny března. V tom případě vysévání (do truhlíku a také s půdou nebo list. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě rajčat doporučujeme užít také formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality skupina. Zatímco na začátku pěstování si můžeme dovolit postřik přípravkem s delší ochrannou lhůtou, ve fázi kdy potom sklízíme plody, volíme přípravek s ochrannou lhůtou co nejkratší. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. V přihnojování pokračujte jednou týdně do doby, než budete rostliny vysazovat pryč. Předpěstované sazenice rajčat, které kupujete, jsou pěstovány při vyšších teplotách, a okamžitá výsadba na venkovní záhon je pro ně šokem. V tomto období, kdy již nehrozí, že by tyto teplomilné rostliny zmrzly, sázíme vzrostlé silné sazenice rajčat, které jsme si sami vypěstovali třeba v obci na okně.
- Samotná výsadba sazenic rajčat
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- Pozdní zrání s dobou dozrávání od 116 do 120 dnů a více
- Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
- Keříčkové odrůdy
- Prevence chorob rajčat
Pytle naplníme kvalitním substrátem, rostliny zasadíme stejným způsobem jako u venkovní výsadby a během růstu je vyvazujeme k opěrnému kůlu. Jejich výhodou je, že se mohou nechat růst bez jakýchkoli zásahů. Schopnost rajčat zakořenit taktéž ze stonku zaručí, že si houba vytvoří pěkný kořenový bal a nadzemní část bude silná. Oba postřiky jsou širokospektrální a účinkují rovněž na další choroby rajčat. Musíme je však regulérně polévat, přivazovat a vyštípávat boční výhony. Obvykle s prevencí začínáme dle průběhu počasí. Na trhu je široká nabídka těchto přípravků (Acrobat, Alliete, Ridomil, Kuprikol a příští), se zřetelem
Dlouhodobé skladování v chladném prostředí rajčatům nesvědčí.
Pěstování v plastových záhonech je řešením pro dvorky, terasy, balkony a podobně. Dostatek vzduchu a přístup slunce je podmínkou udržení dobrého zdravotního stavu rostlin. Jsou vyrobené bez chemie „z potravinářských surovin“, nejsou jenže určené k likvidaci plísní, a jako „přípravky určené ke zušlechtění zdravotního stavu rostlin s výrazným vedlejším účinkem zejména proti chorobám ze skupiny padlí“. Pro biozemědělství jsou vhodné přípravky Bioton a Bioan. Takový substrát je ideální pro klíčení semen a také pro následné přepichování vzešlých rostlinek. Musím semena koupit a tykvičky předpěstovat hromadně s okurkami. Pokud je počasí deštivé a vlhké je potřeba zahájit ošetření již dříve, tedy začátkem června, poté ošetřujeme v pravidelných intervalech. Deštivé (vlhké) počasí napomáhá rychlému šíření nemocí. Vlhké počasí rostlinkám, nýbrž a také plodům nesvědčí. Dlouhodobé skladování v chladném prostředí rajčatům nesvědčí. Réva ještě působí jako přirozené „stínění“ skleníku, proto se pod ní bude dobře dařit třeba rajčatům. Vykopu jamku, do ní hodím tak půl lopaty kompostu, lehce přehodím pěknou půdou a na ni napříč, hluboko položím sazenici rajčete. Nejznámější a nejčastěji se vyskytující chorobou u rajčete je plíseň rajčete (plesnivina bramborová). Tyčková rajčata – Nejčastěji pěstovaná odrůda.
Tyčková rajčata jsou vzrůstné rostliny, proto potřebují oporu – pěstují se obvykle na jeden hlavní výhon a dorůstají značné výšky. Keříčkové a zakrslé keříčkové rajčata – dorůstají podstatně do menší výšky než rajčata tyčková. Zakrslé odrůdy můžete s lehkostí pěstovat na balkónu, a také pod přístřešky, v pergolách, jak dekorativní doplněk. Pojďme si tedy ukázat, jak začít s pěstováním rajčat. Před samotným sázením rajčat na zahradu nebo truhlíků z fóliovníku je vhodné rajčata nejprve podpořit lignohumátem, určeným k namáčení kořenového systému rajčat před výsadbou. Rostlinky je vhodné ještě před samotnou výsadbou otužovat třeba větráním nebo je dáte pryč, avšak pouze pokud je teplota kolem 10-15°C ne nižší. Hlínu si připravím ještě před nástupem zimy. Substrát potom nepoužívám. Do kelímku přidám pouze hlínu ze zahrádky. Používám 3 složky – hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Následně uložím do rýhy kompost s hlínou. Kořenový bal pokládám buď svisle nebo naležato (v případě přerostlých sazenic), větší část stonku zahrnu hlínou. A jednotlivé semena pokládám (ručně nebo pinzetou) do řad tak, aby mezi nimi byla v obou směrech vzdálenost 1-1,5 cm.