Předpěstování Paprik V Toaletních Ruličkách
V dolní části stonku (asi do výšky prvních pěti listů) vyštípejte všechny postranní výhony a další výhony zaštípněte za prvním dokonce druhým listem. Řezat by se salátovka F1 měla nějak takhle: Když rostlina doroste asi 60 cm vysoko, odříznout listy asi do výšky 40 cm (však ponechávat kousky řapíků, kvůli vysýchání). Pokud první květy odtrhnete, keř zesílí a později bude vlastnit více kvalitních plodů. Nasazování a zrání plodů podpoří draslíkaté hnojivo. Když je klíček dlouhý asi patnáct ba i dvacet milimetrů a na jeho konci se objeví dva pravé, vyvinuté lístky, přepíchejte, například dlouhou pinzetou, rostlinky do samostatných nádobek. Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plíseň, odstraníme jí a poklop pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhko. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, hlína by tedy měla být ustavičně vlhká. Koření však hlouběji, takže jim nevadí, pokud substrát na povrchu proschne.
Je však důležité nenechávat plody přerůst – začnou totiž tvořit semena a ztratí svěží, plnou chuť a společně spotřebují nadměrné množství živin a tím omezí růst a zrání dalších plodů. S výsevem začínám nejprve v první půlce února, je možno však začít též pak (podle odrůdy). Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit ba i speciálně vyšlechtěné odrůdy „skleníkové“ révy. Vzhledem k tomu, že papriky tvoří poměrně hustou „korunu“, nebývá pod nimi příliš světla, tedy a ne příliš místa pro pěstování dalších plodin. Pěstují se v I. trati (řádně vyhnojeno hnojem, kompostem), potřebují pekáč, teplo a vodu. Teplo jim nevadí, nadto jsou chráněny před houbovými onemocněními z deštivého počasí. Ve skleníku má ideální teplotní i vlhkostní podmínky, hrozny dříve dozrávají a jsou chráněny před hmyzem a ptáky. Jak spojit
- Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
- Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
- Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 dokonce 1 cm
- Nezapomínám na pravidelné mulčování
- Přepichování papriky
- Kvalitní osivo je základ – stojí rovněž pár desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
- Fytoftorová hniloba
A zapamatujte si, že čím více tepla a světla sazeničkám paprik dopřejete, tím lépe vám budou rozkvétat. Za většího tepla a vlhka se můžeme setkat s plísní paprikovou. Je důležité zbavit ho všech zárodků plísní a hub. Nejjednodušší se může zdát aplikace substrátu (z hlediska kapitálový dostupnosti), který by měl být vždy sterilní (docílíme např. upečením v troubě při 200°C), zbaven škůdců, plísní a hub. Při výsevu semínka sejeme 0,3 cm hluboko do vlhkého substrátu a umístíme na teplém místě. Při jejich nákupu byste se měli spolehnout především na prověřené značky a pěstitele s tradicí. Nejlepších výsledků jsem dosahoval při předpěstování sazenic. Papriku na záhony nebo též do květináčů na balkon je lepší vysazovat z nyní předpěstovaných sazenic. S vyséváním semínek papriky a předpěstováním vlastních sazenic začněte v únoru a skončete do druhé třetiny toho samého měsíce. Za dva ba i tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování pryč. Sklízíme za 3 ba i 4 měsíce po výsadbě.
Všechny papriky skliďte ještě dřív, než udeří první mrazy.
Časově jsou papriky náročnější než rajčata – kdy sklízíme rajčata. Papriky obsahují víc vitaminu C než citron! Všechny papriky skliďte ještě dřív, než udeří první mrazy. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40-60 cm od sebe. Okurky mělce přísada (jejich kořeny sahají do hloubky zhruba 15-20 cm), nicméně rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Pod rajčaty proto můžete vysadit „drobnou“ zeleninu. Semenáčky salátů a kedluben rozsázejte po ploše mezi rajčaty tak, aby měly kolem sebe prostor o průměru přibližně 20 cm. Nařezávám tak, aby po zasunutí do sebe byly děložní lístky na sebe okolo kolmé (aby si nestínily). Ve stádiu semenáčků, kdy jsou pěkně vyvinuté děložní lístky a zřetelně se hned rýsuje základ prvního pravého listu, rostlinky přeopatrně vytáhnu z půdy a naříznu šikmými (asi 1 cm dlouhými) řezy proti sobě. Zvyšuje otužilost proti infekčním chorobám a únavě. Tykev totiž více roste a je odolnější proti chorobám, chladu, suchu.