Sázení A Pěstování Paprik #20

Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit potom 5 – 6 den od vysetí! Dejte pozor, aby měla vody dost, ne však velmi, jinak rostlinu a také přes drenážní vrstvu utopíte. S výsevem začínám nejpozději v první půlce února, lze však začít a také dříve (dle odrůdy). Na 1 m2 se zřetelem druhu můžete vysadit 2-5 rajčat. I u rajčat vyštípejte kromě 3-5 horních větviček všechny postranní výhony po celé délce stonku. Také výhony paprik by se měly zpravidla zaštipovat, a to přes celé léto – ve spodní třetině až polovině rostliny vyštípejte všechny výhony a výhony v horní části zaštípněte za 4-6 listem. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna strom papriky potřebuje asi 4 litry vody. Do velkého pytle umístěte dvě rostliny. Rohy pytle odstřihněte, nebude se v nich držet voda a přitom bude mít přebytečná voda kterou cestou vytékat. Nezapomeňte jim též do pakostnice udělat otvory, aby mohla přebytečná voda ze zálivky odtéct a substrát nezůstával přemokřený.

  1. Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
  2. Tabáková mozaika
  3. Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
  4. Semena okurek je nejlépe sít naplocho přímo do květníků
  5. Kvalitní osivo je základ – stojí ba i málo desítek korun (kontrolujte si počet semen)
  6. K růstu potřebují i dostatek světla, jinak jsou vytáhlé a bledé
  7. Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
  8. Krok: sazeničky musí držet dost místa a světla

, Sázení A Pěstování Paprik #20 Nejvhodnější pro klíčení semen jsou plastové pařníky s horním víkem a ventilačními otvory, kde jsou dokonalé podmínky pro bujení klíčku. Osobně jsem si oblíbil klasický výsev do substrátu pro vysetí a množení. Pěstování paprik (Capsicum annuum) je v našich oblastech o něco složitější než u rajčat. Zralé plody rajčat na rozdíl od okurek dále nepřirůstají a nemusí se tudíž občas otrhávat. Plody dorůstají délky 4 ba i 6 cm a mají nepravidelný tvar. Nedostatek vláhy způsobuje nedostatečně vyvinuté, malé plody a zasychání jejich špiček. Chilli papričky (feferonky) – malé papričky se silnou vůní a pálivou chutí. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku. Chilli je považováno za afrodisiakum. Do 20-ti dní maximálně vám vzejdou vždy všechna zasetá semínka chilli papriček. Semínka ze zralých papriček, správně nasušená a pečlivě přebraná mají vysokou klíčivost – mezi 80 – 90%, která může být při dodržování optimálních podmínek pro uskladnění semen a nemnoho let.

Místo víka můžeme upotřebit rovněž děrovanou fólii.

Povrch zvlhčím rozprašovačem a semena zakryji vrstvou substrátu tloušťky 0,3 dokonce 0,5 mm a zas jej zvlhčím. Důležitou podmínkou je dosažení teploty nad 25°C v prostředí, kde semena necháváme naklíčit. Optimální teplota pro klíčení semen paprik je kolem 25°C. Této teploty v běžných místnostech nedosáhnete. Pro výsevy využívám substrátu pro vysetí a množení. Pro dobrou násadu a vývoj plodů potřebují hnojit hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Pokud první květy odtrhnete, bylina zesílí a dříve bude mít více kvalitních plodů. Papriky sbírejte tak, jak dozrávají, podpoříte tím tvorbu nových plodů. Nasazení prvních květů mladou papriku vyčerpává, neboť energii věnuje právě květům a následně tvorbě plodů. Na dno dostatečně velké nádoby, ve které budete papriku pěstovat, dejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo polystyrenu, přes kterou bude odtékat přebytečná voda. Vyberte jim místo slunečné a vzdušné. Místo víka můžeme upotřebit rovněž děrovanou fólii. Za většího tepla a vlhka se můžeme setkat s plísní paprikovou. Nejjednodušší se může zdát využití substrátu (z hlediska peněžní dostupnosti), který by měl být vždy sterilní (docílíme např. upečením v troubě při 200°C), zbaven škůdců, plísní a hub.

Při větším množství je vhodné papriky zavařit do sladkokyselého nálevu. Při jejich nákupu byste se měli spolehnout především na prověřené značky a pěstitele s tradicí. Má příznivé účinky na zažívání, avšak při větším množství působí dráždivě. Udržujte v teple při teplotě okolo osmadvaceti stupňů Celsia a povrch bude občas a dostatečně růst. Pokud budete držet pocit, že se jejich růst zpomaluje, přihnojte je. Klíčení dá se urychlit tak, že osivo namočíte na jeden den před výsevem do vlažné vody. U rašelinových tablet JIFFY je výhodou sterilita a přesazení celého média s rostlinkou (bez porušení kořenů) rovnou do květníku. Rostliny, které plesniví nebo se opožďují v růstu, bez milosti vyřaďte. Dále tu nesmí chybět název a adresa firmy, druh a odrůda rostliny, počet semen nebo u drobnějších jejich váha. Papriky jsou tropické dokonce subtropické rostliny, které vyžadují vysokou relativní humidita vzduchu 70-75% a teploty nad 21°C. Nejlépe se jí daří ve vinařské oblasti v Čechách a na Moravě.

Za dva až tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování ven.

Každý den kontrolujeme povrch substrátu a v případě, že se objeví na povrchu plíseň, odstraníme jí a víko pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhkost. Když je klíček dlouhý asi patnáct až dvacet milimetrů a na jeho konci se objeví dva pravé, vyvinuté lístky, přepíchejte, třeba dlouhou pinzetou, rostlinky do samostatných nádobek. Sazenice papriky se lépe ujmou a budou odolnější, pokud je začnete otužovat, když teplota venku vystoupí nad 10 °C. Teplota by rozhodně neměla klesnout pod dvaadvacet stupňů. Časově jsou papriky náročnější než rajčata – kdy sklízíme rajčata. Papriky obsahují víc vitaminu C než citron! Za dva až tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování ven. Jakkoli si a nějakou odrůdu či firmu oblíbíte, nikdy semena nenakupujte do zásoby na další roky. Ze zkušenosti vím, že také v chladnějších pokojích (kolem 21°C) semena vzklíčí. Semenáčky salátů a kedluben rozsázejte po ploše mezi rajčaty tak, aby měly kolem sebe prostor o průměru zhruba 20 cm. Semenáčky přepíchám do kelímků od jogurtu (s propíchnutým dnem) nebo do květináčů o průměru 6-10 cm.