Sázení Semínek Rajčat Hlouběji?
Pozná se podle charakteristických hnědých skvrn na listech, stoncích jakož i plodech. Na listech, stoncích jakož i plodech se objevují šedé skvrny šířící se rychle po celé rostlině. Pokud rostlinu neošetříme zavčas, rychle se rozšíří po celé rostlině a napadené rostliny postupně hynou, též plody jsou poškozeny. Největší množství živin rostliny vyžadují při vývinu plodů. A jednotlivé druhy zeleniny jsou jako kosmonauté, kteří v tomto uzavřeném prostoru musí společně žít. Pozor, při tomto způsobu pěstování v omezeném prostoru se z půdy často rychle vyčerpá kalcium a plody potom trpí suchými hnědými skvrnami proti stopce (suchá skvrnitost z nedostatku vápníku). Proto doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti mšicím, a a proti houbovým chorobám užít přípravek Agro NATURA Symfonie 3 v 1. Jedná se o přípravek, který se díky rozprašovači nadmíru snadno aplikuje, má preventivní preventivní, protipožerový a spolu hnojivý výsledek. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin.
- Rajčata potřebují vodu, proto je zalévejte kdekdo den, ideálně kvečeru
- Ještě jednou zalijte ke kořenům
- Zelená rajčata rychleji dozrají, když k nim přibalíme do papírového sáčku jablko
- Postup sázení rajčat
- V Uralu a na jižní Sibiři se sadby pro skleníky vysazují koncem února – začátkem března
- Předčasně, doba zrání je od 105 do 110 dnů
- Rajčata špatně snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě
- Tyčkové odrůdy
I papriky jsou náročné na výživu.
A plně vyvinutý plod dokonce brzdí další plody v růstu! KRISTALON Plod a květ (pro epocha kveteni a tvorby plodů). Hodně důležitá je pravidelná závlaha a dostačující přísun živin od začátku tvorby plodů. Jak v době růstu, tak tvorby a zrání plodů jsou okurky náročné na výživu, proto je jednou týdně hnojíme hnojivy pro plodovou zeleninu s vyšším obsahem dusíku. I papriky jsou náročné na výživu. Celer má stejné nároky na výživu a podle pravidel permakultury oběma plodinám „spolužití“ na jednom záhonu málo prospívá. Pokud se s tímto problémem přesto setkáte, je možné rostliny ošetřit přípravky pro výživu vápníkem, jako je např. přípravek InCa. Rostliny napadené těmito chorobami je lépe spálit, nedávejte je na druhé straně v žádném případě do kompostu. Předpěstované sazenice rajčat, které kupujete, jsou pěstovány při vyšších teplotách, a okamžitá výsadba na vnitřní záhon je pro ně šokem. Při výsadbě nezapomeneme vysypat dno nádoby drenážní vrstvou, která poslouží k lepšímu odvodu přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu. Pamatujte na to při výběru odrůd.
Vzhledem k vysoké vrstvě zeminy a možnosti vyvázání rostlin, jsou záhony vhodné pro pěstování klasických tyčkových odrůd. Naopak u tyčkových odrůd musíme věnovat péči vyvazování hlavního výhonu k opoře a důslednému vylamování bočních výhonů vyrůstajících v úžlabí listů. Aby se jim dobře dařilo a skleník jako část bezproblémově fungoval, musí každá houba růst na vhodném místě a držet zajištěnu „osobní“ péči. Musí držet oporu v podobě dřevěných tyčí nebo ocelových spirál. Nicméně musí se to udělat opatrně, mnohem pohodlnější a jistější bude koupit tzv. klipsy – širší kolíčky, které mají větší vykrojení pro tlustší stonek tykve. Asi po deseti dnech (to už jsou rostlinky srostlé – okurkce zase roste list) se odřízne vrchol tykve. V tom případě vysévání (do truhlíku ba i s půdou nebo list. Postup, který používám pro vysetí semen rajčat – Do menšího truhlíku nebo plastové kulaté/hranaté misky nasypu jakostní substrát pro množení. Výsev do truhlíku provádíme v únoru.
Výsadbu keříčkových rajčat na stanoviště provádíme po 15. květnu. U keříčkových rajčat je třeba se zaštipování vyvarovat, ježto je vcelku zbytečné, protože postranní výhonky nejsou dokonce tolik silné. Výhony teď tak bujně nerostou a zaštipování nemusí být tak časté. Okurky poměrně rychle a bujně přirůstají a je nutné je asi jednou za týden zaštipovat, aby místo plodů nevytvářely plané výhony. Keříčková a převislí rajčata není nutné vyvazovat a ne vyštipovat. Všeobecně platí, že rajčata jsou poměrně náročná na výživu, proto je nutné půdu před výsadbou pohnojit. Každá bylina má své požadavky na prostor, vláhu, výživu, osvětlení či vlhko vzduchu a jeho pohyb. Můžete jim támhle nádavkem udržovat vyšší vlhko substrátu a tím, že budete větrat pouze přední část skleníku, budou držet též vyšší teplotu a vlhko vzduchu. Nemáte-li sazenice pěstované v sadbovačích, pak počítejte s tím, že se budou hůře ujímat a déle jim potrvá, než zakoření. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, půda by tedy měla být pořád vlhká. Na jeho nedostatek rajčata reagují tak, že se listy stáčejí a jsou světlé. A. Nedostatek má obvyklé projevy nedostatku antioxidantů, zvyšuje se riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu. Pěstování na parapetu má dokonce jednu nevýhodu v přerůstání sazeníc – nedostatek světla (sazenice šplhají za světlem) a velmi tepla.
Dostatek světla je podmínkou pro vyzrávání plodů. Řešením je přenést sazenice do chladnější místnosti s větším množstvím světla (např. prosklenné zádveří). Následně vyhloubím jamky (někdy je vhodné je prolít vodou, pokud je hlína málo suchá) a vkládám do nich sazenice (po jednom nebo dvou kusech). Nebojte se zasadit je hlouběji (klidně rovněž jednu třetinu). Dříve jsem si jednu nebo dvě naroubované okurky koupil, když jich na druhé straně chci víc, roubuji sám. Někdy je problém se dostat přes posečenou trávu (zejména když používám tyčky bez špiček). Plody sklízíme, když jsou dostatečně velké a zralé (mají červenou barvu). Je však důležité nenechávat plody přerůst – začnou totiž tvořit semena a ztratí svěží, plnou chuť a postupně spotřebují nadměrné množství živin a tím omezí růst a zrání dalších plodů. A urychlí se tím úroda okurek. Avšak tento způsob pěstování rajčat nedoporučuji, protože jsou rostlinky náchylnější k plísním a rajčata poté dozrávají. Většinou nepotřebují oporu, avšak v některých případech je výhodou. V některých teplejších oblastech (jižní Moravy) je možné vysévat semena přímo na stanoviště. V některých letech napadá porosty rajčat plíseň bramborová, snad nejobávanější onemocnění rajčat. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě rajčat doporučujeme využitkovat také formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality souhrn. Předpokládám, že také Vy máte chuť přijít na to, jak vypěstovat krásná a podřadný rajčátka. Jde o to, aby místo nevysychalo.