Papriky Výsev A Pěstování
Takhle vysazená rajčata do nádob umisťujeme na vhodné slunné stanoviště, od poloviny května, kdy nyní nehrozí mrazíky. Je tomu tak zvláště kvůli tomu, že v tomto perioda již v podstatě nehrozí přízemní mrazíky. Vyžaduje teplo od klíčení přes pěstování až po etapa sklizně. 6-8 týdnů před posledními mrazy. Před samotným sázením rajčat na zahradu nebo truhlíků z fóliovníku je vhodné rajčata nejprve podpořit lignohumátem, určeným k namáčení kořenového systému rajčat před výsadbou. Doporučuje rostlinky najednou otužovat, tak aby si zvykli na nové prostředí a rozdíl teplot – třeba pouze na par hodin denně. Světlo je důležitým faktorem k tomu, aby nám rostlinky pěkně rostly. Zakrslé odrůdy můžete s lehkostí pěstovat na balkónu, nýbrž ano i pod přístřešky, v pergolách, jak dekorativní doplněk. Díky brzkému výsevu pak sklízíme první úrodu teď ke konci dubna. Záhon je možno odkrýt jakož i bílou netkanou fólií a chránit je tak před nočním chladem. Třešně v zahradě Třešně mají lahodnou chuť a jsou jedním z prvních plodů léta. Dej si tedy záležet na tom, aby byly rostliny pravidelně přivazovány. V opačném případě musíme brát na zřetel možnost příchodu pozdních mrazíků a chránit vysazené rostlinky rajčat.
Papričky tam budou držet více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak podřadný výnos.
Během této počátečních fázích růstu mohou být rostlinky obzvláště náchylné k škodlivému hmyzu jakou jsou dejme tomu mšice. První léto jsou nákladem cena za sadbovače a substrát, potom už jen za substrát a trocha svého času. Papričky tam budou držet více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak podřadný výnos. Rostlinky tak budou silnější, a zajistíte si tím kvalitnější výnosy. Pokud jenže této plodině zajistíte dostatek vody, kterou potřebuje, můžete ji pěstovat a také na vysloveně lehkých a písčitých půdách. Není totiž porézní, těžko se zpracovává, však zvláště na sebe váže velké množství vody, čímž podporuje rychlé napadání rostlin houbovými chorobami. Každé semínko by mělo kolem sebe držet ucházející prostor, když ne jinak 1 cm. Dobře na sebe váže živiny a nevysychá tak rychle jako lehká písčitá půda. Občas je nevyhnutelné dbát o pravidelnou zálivku, půda nikdy nesmí nadobro vyschnout. Půda je po této zelenině ve málo dobrém stavu, takže do ní lze vysazovat rajčata, papriky a vysévat okurky.
Já si okurky nakladačky a salátovky předpěstovávám v obci v kelímcích po 1 kuse. Já už papriky nepěstuji, neoplatí se to. V době, kdy zahrádkáři sejí semena přímo na záhon já už vysazuji sazenice. Sazenice je proto potřeba uhájit postřikem. Potom do jamky vložte tři semena papriky. Tímto přípravkem ošetřujeme porost při kvetení a později opakujeme každé tři týdny, nebo častěji při vysokých teplotách. Než se rozhodnete pro zasazení malých rostlinek, pokryjete tři dny předem záhon pro výsadbu černou mulčovací fólií. Na těžších půdách a při mulčování černou netkanou textilií poškozuje přemokření rostliny výrazněji než nedostatek vláhy. Semínka pravidelně kontrolujte. Tato technika zajistí, že semínka mají dostatek vláhy také tepla a urychlí tak proces klíčení. Nejvíce vláhy potřebuje rostlinka papriky v době, kdy se začínají tvořit plody. V době, kdy se začnou objevovat děložní lístky, je třeba zajistit mladým paprikám stejně dostatek světla, asi 6-8 hodin denně.
- Přepichování papriky
- Krok: semínka sejte do hlouby 0,5 až 1 cm
- Fytoftorová hniloba
- V listopadu načež ze skleníku odstraníme veškerou vegetaci
- Krok: sazeničky musí mít dost místa a světla
- Jak pěstovat papriku na záhonku
- Tabáková mozaika
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
Aby se nadmíru nerozrostli do šířky na úkor jakostní úrody a aby se jim dostávalo dostatečné množství světla, je třeba zaštipovat. A jednotlivé semena pokládám (ručně nebo pinzetou) do řad tak, aby mezi nimi byla v obou směrech vzdálenost 1-1,5 cm. Když se objeví děložní lístky, začněte substrát opatrně zavlažovat přímo vodou, na druhé straně tak, aby se voda nedostala na listy. Zhruba po týdnu začněte přihnojovat startovacím hnojivem. Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Rajčata hnojíme speciálním tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu 1x týdně. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme zejména na začátku růstu rostlin, jak jen začnou rostliny kvést, můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. U mladých rostlin, které jsme zrovna přesadili do nádoby a začínají nám kvést, je dobré první květy záměrně zaštípnout, jelikož jinak by nám takto malá paprika zbytečně vytvářela plody a vysilovala by se. V nádobě s výsevem musí být dostatečné vlhko a teplo, což zajistí též přikrytí nádoby fólií.
Na jednu rostlinku se počítá 40-60 cm čtverečních, což odpovídá sponu 8 x 5 až 8 x 8 cm. Rané odrůdy vyséváme již v půlce února do předem připraveného/koupeného substrátu. Záleží jmenovitě na samotné vzrůstnosti odrůdy. Skleník se vyplatí vybavit automatickým otvíračem oken, který pracuje na principu roztažnosti látek a zajistí dostatečné větrání. Skleník je z pohledu pěstování značně specifičtější než zahrádka. Je dobře si dát zprávu
Pokud jste tento článek milovali a také byste chtěli získat více informací o – Zahradní deník zahradnidenik.cz › 2019/03/18 › planujete-pestovani-a-vysev-paprik navštivte naše vlastní webové stránky.