Pěstování Rajčat Ze Semínek
Semena nízkoprůstojných odrůd pěstovaných ve sklenících sejí v ranních polovinách dubna. Na záhon se rajčata přesazují po 20. květnu, ledvaže pomine ohrožení ranních mrazíků. Značně důležité je dokonce umístění na slunné místo, jelikož rajčata potřebují velké množství slunečního světla. Výsadba rajčat probíhá na konci zimy – ideálním obdobím je zhruba konec února nebo potom celý měsíc březen. Zjistěte, jak často se sázení rajčat na okenních parapentech, můžete získat silné keře. Rajčata jsou tak populární, že jejich pěstování se neubrání ani lidé v bytě. Druh White wonder je světle žlutá ba i bílá, Green Zebra či Savan Bali je zeleno-žebrovaná, Koričnevaja sliva nebo Kumato jsou hnědá, Minigold nebo Auriga mají krásnou zlatavou barvu. Chutí překvapí odrůdy Persimon či Valencia. Obě mají oranžovou barvu, Persimon připomíná chutí a texturou hurmikaki nebo meruňky, Valencia zas mango. Chilli papričky (feferonky) – malé papričky se silnou vůní a pálivou chutí. Pro správný růst malé rostlinky rajčete je zapotřebí dostatečná vláha, sluneční paprsky a teplo. Nejlépe bude rostlinka růst za oknem na jižní straně, kde jsou sluneční paprsky takřka po celý den.
- Předčasně, doba zrání je od 105 do 110 dnů
- Výsadba rajčat do nádob
- Rajčata, která budou v dubnu 13, 14, 15, 18 února 2016 přemístěna do skleníku
- Nezapomínám na pravidelné mulčování
- Rajčata velmi dobře snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
V ojedinělých případech se dají oddělat listy a vedlejší stonky taktéž tady, nýbrž to jen pokud je rostlinka slabá a z pohledu na ni víte, že by více vedlejších stonků nezvládla. Jakmile rostlinka vykoukne pryč, můžeme ji zalívat klasickým způsobem buď kdokoli den nebo obden, záleží na vlhkosti v místě stanoviště. U pytle se ustřihne jeden okraj, aby přebytečná voda mohla odtéct pryč, avšak jinak není pěstování nijak složité. Mají příležitost a všechny podmínky pro pěstování sazenic všech zahradních plodin, mimo rajčat. Tato rajčata je vhodné pěstovat v nádobách na balkónech a terasách. Nejméně problémů mívají pěstitelé, kteří pěstují rostliny pod střechou v nádobách nebo ve skleníku a dbají na správnou péči. Aby však keříky byly silné a nesly zdravou úrodu, potřebují naši péči. K pravidelné péči o rajčata patří podobně jejich vyvazování k tyčkám a vylamování přebytečných výhonů, vyrážejících z paždí listů. Rajčata po vysazení vydatně zalijte. Rostliny není nutné sázet velice hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 10 cm, ježto v době výsadby je ještě zem nevyhřátá a studená. Především zelená paprika má vysoký obsah vitamínu C (dokonce několikanásobný oproti citrónu) a obsahuje ano i značné množství karotenu.
Kříženecký odrůdy se označují jako „F1“.
Ve skutečnosti hybridní odrůdy rajčat mají mnoho výhod oproti volně opylovaným odrůdám. K tyčkovým odrůdám rajčat patří třeba: Bejbino F1, Perun F1, Start F1 nebo Toro F1. Ke keříčkovým odrůdám rajčat patří například: Cherrola, Gold Krone, Minigold, Tumbling Tom nebo Vilma. Velice měkké a přezrálé plody rajčat ponoříme na 10 minut do vody s několika kostkami ledu. Jsou ponechány pouze dvěma způsoby: před výsadbou si mohou koupit potom připravené sazenice nebo na jaře je mohou pěstovat v bytě. Rajčata jsou náročná na půdu, neboť pro správný a spokojený růst vyžadují záhřevnou půdu, která bude bohatá na živiny. Kříženecký odrůdy se označují jako „F1“. Nevyvážená strava, silné slunce a vysoké teploty jsou příčinou zelených prstenců na vrchní části plodů a zavinování listů nebo zhnědnutí a utužení slupky. Pro snadné odstranění slupky rajče opatrně na slupce nařízneme, přelijeme vroucí a následně studenou vodou.
Vaše rajče snad bojuje s plísňovým onemocněním. Rajčata patří mezi jednu z nejoblíbenějších plodin. Rajčata však taktéž patří k častým potravinovým alergenům, takže alergici pozor! Pro to, abyste měli chutná a aromatická rajčata je však nutné zajistit jim slunné stanoviště, kompost, půdní kryt, vydatnou zálivku a doplňkové hnojení. Během chladných nocí však rostliny chraňte fólií nebo skleněnou tabulí. Při chladných a deštivých dnech je vhodné rajčata odkrýt ochrannou fólií na lehké konstrukci. V horkých dnech zalévejte všichni den, v chladných stačí jednou za 2 – 3 dny. Pěstování rajčat není nic extra složitého, při základních znalostech na jejich požadavky to zvládne kdokoli a bude následně plně potěšený nad úrodou. Kromě žloutnutí listů, které souvisí s nedostatečnou zálivkou, a kroucení listů, které souvisí naopak s nadměrnou zálivkou, existují též jiné choroby na které je třeba se připravit. Je to díky tomu, že laicky řečeno, bylina z půdy vyčerpá (pro svůj druh) typické látky, následně je půda vhodná pro jiné plodiny. Vhodná je kapková zálivka. Zálivka by proto měla být přiměřená počasí a pravidelná, odstátou vodou s teplotou podobnou půdě.