A Kdy Rajčata Sázet?
Protože v zimních měsících je světla méně, než na jaře a v létě, přílišná teplota by způsobila budoucí vytahování se rostlinek a tenké křehké stonky. Při nedostatku světla jsou rostlinky papriček protáhlé a mají slabé stonky. Přinejmenším jednou týdně rostlinky přihnojte listovými hnojivy. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme osévat již koncem února. Při předjarní přípravě skleníku pro pěstování teplomilné zeleniny můžeme půdu zrýt a rozmnožit ji o důležité prvky, jako jsou dusík, fosfor, draslík a další. Uplatnění najdou ve vaší kuchyni – při nakládání zeleniny, při přípravě ostrých jídel. Jsou zeleniny, které rostou samy. Pokud si nechcete koupit
Nakonec zalijte. Ze začátku dejte truhlíky do stínu, aby rostlinky mohly lépe zakořenit. Při přepichování sázecím kolíčkem do zeminy připravte jamky, rostlinky paprik zapusťte až po děložní lístky a zeminu přimáčkněte. Mít úspěch jim bude na tom místě, kde předtím rostly luštěniny, dýně, kořenová zelenina kukuřice. Ano, též paprika patří tak jako rajčata, brambory, dýně, kukuřice či fazole mezi zeleniny Nového Světa. A načež vše z domova přemístím do skleníku či pařníku. To už dělám na zahradě v pařníku. To vše dělám doma za oknem. Tyto papričky je proto vhodné pěstovat spíše ve skleníku – za oknem – nebo předpěstovat v bytě tak, abyste využili celou možnou pěstitelskou sezonu. Pokud máte sadbu, kterou jste pěstovali za oknem vašeho bytu opravdu hodně vytáhlou, můžete spodní listy otrhat a rostlinu nasadit na ležato, přičemž pouze vrchol opatrně ohneme a alespoň 3 listy ponecháme nad povrchem substrátu, zbývající stonek zahrneme zeminou. Nemáme-li dostatek tohoto materiálu, jako náhradu využijeme klasický sadařský substrát, přičemž na skleník o velikosti 2×3 m stačí jeden ba i dva pytle o obsahu 50 l. Semínka regulérně kontrolujte. Tato metoda zajistí, že semínka mají dostatek vláhy a tepla a urychlí tak proces klíčení.
- Kvalitní osivo je základ – stojí jakož i trochu desítek korun (kontrolujte si počet semen)
- Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy
- Tabáková mozaika
- Přesazování papriky a výsadba papriky na záhon či do skleníku
- Dodržet konstantní teplotu – nevhodné je umístění na radiátoru nebo parapetu
- Fytoftorová hniloba
Spojené rostliny se ještě přeopatrněji vysadí do nějakého květináče a nechají se někde na teplejším a vlhčím místě. A dosáhneme delší doby vegetace rostliny. Předpokládám, že a Vy máte chuť přijít na to, jak vypěstovat krásná a kvalitní rajčátka. Pro vysévání substrát A, pro dopěstování substrát B. Nic jiného do substrátu nepřidávám. Papriku úspěšně vypěstujete taktéž na balkoně v květináči nebo v pytli od substrátu. Zkušení pěstitelé už vědí, že semena není dobré osévat do substrátu bohatého na živiny. Semena se nejprve namočí, ideálně na 10-12 hodin. Shodné požadavky mají a také rajčata. Keříčková rajčata jsou u nás nejznámější, neboť mají málo zrníček a jsou sladce kořenitého aroma. Časný vysévání je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhko potřebnou pro klíčení semen. A jak se o ně starat, aby daly bohatou úrodu šťavnatých plodů? Mám větší náskok, většinou sklidím dost velkou úrodu ještě před příchodem plísně. Týden ba i čtrnáct dnů před sklízení je vhodné teď papriky nehnojit!
Přitom si budete vybírat mezi paprikami pálivými, sladkými či ostrými.
A odtud se tulipány po řadě dostávaly do všech významných zahrad západní Evropy. Ovšem a ne těžká, jílovitá půda se do skleníků nehodí. Půda pro pěstování zeleniny by měla vlastnit dobré fyzikální vlastnosti a neměla by být jílovitá, ovšem a také taková se dá upravit. Proti této chorobě je nezbytno zasáhnou preventivně. Jéžovo tip: Pokud počasí nepřeje a papriky už jsou při přemisťování do skleníku přerostlé, nejprve je třeba zbavit je květů a malých plodů. Rozhodně to není jenom o tom, že rostlinu rajčete zasejete do země a necháte být na pospas jarnímu a letnímu počasí. Ledva se začnou objevovat děložní lístky, snižte teplotu na 22 °C ve dne a kolem 16 °C v noci. Sadbovač se zasetými paprikami umístěte na místo, kde mají dost světla, naproti tomu ne příliš mnoho tepla. Přitom si budete vybírat mezi paprikami pálivými, sladkými či ostrými. Nádoby s vysetými paprikami přikryjte sklem nebo fólií, lépe udrží paprikám stálé a vlhké prostředí. Zhruba čtyři měsíce trvá paprikám dosáhnout velikost, kdy jsou schopny samostatně existovat, proto je první polovina ledna u nás ideálním čas od času na jejich vysévání.