Na Pěstování Okurek Se Zaměřuje Skoro Každý český Zahrádkář
Nakládačky sázejte tak, aby za sebou v řadě měly 30 cm mezery a mezi jednotlivými řadami okurek musí být minimálně 90 cm. Základem úspěšného pěstování okurek na sítích je jejich vyštipování. Základem VERTIKO systému je vybudování dokonalé opěrné konstrukce pro rostliny. Pro zdárné vzejití je třeba dostatek světla (na okně), noční teplota má být nižší než denní (15-18 °C), aby se rostliny „nevytahovaly“. Okurky napadají mšice, molice nebo svilušky (ty poznáte tak, že se na listech objeví mozaikovité skvrny). Přenášejí škůdci jako např. mšice, nebo molice. Co se škůdci ve skleníku? Nevyhnou se ani boji se škůdci. Rostliny jsou odolné vůči řadě ochuravění cladosporia, mouky, prasečí nosporózy, bakteriózy. Rostliny jsou odolné proti celé řadě ochuravění a olivového místě, padlí a bakterióza peronosporosis. Rostliny ve fázi šesti listů zaštipujeme za pátým listem a pozdě rovněž postranní výhony za nasazenými plody. Zálivka musí být pravidelná, nejlépe ráno ke kořenům, abychom zabránili pokropení listů. Při sběru dáváme pozor, abychom okurkové sazenice nepotrhali a výhony nepoškodili. Na stejném záhoně můžeme pěstovat okurky nejpozději po dvou letech, abychom nepodporovali šíření chorob a škůdců. Pěstování okurky na mříži a šíření.
- Coreopsis verticillata Moonbeam – krásnoočko přeslenité
- Veronica Younique Baby White – rozrazil klasnatý
- 300 ml šťávy z rybízu • 1 l vody • 2 st. l. sůl • 1 art. l. cukru
- Sklizňové stadium je delší
- Chyby při sklízení
- Odolnost vzhledem k čemu nemocem a vnějším nepříznivým podmínkám
- Doba trvání plodu
- 2012 21:20 | Nahlásit
Dnes si představíme specialitu a tou je pěstování okurek na hnoji. U okurek je nezbytná včasná chemická ochrana, postřiky však nepoužíváme více jak 3x za sezónu, a nikdy ne těsně před sklizní. Až se děložní listy plně rozvinou, přesaďte rostlinu do kelímku (průměr 6 cm). Listy musí být na noc suché, a proto je odpolední zálivka docela nevhodná a zaléváme pouze jitro. Rozhodně ano, zvláště ve skleníku, pokud ovšem máme čas na navádění rostlinek na provázky nebo síť a máme-li možnost zálivky. Nová královna „baby“ okurek Někteří potom mají vyseto, však pro většinu těch, kteří časují výsadbu sazenic okurek salátovek k rychlení do skleníku či fóliovníku na konec dubna, optimální čas pro vysévání teprve přichází. Rozhodně ano. Polním typům okurek to nijak nevadí a je to zase ochrana proti plísni – listy lépe a rychleji osychají. Pokud máte pak jisté zkušenosti s tímto způsobem, jistě napište do diskuze pod článkem. Za výstavbou skleníků stojí zlínská technologická třída NWT, která je největším stavitelem produkčních skleníků v ČR a s jejich výstavbou a provozem má několikaleté zkušenosti nejen u nás, na druhé straně dokonce na Slovensku.
Okurky se umyjí a uchovávají se pár hodin v studené vodě, mnohokrát se voda mění. Geneticky nehořké hruboostné nakládačky jsou třeba Jitka F1 a Lada F1. Můžete podobně využít méně populární odrůdy a hybridy slanou povlaků, Khabar, Paris okurka, Jolly Fellows, německé, Liliput, Courage F1, F1 Slavík a další. Některým se však nepodaří získat takovou úrodu, jak by si představovali. Svědčí jim vertikální pěstování, kdy se pnou po síti. Snahou je pro lidi z okolí napříč sociálními vrstvami vytvořit interesantní prostor, který jim dá možnost oddávat se činnostem, pro něž se ve městě mnoho příležitostí nenajde. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Ať už si z nich připravíte občerstvující letní salát nebo si je zavaříte na zimu, jsou moment, kdy prostě přijdou vhod. Začal sypat rozemletý hnůj s přidanými hnojivy na hromady a do nich sázel okurky. Co se týká hnojení je vhodný slepičí výkal, chlévský hnůj nebo kompost. Co se týká vysévání rovnou na záhon, támhle začínáme v půlce května, kde pak nehrozí přízemní mrazíky. Výsev provádíme od poloviny dubna do poloviny května, samotné předpěstování rostlin se provádí tři až čtyři týdny před požadovaným termínem výsadby.
Vyséváme je od poloviny dubna do poloviny května, vysazujeme v druhé polovině května. Výsev je možno provádět hned od poloviny dubna. Časnější výsev – předpěstování v truhlíkách – můžete realizovat nyní v polovině dubna. Výsev provádějte v polovině dubna do výživného substrátu umístěného do kelímku zhruba 8cm. Zaléváme jen mírně, jelikož přemokření semenům hodně nesvědčí a mohly by zajít. Přemokření semenům a také ne mladým sazeničkám moc nesvědčí, mohly by snadno zhynout. Okurky potřebují také oporu, po které by se mohly pnout – může být horizontální, nebo také vertikální. Typicky skleníkové hadovky taktéž kratší typy totiž potřebují opravdu skleníkové podmínky, především teplotu půdy nejméně 15-18 °C, a toho bez půdního topeni nebo silné vrstvy hnoje nejde dosáhnout . Pro svůj růst potřebují rostlinky dostatek světla a pravidelné snižování noční teploty. Pokud zjistíme, že kořínky začaly hnědnout, je třeba rostlinky ihned (ne ba i třeba za 3 dny!) vysadit, nebo je když ne jinak přesadit do většího kelímku. Kořínky se nesmí přetrhnout, proto by hlína neměla být mokrá, neboť se sazenice vyklápějí přímo z těch plastových kelímků.