Pěstování Ve Skleníku :
Nastřihněte ji na 4 místech, aby byly mezery mezi střihy stejné. Kvůli vysokým nárokům na živiny se proto u paprik nedoporučuje provádět výsadbu na stejné místo až po dobu 5 let! Pokud jste se však pro pěstování rozhodli dokonce předtím (květen, červen) a chcete když ne jinak pár papriček vypěstovat, dá se to. Zahrnuje původní divoké „kultivary“, což jsou 1-3 m vysoké keře dožívající se 35-50 let. Tento druh je v poslední době málo populární, proto zahrnuje opravdu ty nejpálivější odrůdy. Nemá cenu semínka šetřit, ježto ledva papriky dozrají, budete mít desítky vlastních semen. U tyčkových rajčat to naneštěstí není možné z důvodu jejich výšky. Nejdůležitější je při pěstování rajčat ve fóliovníku správná teplota, která nesmí klesnout pod 16°C nebo naopak stoupnout nad 27°C. Rostlinám se potom nedaří a v důsledku toho neplodí tak, jak bychom si představovali. Volná půda na záhonech, jenže a truhlíky se už nemůžou rajčat a paprik dočkat! S plastovými truhlíky se totiž velmi dobře manipuluje a jsou lehké. Není podstatné, zda zvolíme hliněné květináče nebo plastové truhlíky. Pomalu zalijte. Umístěte v plastové dóze na slunné a teplé místo. Okurky poměrně rychle a bujně přirůstají a je nutné je asi jednou za týden zaštipovat, aby místo plodů nevytvářely plané výhony.
Podívejme se tedy na to, jak by měly vysévání paprik a jejich následné pěstování vypadat. Přesazovat sazeničky je vhodné už od poloviny května. Později paprikové sazeničky přepichujeme do bedničky asi 5 x 5cm od sebe, aby vyrostly větší a teplotu udržujeme už pouze kolem 20 stupňů. Teplotu udržujeme kolem 25 až 30 stupňů. Ještě o něco náročnější jsou papriky, které pro svůj vysévání vyžadují teploty dokonce kolem 30°C. Podobně jsou na tom též salátové okurky. Někdo přesazuje přímo do rašelinových květináčků. Semínka můžete vysít do mnoha nádob či rašelinových tablet (jiffů). Pokud chceme vysadit všechna semena, sázíme je do plat, tablet nebo Rockwoolu po jednom. V případě výsevu do rašelinových tablet (JIFFY), kde často dáváme po jednom semínku, je času na přesazení dost. Dokud však nespotřebuje veškeré živiny uložené v semínku, bude ustavičně žít. Někdy se stane, že se část lístků, která je v semínku, odtrhne.
- Semena paprik vysévám do květináče koncem února, rajčata začátkem března
- Fytoftorová hniloba
- Pravidelně zalévám, aby nedocházelo k opadávání listů
- Krok: sazeničky musí vlastnit dost místa a světla
- Alternariová skvrnitost
Když a chceme pěstovat například na jižním okně a bez světel, sázíme později, když má slunce vyšší intenzitu a svítí delší část dne. Bez něj se vytáhnou a budou připomínat spíše řeřichu. Naopak se tam často setkáme a také se úplně sladkými kultivary (u paprik se termín sladká paprika používá pro odrůdy, které jsou zcela bez palu). Šlechtěné mohutné kultivary se řadí pod Capsicum annuum bod varu. Nejčastěji se setkáme z 5 domestikovanými druhy, kterými jsou Capsicum annuum, C. baccatum, C. chinense, C. fritescens a C. pubescens. Naopak druh Annuum klíčí průměrně 5 dní, papriky rostou hodně rychle a brzy nasazují poupata. Odrůdy tohoto druhu rostou ve formě středních kompaktních keříků se stovkami plodů, většinou menších rozměrů. Plody tohoto druhu najdou své uplatnění zejména při syrovém pojídání a přípravě pikantních zeleninových salátů nebo aromatického koření. V syrovém stavu obsahuje víc vitaminu C než citrony a je bohatá na vitaminy skupiny B. Významným prvkem v paprice je kapsicidin s antibiotickými účinky. Proto to nepřehánějme – mějte vždy na zápisky, že papriky pocházejí z přírody, ne z laboratoře, a tady vždy funguje třeba noční růst^5 teplot, změna klimatu atd. No a papriky tam nepřetržitě rostou lépe, než v květináči.
Papriky dejte do závětří terasy nebo parapetu dostatkem slunečních paprsků.
Ideální teplota pto klíčení se uvádí 26 °C. Pro klíčení není třeba světlo. Po vzejití a přepichování je optimální teplota 14-21 °C, v noci naopak nízká, okolo 6-8 °C. Teploty doporučujeme od výsevu do vzejití 20-24 °C, v noci je dostačující teplota 14-16 °C. Optimální teplota je v rozmezí 25-30°C s malým kolísáním. Konkrétně se jedná o následky kolísání teplot nebo pravidelného vysychání a zalévání půdy. Tip: Aby nedocházelo ke zbytečnému vysychání kořenů, zkus je pokrýt mulčem, můžeš tak hezky využít posečené trávy! Tip: Pokud si s hnojením lámeš hlavu, vyzkoušej hnojiva určená přímo pro rajčata a papriky, se kterými to rozhodně nepohnojíš! Tip: Papriky a rajčata jsou poměrně vybíravé, nejen že urgují za dostatek slunečních paprsků, avšak i potřebují jakostní půdní prostředí. Papriky dejte do závětří terasy nebo parapetu dostatkem slunečních paprsků. Obě plodové zeleniny potřebují dostatečný přísun slunečních paprsků, holt světlo a teplo jim dělá dobře!